مقالات همایش معماری و شهر پایدار داوری شد

مقالات تخصصی معماری برای شرکت در همایش ملی "معماری و شهرپایدار"، صبح امروز (2 آبان ماه) با حضور اساتید دانشگاهی در نگارخانه برگ، بررسی و داوری شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان زیباسازی شهر تهران، رضا سیروس صبری، دبیر علمی نخستین همایش ملی "معماری و شهرپایدار" با بیان اینکه 400 چکیده مقاله به دبیرخانه همایش رسیده است، گفت: از میان این تعداد مقاله، 200 چکیده انتخاب و بیش از 150 اصل مقاله داوری شدند.

صبری با اشاره به اینکه موضوع مقاله ها در سه محور منظر شهری پایدار و گرافیک محیطی، سیر تحول بوم شناسانه تاریخی معماری و شهر پایدار و شیوه های نوین آموزش معماری و شهرسازی پایدار است، ادامه داد: در شهرهای سنتی مفهوم شهر پایدار خود به خود وجود داشته است اما در سال های گذشته، رابطه بین فضاهای شهری و نحوه زندگی مردم به هم نزدیک بوده و روابط اجتماعی و کالبدی شهری در تعامل با یکدیگر بودند.

صبری با تاکید بر اینکه نفوذ دانش جدید غرب دلیل اصلی گسستگی بین گذشته و حال شهرهای ایران است، افزود: متاسفانه این دانش به صورت ناقص وارد کشور شده است و شهرسازان و معماران ایرانی هنوز در طرح هایشان پیرو آن هستند.

دبیر علمی نخستین همایش ملی " معماری و شهرپایدار" با تاکید بر اینکه مفاهیم وارد شده به کشور منطبق با فرهنگ ایران نیست، گفت: این عدم تطابق باعث دوگانگی و از خود بیگانگی فرهنگی در کشور شده است.

به گفته صبری این گسستگی تنها مختص کشور ما نیست و در بیشتر کشورهای سنتی مانند ژاپن هم به وضوح دیده می شود.

او با بیان اینکه این موضوع باید بسیار موشکافانه مورد بحث، بررسی و پالایش قرار گیرد، گفت: نمی توانیم از مردم بخواهیم که مانند 400 سال گذشته زندگی کنند چون بسیاری از چیزهایی که وارد فرهنگ ما شده دارای ارزش هایی است که باعث راحتی در زندگی می شود.

دبیر علمی همایش ملی، معماری و شهر پایدار در پاسخ به اینکه وضعیت شهر تهران در حال حاضر چگونه است، گفت: تهران از شهرهایی است که با فراموش کردن پیشینه خود در بسیاری از مفاهیم پایداری شهرها دچار از خود بیگانگی و از هم گسیختگی فراوانی شده است.

صبری با تاکید بر اینکه موضوع پایداری شهری موضوعی کوتاه مدت نیستند، ادامه داد: برای تثبیت مفهوم پایداری شهرها باید ثبات فرهنگی و اجتماعی در شهرها، ایجاد شود.

او در مورد چگونگی شیوه آموزش در کشور در این حوزه، گفت: با اینکه در دانش جدید شهرسازی کشورهای غربی، تعامل بین مفاهیم شهری مدت هاست که مطرح شده است، هنوز هم از همان شیوه های قدیمی استفاده می شود.

او با تاکید بر اینکه توجه نهادهای اجرایی مانند سازمان زیباسازی شهر تهران به این موضوع در سال های اخیر بسیار خوب و قابل توجه بوده است، ادامه داد: برگزاری نخستین همایش معماری و شهر پایدار از سوی سازمان زیباسازی، نشان دهنده توجه ویژه این سازمان به موضوعات شهری است.

همایش ملی معماری و شهر پایدار، از سوی سازمان زیباسازی با همکاری دانشگاه شهید رجایی و حمایت رسمی سیویلیکا (پایگاه اطلاع رسانی مقالات تخصصی کشور)، 21 و 22 آبان ماه در مرکز همایش های بین المللی برج میلاد برگزار می شود.

 

 

تبلیغات فرهنگی

معرفی کتاب

  • زیباسازی و منظر شهری (مقالات و آرای نشست های تخصصی 1390) به کوشش: معاونت برنامه ریزی و توسعه سازمان زیباسازی شهر تهران سال چاپ: 1391   در عصر حاضر پیشرفت های فناوری، نقش غیرقابل انکاری…
معرفی کتاب و انتشارات سازمانی

آمار و اطلاعات

نگارخانه