جمشيد مراديان، هنرمند مجسمه ساز

هنر را باید سر راه مردم برد

جمشید مرادیان، از جمله اساتید متخصص در مجسمه سازی با چوب و از مدعوین پنجمین سمپوزیوم مجسمه سازی تهران معتقد است باید هنر را باید سر راه مردم برد و برپایی سمپوزیوم یکی از این راه ها است.

به گزارش روابط عمومی سازمان زیباسازی شهر تهران، جمشید مرادیان از اساتید به نام مجسمه سازی با چوب در مورد نحوه برپایی سمپوزیوم تهران گفت: باید بگویم سمپوزیوم چوب در مجموع سمپوزیوم راحتی است. چه به لحاظ ابزاری که در اختیار هنرمندان قرار می گیرد و چه به لحاظ آلودگی کمی که در محیط ایجاد می کنند. اما یک ویژگی مهم آن خصوصا برای ایرانی ها و شرقی ها این است که درخت در فرهنگ ما مقدس است.

وی در مورد ایده ای که در این سمپوزیوم ارائه می دهد نیز توضیح داد: من کارهایم بدون عنوان است و آنها را به طور تصادفی می سازم. در واقع دستم را رها می کنم تا ناخوداگاهم آن را بسازد. نتیجه اینکه هیچ برنامه و اسمی در شروع ندارم اما در عین حال آنچه می سازم شروع‌اش از سالها تجربه می آید. این را هم بگویم که هنرهای تجسمی را با عقل انتزاعی باید دریافت کرد. شما اگر بخواهید کنار یک مجسمه بیاستید و توضیحش بدهید مجسمه را می کشید. مثل موسیقی که هیچ وقت نمی توان توضیحش داد. برای همین هر وقت مخاطب از من می خواهد اسمی روی اثر بگذارم می گویم من آن را ساختم اسمش را شما بگذارید.

وی در مورد تاثیر سمپوزیوم ها در فرهنگ شهرنشینی گفت: در سمپوزیوم ها هنر دو سویه می شود یعنی هنرمند و مخاطب در تعامل می رسند، به خصوص در هنرمعاصر که هنر مخاطب محور شده است، بر همین اساس هیچ چیز جای سمپوزیوم را نمی گیرد. به نظرم امروز هنر را باید سر راه مردم برد تا سصح فرهنگ شهرنشینی و سلیقه بصری مخاطبان را بالا برد. معتقدم این کار با برنامه ریزی امکان پذیر است.

 

تبلیغات فرهنگی

آمار و اطلاعات

نگارخانه