لنی راتناساری ویچرت هنرمند اندونزیایی

زنان هنرمند ایرانی ذهن بسیار خلاقی دارند

لنی راتناساری ویچرت هنرمند اندونزیایی که اولین مجسمه‌ساز زن خارجی است که به سمپوزیوم تهران پا گذاشته است؛ معتقد است زنان مجسمه ساز ایرانی ذهن بسیر خلاقی دارند.

به گزارش روابط عمومی سازمان زیباسازی شهر تهران، این مجسمه ساز اندونزیایی که اولین حضور خود در سمپوزیم‌های بین‌المللی را تجربه می‌کند، درباره حضور خود در تهران گفت: سالهاست به صورت نمایشگاهی حضور در کشورهای مختف را تجربه کرده ام اما تصمیم گرفتم کارم را از شکل نمایشگاهی و آتلیه‌ای خارج کنم و با مخاطبان در ارتباط مستقیم باشم. در واقع به نظرم در کار هنری ارتباط با مخاطبان اثر و اینکه او را در جریان تولید و اندیشه و حتی تکنیک خود قرار بدهی بسیار مهم است. یا حداقل از یک جایی برای هنرمند مهم می‌شود. اما دغدغه اصلی من ارتباط با زنان هنرمند دیگر کشورهای جهان است. شما می‌دانید که اندونزی یکی از پر جمعیت‌ترین کشورهای مسلمان جهان است و کشور شما هم یک کشور اسلامی است. دوست داشتم به ایران بیایم و با زنان هنرمند کشورتان که از لحاظ مذهب یکی هستیم ارتباط برقرار کنم.

وی افزود: به نظرم زنان هنرمند ایرانی ذهن بسیار باز و خلاقی دارند. هر کدام از آنها ایده‌های خوبی برای آینده کاریشان دارند و دنبال اهداف خود هستند. این چیزی بود که در سمپوزیوم تهران بسیار مرا شگفت زده کرد. در واقع همین شناخت‌هاست که مرا تشویق خواهد کرد که به مسیر خود ادامه دهم. تجربه ارتباط با هنرمندان و نحوه نگرش آنها به زندگی بهترین دستاورد حضور در سمپوزیوم‌هاست که من در اولین حضورم تجربه خوبی در این رابطه بدست آوردم.

این هنرمند در مورد ایده اثری که در پنجمین سمپوزیوم مجسمه سازی تهران ارائه می دهند نیز، توضیح داد: اسم کار من ماچالاست. ماچالا در واقع یک نوع بازی زنانه در کشور من است که بعدها فهمیدم اصل این بازی از کشور اردن می‌آید. دوست داشتم این کار را به ایران که نزدیک کشور اردن است بیاورم. در واقع این ایده یک چرخه‌ای را با خود به همراه دارد. یک بازی محلی از کشوری در حاشیه خلیج فارس به اندونزی می‌آید و بومی می‌شود و حالا باز می‌گردد به یک کشور سومی که نزدیک محل اصلی خود است. برای همین من این کارم را با یک تکه چوبی که از کشور اندونزی آورده‌ام و چوبی که اینجا به من داده شده می‌سازم تا ترکیب فرهنگ‌ها را نشان دهم.

وی در پایان گفت: فکر کنم این اثر کنجکاو برانگیز باشد اگرچه شنیدم که در تهران برخی از پارک‌ها مختص خانم‌هاست و این اثر می‌تواند در این پارک‌ها جانمایی شود.

 

تبلیغات فرهنگی

معرفی کتاب

  • بخش اعظمی از درک شهروندان از شهر به واسطه ی فضاها صورت می گیرد لذا طراحان می کوشند ضمن برآوردن نیازهای اصلی شهروندان به تصورات آنها نیز شکل دهند. شهر باید محیطی کارا و در…
معرفی کتاب و انتشارات سازمانی

آمار و اطلاعات

نگارخانه