رضا حسن زاده، هنرمند مجسمه ساز

سمپوزیوم مجسمه سازی در حال تکامل است

رضا حسن زاده مجسمه ساز حاضر در بخش اصلی پنجمین سمپوزیوم بین المللی چوب معتقد است، تداوم برگزاری سمپوزیوم مجسمه سازی تهران باعث تکامل این رویداد هنری شده است.

به گزرش روابط عمومی سازمان زیباسازی شهر تهران، این مجسمه ساز در ارزیابی سمپوزیوم تهران گفت: نگاه کلی و جزئی داریم. جزئی که نگاه کنیم خیلی چیزها را تحت‌الشعاع قرار می‌دهیم و خیلی بحث داریم اما اینها قابل حل است. این یک حرکت بسیار زیباست و از چند سال پیش به همت افرادی از جمله سید مجتبی موسوی در سازمان زیباسازی که با انرژی و تلاش بسیار به این هنر خدمت می‌کند، حرکتی را شروع کردند که رفته رفته تکامل پیدا می‌کند. مردم امروز از زندگی‌ها و درگیری‌های شهری خسته‌اند و مشکلات اقتصادی هم مضاعف شده است، بنابراین زیبایی‌های شهری می‌تواند کمی فضا را تلطیف کند و در کنار این زیبایی پیام قشنگی هم بگذارند. نباید انتظار داشت هر حرکتی در شروع بی‌عیب باشد.

وی در مورد اثری که در سمپوزیوم ارائه می دهد گفت: سبک مجسمه سازی من بیشتر فیگوراتیو است. ایده ای که برای این سمپوزیوم دارم برگرفته از طرح بته جقه است. طرح سنتی و قدیمی ایرانی که در پارچه‌ها کار می شود. من معمولا سعی می کنم در کارم سوژه داشته باشم. سوژه‌ام سعی دارم پیام داشته باشد. خیلی از هنرمندان اثری خلق می‌کنند و هرکس هر برداشتی می‌کند. این برای من خوشایند نیست می‌خواهم هر کسی که کارم را می‌بیند پنجاه درصد احساس من را دریافت کند و در کنارش اگر برداشت دیگری داشت مهم نیست. در واقع انتظار دارم اینکه من چه حس و حال و تفکری دارم را مخاطب تا حدی حس کند.

این هنرمند، در مورد متریال چوب در این دوره نیز گفت: برای یک مجسمه‌ساز فرقی نمی‌کند از گل تا سنگ تمام متریال‌ها در یک ردیف هستند؛ موضوع اصلی تکنیک است. آن هم مشکلی نیست با تکرار می‌توانید تکنیک را به دست بیاورید. تکنیک تراش چوب، تکنیک تراش سنگ، کار با گل و برنز چیز مهمی نیست. فقط این مهم است که آناتومی و هنر را خوب بشناسید و احساس قوی داشته باشید و از سوی دیگر بتوانید احساس‌تان را به مجسمه منتقل کنید. هنرمند می‌تواند ظرف مدت کوتاه با مطالعه اطلاعات لازم را به دست بیاورید. مسئله اصلی این است که این موارد به تمرین برمی‌گردد تا به راحتی انجام دهید.

 

تبلیغات فرهنگی

آمار و اطلاعات

نگارخانه