در نشست خبري پنجمين سمپوزيوم بين‌المللي مجسمه‌سازي تهران مطرح شد

سمپوزیوم مجسمه‌سازی شیشه و سنگ مهرماه برگزار می شود

سعید شهلاپور دبیر هنری پنجمین سمپوزیوم بین‌المللی مجسمه‌سازی تهران از برگزاری سمپوزیوم شیشه و سنگ در مهرماه سال جاری خبر داد.

به گزارش روابط عمومی سازمان زیباسازی شهر تهران، نشست خبری پنجمین سمپوزیوم بین‌المللی مجسمه‌سازی تهران صبح امروز دوشنبه 23 اردیبهشت‌ماه با حضور سیدمجتبی موسوی رئیس اداره حجم سازمان زیباسازی شهر تهران و دبیر سمپوزیوم پنجم و سعید شهلاپور پیشکسوت هنر مجسمه‌سازی و دبیر هنری این سمپوزیوم، درمحل برگزاری این رویداد هنری در پارک نوروز، برگزار شد.

در ابتدای این نشست سید مجتبی موسوی با اشاره به برپایی پنجمین دوره این رویداد گفت: خوشحال هستم که تعداد شمار برپایی سمپوزیوم های تهران به عدد پنج رسید. بسیاری فکر می کردند که اولین دوره برپایی سمپوزیوم تهران جرقه ای است که خاموش شد و اگر چه برگزاری دومین دوره آن سه سال طول کشید، اما خوشحالم که در حال حاضر در اواسط پنجمین دوره این رویداد هنر مجسمه سازی کشور هستیم.

وی در ادامه با اشاره به شکل گیری پنجمین سمپوزیوم مجسمه سازی گفت: مهرماه سال گذشته دکتر سیدمحمد جواد شوشتری در مراسم پایانی چهارمین سمپوزیوم قول برگزاری سمپوزیوم چوب را دادند، و اگرچه روند پیش بینی برگزاری سپوزیوم‌های ما منظم بود، اما به همت بدنه اجرایی و همراهی اساتیدی همچون استاد شهلاپور، جمشید مرادیان و محمدحسین عماد و همچنین هیات انتخاب سیمین اکرامی، کوروش گلناری، محمدرضا ذبیح الله زاده و ریما اسلام مسلک، توانستیم این رویداد را طبق قولی که داده شده بود، اجرا کنیم.

دبیر سمپوزیوم پنجم افزود: برای برگزاری این سمپوزیوم ما با دشواری های بسیاری روبرو بودیم که عمده آن تهیه چوب مناسب بود. استاد شهلاپور مدت زیادی در شمال کشور به دنبال چوب هایی بودند که خشک باشند و برای کار مجسمه سازی مناسب باشند. به همت این استاد توانستیم چوب های خوبی را قبل از الوار شدن آنها خریداری و به تهران منتقل کنیم.

این مدیر هنری در مورد انتشار فراخوان پنجمین سمپوزیوم نیز گفت: به دلیل تقارن کارهای اجرایی سمپوزیوم با ایام عید نوروز، اواخر دی ماه سمپوزیوم را به دو صورت داخلی و بین المللی منتشر کردیم و تا 20 اسفندماه با ارزیابی آثار رسیده این بخش هنرمندان خارجی حاضر در سمپوزیوم را معرفی کردیم.

وی افزود: در اوخر فروردین ماه نیز هنرمندان بخش اصلی و دانشجویی انتخاب شدند، که خوشحال هستیم در این دوره نیز توانستیم شرایطی را برای دانشجویان مقطع کارشناسی فراهم کنیم تا10 نفر از این هنرمندان جوان بتوانند در این سمپوزیوم حضور داشته باشند. البته 22 دانشجو دیگر نیز این فرصت را بدست آوردند تا در این سمپوزیوم درکنار هنرمندان مجسمه ساز حرفه ای به عنوان دستیار حضور داشته باشند و بر تجربیات خود بیفزایند.

موسوی در مورد تاثیر برگزاری سمپوزیم مجسمه سازی تهران بر هنر مجسمه سازی و نسل جوان کشور گفت: خوشبختانه این سمپوزیوم و رویکرد سازمان زیباسازی به بهره گیری از توانمندی دانشجویان تاکنون نتایج مثبتی داشته و در سه دوره گذشته که بخش دانشجویی در سمپوزیوم طراحی شده است این شوق را در دانشجویان رشته مجسمه سازی ایجاد کرده تا از این فرصت بهره‌برداری کنند.

وی در ادامه با تشریح آمار این دوره از سمپوزیوم تصریح کرد در این دوره 32 هنرمند در بخش بین‌الملل، اصلی، مدعو و دانشجویی حضور داشتند که 13 هنرمند در بخش اصلی، شامل 10 هنرمند مرد و سه مجسمه ساز زن بودند. در بخش بین الملل نیز 7 هنرمند حضور داشتند که 6 هنرمند مرد و یک هنرمند زن هستند. البته هنرمند اسپانیایی نتوانست به موقع روادید خود را دریافت کنند و پس از چند روز از برگزاری سمپوزیوم موفق به این کار شد که از آنجا که دیدیم حضورش نفعی برای سمپوزیوم ندارد از حضور او عذرخواهی کردیم. همچنینی در بخش دانشجویی 10 مجسمه ساز 5 مرد و 5 زن حضور دارند. 22 دستیار هم در سمپوزیوم حضور دارند که 8 مرد و 14 دانشجوی زن هستند.

