نیکولای یوتوف، هنرمند بلغاری

مجسه سازی با چوب در خانواده من وراثتی است

نیکولای یوتوف هنرمند بلغاری حاضر در پنجمین سمپوزیوم مجسمه سازی تهران، ساخت مجسمه با چوب را یک هنر وراثتی در خانواده خود ذکر کرد.

به گزارش سازمان زیباسازی شهر تهران، این هنرمند 40 ساله متولد دوبریخ بلغارستان درباره علاقه خود به مجسمه سازی گفت: همان طور که گفتم مجسمه سازی در خانواده ما ارثی است و پدر و برادرم هم مجسمه ساز هستند و با چوب کار می کنند. به همین خاطر من نمی توانم چوب را دوست نداشته باشم، چون از وقتی یادم می آید با آن کار کرده ام اما شخصا کار با سنگ را ترجیح می دهم و با روحیه ام سازگار تر است.

این هنرمند که ایده عجیبی را با خود برای سمپوزیوم تهران آورده است؛ با الهام از یک میوه که در ایران چندان شناخته شده نیست (اوروکادو) اثری خلق کرده است. وی در این باره گفت: توضیح کارم و اینکه قصدم ارائه چه مفهومی است، سخت است اما مثل خیلی از مجسمه سازان که از میوه برای ساخت مجسمه الهام می گیرند من هم به همین سمت رفتم. یک میوه شبیه گلابی به نام (اوروکادو) در کشور من وجود دارد که هسته ای بزرگ در وسطش قرار دارد. من از این میوه الهم گرفتم و آن را از وسط نصف کرده و درونش را نشان مخاطبان می دهم.

وی افزود: من در مجسمه سازی از مادر طبیعت الهام می گیرم؛ ضمن اینکه که فرم میوه هم برایم مهم است. یعنی به طور کلی در مجسمه سازی فرم برایم بسیار مهم است.

این هنرمند در درباره سطح برگزاری سمپوزیوم تهران گفت: من قبلا می دانستم در ایران سمپوزیوم برگزار می شود اما خیلی دنبالش نبودم تا اینکه در روسیه یکی از دوستان آلمانی ام به من پیشنهاد کرد حتما به ایران بیایم. او در یکی از سمپوزیوم های شما شرکت کرده بود و سطح آن را بسیار خوب توصیف می کرد. از مدیریت خوب سمپوزیوم گفت و مردم خوب ایران و برخوردهای خیلی خوب. این بود که راغب شدم در سمپوزیوم تهران شرکت کنم.

وی افزود: همان طور که توصیف ایران را شنیده بودم این سمپوزیوم فوق العاده است و از آمدن به سمپوزیوم تهران خیلی راضی هستم. درباره کنده ای که در سمپوزیوم نیز در اختیارم قرار دارد، قبلا یک بار با چنین کنده بزرگی کار کرده بودم و آن هم در اتریش و در آلپ بود به نظرم با چنین متریالی کار کردن خیلی هیجان انگیز است.

این هنرمند بلغاری در پایان گفت: می دانم ایران سنگ های خوبی دارد و امیدوارم بتوانم یک بار هم در سمپوزیوم سنگ تهران شرکت کنم.


تبلیغات فرهنگی

آمار و اطلاعات

نگارخانه