مراسم نکوداشت استاد حسن زرین خط در نگارخانه برگ

بررسی آثار حسن زرین خط، خوشنویس و طراح گرافیک موضوع بیستمین نشست پژوهشی هنر نگارخانه برگ سازمان زیباسازی شهر تهران است.

به گزارش روابط عمومی سازمان زیباسازی شهر تهران، نگارخانه برگ با همکاری مرکز پژوهش های هنرهای ایرانی- اسلامی آفرینش مراسم نکوداشت استاد حسن زرین خط را به بررسی آثار و استاد این خوشنویس و طراح گرافیک اختصاص داده است.

در این نکوداشت جهانگیر نظام العلما، اکبر ساعتچی و حمیدرضا قلیچ خانی سخنرانی خواهند کرد و علاوه بر آن نمایشگاهی از آثار، عکس و اسناد به همراه نمایش فیلم حسن زرین خط دایر خواهد شد.

استاد حسن زرین خط در سال 1273 در تهران به دنیا آمد و از سرآمدن هنر خوشنویسی دوران معاصر شد. او از 10 سالگی قلم به دست گرفت و پس از شاگردی اساتیدی چون میرزا طاهر کاتب همایون به مقام معلمی رسید. در زمانی که هنوز دستگاه‌های جدید چاپ وارد ایران نشده بود، اکثر کتب چاپ سنگی به خط استاد زرین خط بود و از او ده‌ها کتیبه مساجد و بناهای بزرگ تاریخی به جا مانده است. استاد حسن زرین خط در خط نستعلیق شهره بود، البته خودش را پیرو میرزا رضا کلهر می‌دانست. او سال‌ها برای خوشنویسی قرآن عمر گذاشت و اکثر کتب ادعیه و زیارت‌نامه‌های امام زاده‌ها از خط ایشان است.

پلاک ثبتی منازل تهران، کتاب های درسی و نوشته روی اسکناس از دیگر خدمات این استاد گرانقدر است. خودش همیشه می‌گفت؛ «خط من در جیب هر ایرانی است.»

مراسم نکوداشت استاد حسن زرین خط فردا (17 مردادماه) ساعت 19 عصر در نگارخانه برگ واقع در خیابان پاسداران، میدان هروی، خیابان وفامنش، کوچه جمالی، عمارت عین الدوله برگزار می شود. علاوه بر این نمایشگاه آثار و اسناد این خوشنویس و طراح گرافیک تا 31 مرداد ماه در نگارخانه برگ برگزار است و علاقه مندان می توانند هر روز  از ساعت 9 تا 18 از آن بازدید کنند.

تبلیغات فرهنگی

آمار و اطلاعات

نگارخانه