رشد کمی هنرمندان خارجی نشانه افزایش اعتبار سمپوزیوم است

بهداد لاهوتی معتقد است، رشد تعداد هنرمندان خارجی هفتمین سمپوزیوم مجسمه سازی تهران نسبت به دوره‎های قبل نشانه افزایش اعتبار این سمپوزیوم نزد هنرمندان بین‎المللی است.

به گزارش روابط عمومی سازمان زیباسازی شهر تهران، بهداد لاهوتی هنرمند مجسمه‎ساز و عضو هیات داوران این دوره از سمپوزیوم مجسمه‌سازی تهران درباره این رویداد هنری گفت: به همه کسانی که در شکل‌گیری این سمپوزیوم نقش دارند خسته‎ نباشید می‎گویم؛ زیرا حضور بیش از 150 هنرمند خارجی در این رویداد هنری واقعا جای قدردانی دارد و نشان می‏دهد این سمپوزیوم آن قدر اعتبار دارد که هنرمندانی از سراسر دنیا برای شرکت در آن اقدام کنند.

وی با اشاره به این نکته که هنرمندان در بخش سنگ امسال بسیار خوب ظاهر شده‌اند اظهار کرد: در بخش آهن، هنرمندان ایرانی از تجربه چندانی برخوردار نیستند و این نخستین بار است که در این رشته شرکت می‎کنند به همین دلیل به زمان نیاز دارند تا تجربه کسب کرده و به جایگاه قابل قبولی دست پیدا کند.

عضو انجمن هنرمندان مجسمه‌ساز ایران همچنین افزود: سمپوزیوم رویدادی تکنیکی است؛ در دنیا هستند سمپوزیوم‎هایی که به مسئله ایده‌پردازی و جایگاه هنری آثار نیز توجه ویژه دارند، در این بخش ما هنوز ضعیف هستیم و اگر پیشرفتی نیز وجود دارد شخصی است و تلاش خود هنرمندان بوده است.

لاهوتی ادامه داد: هنرمندان ما معمولا سرمایه و آتلیه مناسب برای خلق کارهای بزرگ را ندارند و به همین دلیل سمپوزیم فضای خوبی برای کسب تجربه برای آنان است. این نخستین سمپوزیومی است که آهن به شکلی جدی در آن مطرح می‎شود و به همین دلیل هرچه تعداد دستیاران در کنار هنرمندان بیشتر باشد افراد بیشتری فرصت خواهند داشت کار جدی با این متریال را تجربه کنند.

وی با بیان اینکه تغییر نکردن برگزارکنندگان یکی از موضوعات مهم سمپوزیوم مجسمه تهران است اظهار کرد: در همه جای جهان گروه‌های خاص و ثابتی سمپوزیوم‎ها را برگزار می‎کنند، خوشبختانه از ابتدای سمپوزیوم آقای موسوی دبیری این رویداد را برعهده داشته است و به همین دلیل سمپوزیوم از یک رشد ثابت و مرحله به مرحله‎ای برخوردار بوده و روند این رشد حفظ شده است. با این حال شهرداری هر دوره مجبور است که با نظرات خاص و متفاوتی کار کند و این موضوع موجب می‎شود که هر دوره تغییراتی را شاهد باشیم. به نظرم من از آنجا که شهرداری وظیفه برگزاری سمپوزیوم را در دستور کار خود ندارد، نهادهای خصوصی یا حتی انجمن می‎توانند وظیفه را عهده‌دار شده و در اجرای سمپوزیوم بکوشند.

عضو هیات انتخاب هفتمین سمپوزیوم مجسمه تهران همچنین اظهار کرد: ما در روند پیشرفت هستیم و آثاری که به سمپوزیوم رسیده‌اند آثار خوبی هستند. اما اگر مثلا در بخش آهن تعداد آثار ایرانی پذیرفته شده تنها چهار اثر است به دلیل این نیست که اثر پنجم از کیفیت پایینی برخوردار بوده است بلکه به این دلیل است که می‎خواستیم آثار جریان‎ساز را شرکت دهیم تا در دوره‎های بعد نیز شرکت‎کنندگان آثار شاخص خود را برای ما بفرستند.

هفتمین سمپوزیوم مجسمه سازی تهران اول مهرماه در برج میلاد در دو بخش کارگاه سنگ و آهن برگزار می‌شود.


تبلیغات فرهنگی

معرفی کتاب

معرفی کتاب و انتشارات سازمانی

آمار و اطلاعات

نگارخانه