موسوی همچنین در مورد حضور آثار سمپوزیوم در سطح شهر عنوان کرد: هیچ کدام از سمپوزیوم های مجسمه سازی تهران خارج از شهر برگزار نشده و آثار تمامی سمپوزیوم ها بر اساس سیاست های از پیش تعیین شده در سطح شهر گسترده هستند.

وی ادامه داد: آثار اولین و دومین سمپوزیوم در مکان‌های مختلفی ‌از شهر تهران نصب شد و از دور سوم ما تصمیم گرفتیم آثار در مکانی که سمپوزیوم در آن برگزار می شود باقی بماند و به یک باغ مجسمه تبدیل شوند؛ به این دلیل که پراکندگی مجسمه های در سطح شهر باعث می شود کمتر دیده شوند ولی در تجمیع آنها در مکان های توریستی و گردشگری می توانند به مخاطب بهتر ارتباط برقرار کنند. البته آثار سمپوزیوم پنجم به دلیل متریال چوب قرار است در اماکن عمومی مسقف نگهداری شوند تا آسیب زود هنگام نبینند.

رئیس اداره حجم سازمان زیباسازی همچنین در ادامه با اشاره به اینکه آثار سمپوزیوم تفاوت‌هایی با آثار دوسالانه مجسمه سازی شهری برای حضور در سطح شهر دارند، گفت: اساسا شرایط سمپوزیوم با پروژه های شهری تفاوت دارد زیرا در پروژه های شهری جانمایی مجسمه، طراحی و ساخت برای آن فضا مطرح است. متاسفانه باید اعلام کنم در ساختار مدیریتی کشور در زمینه هنر، طراحی شهری و معماری ارتباط بین رشته ای وجود ندارد و این حلقه معیوب بسیاری از فعالیت ها را دچار مشکل می کند.

وی ادامه داد: برای نصب مجسمه در سطح شهر متاسفانه باید بگردیم تا جای مناسبی را پیدا کنیم که تقریبا جای خوب وجود ندارد. متاسفانه طراحان شهری و معماران فضای خود را طراحی و در پایان کار خود از مجسمه سازی می خواهند که اثری را برای محیط طراحی کند که معمولا مجسمه با فضا همخوانی ندارد .

این عدم شناخت کافی از فعالیت های یکدیگر در حوزه هنرهای شهری موجب اختلال های در فضای بصری شهر شده است و نمی توان این مسئله را به راحتی حل کرد. این در حالی است که در رشته مجسمه سازی و معماری مبحث جانمایی و استفاده از مجسمه در فضای شهری وجود دارد ولی تاکنون این هماهنگی بین طراحان و مجسمه سازان به وجود نیامده است.

سعید شهلاپور نیز در این نشست با اشاره به برپایی رویداد مهمی همچون سمپوزیوم چوب گفت: متاسفانه شهر تهران با توجه به وسعتی که دارد رویدادهای بین المللی آن کم است. اما سمپوزیوم مجسمه سازی در سه دوره اخیر توانسته به واسطه مجسمه سازانی که به این سمپوزیوم آمدند ایران و هنر مجسمه سازی را به جهان معرفی کنند. ضمن آنکه تصور غلطی که در مورد ایران در ذهن هنرمندان خارجی توسط رسانه ها شکل گرفته است را با حضور در این سمپوزیوم از بین رفته است.

وی افزود: این سمپوزیوم این فرصت را برای ارزیابی به ما می دهد که دریابیم در عالم هنر مجسمه سازی در چه نقطه ای قرار داریم. آثار هنرمندان ایرانی در کنار آثار بخش بین الملل و همچنینی امکاناتی که در اختیار داریم نشان می دهد که هنر مجسمه سازی ما خلاقانه پیش می رود و اگرچه در تکنیک ضعف هایی وجود دارد، اما ایده های خوب هنرمندان ایران می تواند این ضعف ها را جبران کند.

دبیر هنری پنجمین سمپوزیوم مجسمه سازی تهران نیز گفت: در مهرماه سال جاری سمپوزیوم مجسمه سازی شیشه و سنگ برگزار خواهد شد و امیدوارم این روند برپایی سمپوزیوم ها با تغییر مدیران متوقف نشود.

این هنرمند پیشکسوت مجسمه سازی در مورد اهداف برپایی سمپوزیوم ها نیز گفت:اساسا هدف برپایی سمپوزیوم با آثار مجردی که برای نصب در شهر ساخته می شود فرق دارد، سمپوزیوم ها برای ایجاد باغ مجسمه‌ها و فضاهای موزه ای برگزار می شوند و قرار نیست به عنوان مجسمه های شهری از آثار سمپوزیومها استفاده شوند.


تبلیغات فرهنگی

معرفی کتاب

  • «هنرخیابانی»،street art نویسنده: جونز استال مترجم: سامان هزارخانی بسیاری گرافیتی را زادگاه هنر شهری می دانند. گرافیتی ها اگرچه معترضان به وضع موجود بودند اما توانستند برای شهر های امروزی هنر خیابانی را به یادگار…
معرفی کتاب و انتشارات سازمانی

آمار و اطلاعات

نگارخانه