مرتضی باقری مصلح‌آبادی، هنرمند مجسمه ساز

سمپوزیوم تجربه‌ای متفاوت برای مجسمه‌ساز است

مرتضی باقری مصلح‌آبادی که در دو دوره گذشته سمپوزیوم در بخش دانشجویی حضور داشته و به تازگی فارغ‌التحصیل شده است، در پنجمین سمپوزیوم بین‌المللی تهران در بخش اصلی به ساخت مجسمه می‌پردازد. این هنرمند معتقد است؛ حضور در سمپوزیوم تجربه‌ای متفاوت برای مجسمه‌ساز است.

به گزارش روابط عمومی سازمان زیباسازی شهر تهران، این هنرمند مجسمه در مورد تجربیاتی که در سمپوزیوم به دست آورده است گفت: در طول مدت حضور در دانشگاه آثاری که ساخته‌ام همه در سایز کوچک و با موادی مانند گل و گچ بود و زمان ساخت مجسمه‌ها خیلی کوتاه بود. در صورتی که در این سمپوزیوم مجسمه‌ای در ابعاد بزرگ می‌سازم و این برایم تجربه بسیار موفقی است. از طرفی در کنار دوستان و اساتیدم این روزها خاطرات به یادماندنی به دست می‌آورم که جز در محیطی مانند سمپوزیوم امکان‌پذیر نیست.

وی افزود: زمانی که برای کنکور آماده می‌شدم تصمیم داشتم تحصیلاتم را در رشته سینما ادامه دهم، اما مجسمه‌سازی قبول شدم. به همین دلیل تا ترم 4 هم نمی‌توانستم با این موضوع کنار بیایم تا اینکه به مرور به بعضی ویژگی‌های رشته مجسمه سازی علاقمند شدم. انفرادی بودن کار یکی از ویژگی‌های اصلی مجسمه‌سازی است و من در دوران تحصیل تازه متوجه شدم که روحیه‌ام با این موضوع سازگارتر است. به همین دلیل اکنون فکر می‌کنم اگر رشته سینما را هم قبول می‌شدم باز نمی‌توانستم موفقیت زیادی به دست آورم.

این هنرمند درباره اثری که در پنجمین سمپوزیوم مشغول ساخت آن است گفت: مجسمه‌ای که ساختم یک سری چهارپایه بود که به صورت چپ و راست روی هم هستند. سطح مقطع‌ها را مشترک کردم و دیدم هر طبقه‌ای که ایجاد می شود جذاب نیست چیدمانش سه، سه و دو سه است و هنگامی که در حال ساخت ماکت بودم دوستم با دیدن این ماکت گفت این فرم چقدر کج است و شبیه ضرب المثلی است که می گوید: خشت اول چون نهد معمار کج تا ثریا می رود دیوار کج. به همین دلیل نامش را خشت اول گذاشتم.

 

تبلیغات فرهنگی

معرفی کتاب

معرفی کتاب و انتشارات سازمانی

آمار و اطلاعات

نگارخانه