کریستین ری هنرمند اروگوئه‌ای

مجسمه‌ای از یک تمدن کهن را در تهران می سازم

کریستین ری ، از هنرمندان خارجی حاضر در پنجمین سمپوزیوم مجسمه سازی تهران از ساخت یک مجسمه انتزاعی که نشانگر یک تمدن قدیمی است در تهران خبر داد.

به گزارش روابط عمومی سازمان زیباسازی شهر تهران، این مجسمه ساز اروگوئه ای که تاکنون حضور در 14 سمپوزیوم در 9 کشور آرژانتین، برزیل، پاراگوئه، اروگوئه، چین، ترکیه، بولیوی، استرالیا و شیلی را در کارنامه دارد، در مورد اثری که در سمپوزیوم تهران مشغول ساخت آن است گفت: در این سمپوزیوم بر روی یک فرم چوبی کار می‌کنم که پیش از این به صورت فلز آن‌ را ساخته بودم. این اثر استوانه‌ای به شکل ستون است که به شکلی انتزاعی تداعی کننده یک تمدن قدیمی است. از این جهت این مجسمه را برای سمپوزیوم تهران مناسب دیدم که ایران کشوری با تمدن بسیار کهن است.

وی افزود: وقتی به کشورهای مختلف سفر می‌کنم تنها به این موضوع می‌اندیشم که کاری ارائه دهم و آن را در آن کشور به جا گذارم و برگردم. با این کار انگار بخشی از خودم را در آن کشور جا گذاشته ام. از طرفی وقتی به کشورم برمی‌گردم تصور نمی‌کنم که مجسمه‌ام را در آن کشور جاگذاشته‌ام و هیچ حس مالکیتی ندارم. تنها به این می‌اندیشم که مجسمه در آن کشور زنده است و به حیات خود ادامه می‌دهد. وقتی اثری را برای حضور در سمپوزیومی طراحی و آماده می‌کنم به این فکر نمی‌کنم که کارم با فرهنگ آن کشور چه رابطه‌ای برقرار می‌کند و چه اثری می گذارد با این حال گاهی پیش می‌آید که به طور ناخواسته یک سری هماهنگی و مطابقت میان کارم و فرهنگ کشور مورد نظر پیش می‌آید و این هم به دلیل نزدیکی فرهنگ‌هاست بنابراین این موضوع برایم مطلوب است.

وی همچنین در مورد فضای برگزاری سمپوزیوم تهران گفت: این سمپوزیوم فوق العاده است. اینجا مثل بهشت می ماند و بسیار زیبا است. خوشبختانه به خوبی هم مدیریت می شود و خوشحالم که امسال توانستم در این سمپوزیوم شرکت کنم. متریالی و ابزاری هم که در اختیار مجسمه‌سازان قرار گرفته نیز از کیفیت بالایی برخوردار است.

 

تبلیغات فرهنگی

معرفی کتاب

  • شهرهای ایران از چه زمانی زندگی شبانه را تجربه کرده‌اند؟ چه تفاوتی میان زندگی شبانه در تهران پیش و پس از انقلاب وجود دارد؟ آیا زندگی شبانه شهری در ادبیات ایران جایگاهی داشته است؟ نسبت…
معرفی کتاب و انتشارات سازمانی

آمار و اطلاعات

نگارخانه