کامیاب در مراسم افتتاحیه ششمین سمپوزیوم بین المللی مجسمه سازی تهران؛

سمپوزیوم به تبادل نظر میان اساتید و دانشجویان کمک می کند

سمپوزیوم مجسمه سازی شهر تهران صبح امروز ( 23 شهریور ماه) با حضور مهندس مجتبی عبداللهی، معاون خدمات شهری شهرداری تهران، دکتر جمال کامیاب، رییس سازمان زیباسازی و جمعی از هنرمندان داخلی و خارجی در محوطه برج میلاد آغاز به کار کرد.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان زیباسازی شهر تهران، مهندس مجتبی عبداللهی، معاون خدمات شهری شهرداری تهران در این مراسم با بیان اینکه سازمان زیباسازی وظایف گوناگونی برعهده دارد، گفت: البته این سازمان در میان فعالیت های متعدد خود تلاش کرده به موضوع هنر توجه ویژه ای داشته باشد.

وی با تاکید بر اینکه در کشور ما و همین طور در دین اسلام توجه ویژه ای به موضوع هنر شده است، افزود: مجسمه سازی نیز بخشی از هنر است که سابقه ای بیش از یک قرن در کشور و شهر ما دارد.

عبداللهی با اشاره به اینکه هنر می تواند هویت ملی و دینی یک کشور را متبلور سازد، ادامه داد: در شهرها فضاهایی وجود دارد که با مجسمه هایی که در آنها نصب شده معنا پیدا می کند، به عنوان مثال میدان فردوسی و یا دربند با مجسمه هایی که در آنها کار شده است هویت پیدا می کنند .

وی با بیان اینکه می توان از مجسمه به عنوان یک مبلمان شهری یادکرد، گفت: باید بیش از پیش به هنر مجسمه سازی توجه کنیم.

معاون شهردار تهران با اشاره به برگزاری ششمین سمپوزیوم بین المللی مجسمه سازی در تهران افزود: امیدواریم در زمینه های مختلف چنین جشنواره هایی برگزار شود چرا که این جشنواره ها علاوه بر اینکه موجب تبادل تجربیات بین هنرمندان می شود تبلیغی برای شهر تهران است .

به گفته مهندس عبداللهی هنرمندان خارجی با حضور در شهر تهران و مشاهده هنر، فرهنگ و پاکیزگی این شهر متوجه هویت فرهنگی و هنری ایران می شوند و به نوعی مبلغانی برای کشور خواهند بود .

معاون شهردار تهران در پایان از سازمان زیباسازی خواست تا امکاناتی را فراهم کند تا تمامی رشته های هنری بتوانند در آن حضور داشته باشند و مشتاق برای شرکت در این جشنواره ها شوند .

در این مراسم دکتر جمال کامیاب، مدیرعامل زیباسازی شهر تهران با بیان اینکه استمرار و تداوم سمپوزیوم ها موضوع با اهمیتی است که نباید از کنار آن به سادگی گذشت، گفت: این رویداد هنری می تواند به یک جریان تبدیل شود.

او با تاکید بر اینکه این سمپوزیوم ها ظرفیت لازم را دارند تا جریان سازی کنند، افزود: به عنوان مثال سمپوزیوم بین المللی مجسمه سازی و دو سالانه مجسمه سازی از برنامه هایی است که جریان سازی کرده که نمونه هایی از آنها را در شهرهای دیگر یا بخش های خصوصی مشاهده می کنیم .

مدیرعامل سازمان زیباسازی شهر تهران با بیان اینکه برگزاری سمپوزیوم های بین المللی علاوه بر ایجاد فضای صمیمی بین اساتید و دانشجویان ، فضای نقد را نیز فراهم می کند، ادامه داد: برگزاری سمپوزیوم ها موجب تعامل بیشتر بین هنرمندان و مسوولین شده و همین طور تجربیات هنری را تبادل می کند .

به گفته کامیاب شهرها به دلیل رشد فزاینده تکنولوژی نیاز دارند که رگه هایی از احساس و هنر در آنها دمیده شود تا فضای زیباتر، دلچسب تر و با نشاط تری در آنها وجود داشته باشد .

مدیرعامل سازمان زیباسازی شهر تهران، با بیان اینکه موضوع آموزش نیز در سمپوزیوم ها از موضوعات مهم است، گفت: هم اکنون در کنار هنرمندان یک دانشجو به عنوان دستیار قرارگرفته و دانشجویان می توانند از نزدیک و به طور عملی کار را یاد بگیرند .

کامیاب با بیان اینکه متریال استفاده شده در سال گذشته چوب بود، افزود: امسال سمپوزیوم با متریال سنگ برگزار می شود که البته هرکدام سختی های خودشان را دارند .

او ابراز امیدواری کرد که تعامل بین هنرمند و متریال به خلق اثر زیبایی بیانجامد و امسال نیز همچون سمپوزیوم های گذشته شاهد یک سمپوزیوم پربار باشیم.

در ادامه این مراسم، مجتبی موسوی، دبیر ششمین سمپوزیوم مجسمه سازی شهر تهران با بیان اینکه سیاست های کلان فرهنگی مدیریت شهری، ضرورت برگزاری این سمپوزیوم را دوچندان کرده است، گفت: فعالیت های برگزاری این سمپوزیوم از یک سال پیش با حضور اعضای شورای سیاستگذاری که شامل اساتید دانشگاه است، شروع شده است.

او با اشاره به تعداد آثار رسیده به جشنواره و نحوه داوری آثار، ادامه داد: طرح هایی از 173 هنرمند از 63 کشور جهان به سمپوزیوم بین المللی مجسمه سازی تهران رسید و 75 نفر از هنرمندان در بخش اساتید، 63 دانشجوی رشته مجسمه سازی و 50 دانشجو در بخش دستیاری هنرمندان حرفه ای در این سمپوزیوم شرکت کرده اند.

موسوی با بیان اینکه در حاشیه برگزاری سمپوزیوم نشست های تخصصی به منظور تبادل نظر میان شرکت کنندگان و علاقه مندان در خانه هنرمندان برپاست، افزود: این سمپوزیوم به دنبال این است تا در کنار هم بتوانیم یک محصول مطلوب را برداشت کنیم.

به گفته دبیر ششمین سمپوزیوم مجسمه سازی شهر تهران، این رویداد هنری می تواند زمینه های بروز و ظهور استعدادهای هنری هنرمندان را فراهم کرده و خروجی های خوبی برای شهر تهران به دنبال داشته باشد.

گفتنی است ششمین سمپوزیوم بین المللی مجسمه سازی تهران از 23 شهریور تا 15 مهرماه در دو نوبت صبح و عصر برگزار می شود .


تبلیغات فرهنگی

معرفی کتاب

  • حیات شبانه تهران چالش‌هایی را پیش‌ روی مدیران شهری قرار داده است. چالش‌هایی که گاه موجب نادیده گرفتن این نیاز طبیعی ساکنان کلانشهری چون تهران می‌شود. شب‌های تهران چه جایگاهی در نگاه مدیریت شهری دارد؟…
معرفی کتاب و انتشارات سازمانی

آمار و اطلاعات

نگارخانه