در نشست تخصصی و فنی کمیته بررسی مطالعات میدان بهارستان مطرح شد؛

طرح توسعه مجلس به هویت اجتماعی و تاریخی میدان بهارستان لطمه می زند

نشست تخصصی و فنی کمیته بررسی طرح ارتقاء سطح کیفی میدان بهارستان عصر دیروز(18 آذر) با حضور نمایندگانی از سازمان زیباسازی، شهرداری منطقه 12، مشاوران طرح، کارشناسان معاونت شهرسازی و معماری و کارشناسان سازمان ترافیک تشکیل شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان زیباسازی شهر تهران مشاور عالی سازمان زیباسازی شهر تهران در اجرای طرح های ارتقاء سطح کیفی میادین، در این نشست، گفت: اجرای برخی پروژه ها مانند طرح توسعه مجلس و بارگذاری تراکمی در این محدوده، هویت اجتماعی و تاریخی آن را خدشه دار می کند.

او با اشاره به اینکه مجلس شورای اسلامی یکی از کهن ترین نمادهای دموکراسی در ایران و حتی خاورمیانه است، ادامه داد: ایجاد و تعریف تراکم در محدوده مجلس و اجرای طرح توسعه، این بنای ارزشمند را در معرض تهدید قرار داده است.

دکتر مختاری محدوده میدان بهارستان را در مقایسه با سایر میادین شهر دارای پتانسیل هل و ظرفیت های بالقوه و ویژه دانست و گفت: ظرفیت ها و پتانسیل ها ی این میدان نعمتی است که می توان با استفاده از آنها سرزندگی را به شهر برگرداند.

به گفته مختاری، محدوده میدان بهارستان ظرفیت اجرای برخی از طرح های تفصیلی را ندارد چون اجرای این طرح ها منجر به انفجار این منطقه می شود.

مشاور عالی سازمان زیباسازی با بیان اینکه سعی ما این است که کاری را انجام دهیم که با نظر کارشناسی باشد، ادامه داد: بهتر است تمام ساماندهی و مداخلات کارشناسی باشدو کسی از موضع قدرت در این محدوده ها دخالت نکند.

در ادامه این نشست دکتر شاپور دیوسالار، معاون فنی و طرح های شهری سازمان زیباسازی شهر تهران، با اشاره به تصمیم شهرداری تهران در پیاده راه سازی محدوده وسیعی از تهران، گفت: انتظار شهرداری تهران انتظار حداکثری است و اجرای فعالیت هایی که محدوده وسیعی از شهر تهران را پیاده راه سازی کند،احتیاج به جسارت دارد.

دیوسالار با تاکید بر اینکه هماهنگی نه تنها باید بین مشاوران و مدیران شهری باشد، گفت: هماهنگی ها در اجرای طرح های شهری باید بین مشاوران و طراحان مناطق مختلف نیز انجام شود تا از تداخل پروژه ها جلوگیری شود.

معاون فنی و طرح های شهری سازمان زیباسازی شهر تهران با تاکید بر اینکه باید مشاوران ، دغدغه های شورای تخصصی را در ارائه طرح نهایی خود در نظر بگیرند، گفت: مشاوران پس از دریافت ابلاغ فرآیند مطالعات و طراحی پروژه ها، باید با روند بررسی طرح هایشان آشنا باشند تا در مراحل بررسی تخصصی تر توسط شورای تخصصی کمیته میادین، دچار مشکل نشوند.

او از مشاوران طرح میدان بهارستان خواست در مطالعات و طراحی های این پروژه، تاثیرات اتفاقات 17 شهریور را در نظر بگیرند و مسایل مربوط به حوزه ترافیکی را بیشتر مورد توجه قرار دهند.

در ادامه این جلسه، مهندس افشار، مشاور شهرداری منطقه 12 در طرح های شهری با تشکر از سازمان زیباسازی به دلیل توجه ویژه به موضوع ارتقاء سطح کیفی میادین شهر، گفت: اگر مشاور طرح قصد دارد نقش میدان را از گره به یک فضای شهری ارتقاء دهد باید مسایل ترافیکی را به درستی تحلیل کرده و معضلات را شفاف سازی کند.

او وجود بزرگراه صیاد شیرازی در این محدوده و رها شدن ترافیک در خیابان سپاه را یکی از دلایل اصلی ایجاد این گره دانست و ادامه داد: مسیر حرکت از شرق به غرب تهران یکی از معضلات این محدوده است که با حذف نقش مواسلاتی این میدان می توان به فضای شهری دست یافت.

به گفته افشار باید جلوی گسترش بخش های تجاری به سمت مناطق مسکونی را گرفت تا نقش حضور پیاده و سرزندگی در این محدوده پررنگ تر شود.

او با اشاره به نادیده گرفتن طراحی فضای سبز میدان بهارستان، گفت: فقدان فضای سبز مناسب در میدان بهارستان یکی از دلایل عدم حضور عابر پیاده در این میدان است و به نظر می رسد مشاور در مطالعات خود این موضوع را کم تر مورد توجه قرار داده است.

مهندس افشار در بخش زیست محیطی مطالعات میدان بهارستان، جمع آوری آب های سطحی این میدان را مهم ارزیابی کرد و بر توجه ویژه مشاور طرح در ارائه راه حلی برای معضل جمع آوری آب های سطحی از خیابان فردوسی و خیابان جمهوری و انتقال آن به خیابان مصطفی خمینی تاکید کرد.

در این نشست، کارشناسان مشاور طرح دستاوردهای خود در حوزه های مختلف مطالعاتی مانند سیما و منظر شهری، زیست محیطی، ترافیک، اجتماعی، اقتصادی وتاریخی را تشریح کردند و با ارائه چشم انداز این طرح، به سوالات و انتقادات کارشناسان حاضر در جلسه پاسخ دادند.

 

تبلیغات فرهنگی

معرفی کتاب

  • مولفان : سید رضا مرتضایی، مهدی اصل فلاح سال چاپ: 1392 تدوین کتاب فوق، با هدف نگاهی طراحانه به عناصر سازنده سیما و منظر شهـری، صورت پذیرفتـه است و با توجـه به سرفصل های اصلـی…
معرفی کتاب و انتشارات سازمانی

آمار و اطلاعات

نگارخانه