پیام دکتر علیزاده مدیرعامل سازمان زیباسازی شهر تهران به هفتمین سمپوزیوم مجسمه سازی تهران

مجسمه‌ها تعلق انسانی در شهر را بیشتر می‌کند

هنر مجسمه‌سازی قدمتی به اندازه تعلق انسان برای جاودانگی دارد، امروزه تندیس‌ها به خودی خود حامل فرهنگ یا هنر یک ملت نیستند، بلکه نگاهی که در پس این تندیس‌ها نهفته است، این نکته را گوشزد می‌کند.

هر سال ده‌ها مجسمه و اثر حجمی به وسیله شهرداری‌ها در فضاهای شهری نصب می‌شود. این حرکت در صورتی که به خوبی هدایت شود می‌تواند سهم مهمی در ارتقاء کیفیت این فضا‌ها داشته باشد به ویژه آنکه در سالهای اخیر چنین فعالیتهایی عمومیت بیشتری یافته و اغلب شهرداری‌ها به دنبال این هستند تا فضاهای شهری خود را مزین به پیکرهایی سازند، محصول این فعالیت‌ها خلق آثاری ارزشمند بوده است.

با توجه به این نکته که هدف شهرسازی ایجاد محیطی آرام و سالم است که آسایش و غنای زندگی در آن ممکن باشد و در این میان مجسمه‌ها می‌توانند نقش بسزایی در غنی ساختن زندگی شهری از طریق بیان هنری داشته باشند، مدیریت شهری نیز به این سمت گام برداشته است.

نباید این نکته را فراموش کرد که عملکرد اصلی مجسمه‌ها ایجاد حس مکان و هویت تعریف شده و القا روحیه خاص در فضا یا تقویت روحیه یک فضا است تعریف این عنصر و متمایز ساختن از سایر عناصر مبلمان شهری و آثار حجمی چندان ساده نیست و هر تعریفی در این زمینه نسبی است چرا که مجسمه سازی یک رشته هنری است و هنر نیز تعاریف محدود و مشخص را برنمیتابد و خلاقیت هنری مرزهای هر تعریفی را در می‌نوردد.

مجسمه شهری، حجمی سه بعدی و دارای فرم و بیان هنرمندانه است که از جهات مختلف قابل نظاره است؛ کارکرد اصلی مجسمه تزئین، هویت بخشی یا انتقال پیامی به ناظران است و از مصالحی نظیر سنگ، بتن، فلز، چوب، فایبرگلاس ساخته می‌شود.

مهم‌ترین وجه تمایز مجسمه‌های شهری با مجسمه‌هایی که در فضای بسته قرار گرفته‌اند، آن است که بینندگان مجسمه‌های فضای باز بیشتر، توا‌تر دیدار آن‌ها فزون‌تر و ترکیب ناظران آن متنوع‌تر است، بدین ترتیب افرادی که حتی سواد خواندن و نوشتن ندارند بیننده این حجم‌ها هستند. مجسمه سازی شهری کار مشترک مجسمه سازان، طراحان منظر و مبلمان شهری، برنامه ریزان و طراحان شهری است که با حمایت و هدایت مدیران شهری انجام می‌پذیرد هر یک از این عوامل در این فرایند نقشی را بر عهده دارند. ساخت مجسمه به وسیله هنرمند مجسمه ساز انجام می‌شود و سایر متخصصان در انتخاب مقیاس و مکان مناسب نقش دارند. هدف این همکاری آن است که ضمن رعایت ملاحظات عملکردی بیشترین لذت بصری برای ناظر به وجود آید.

با این تعریف می‌توان گفت مجسمه تنها اثر حجمی زینت بخش فضاهای شهری نیست، آثار حجمی متنوعی در فضاهای شهری استفاده می‌شوند که اگرچه گاهی تشابه نزدیکی با مفهوم مجسمه دارند اما دارای هویت متمایز هستند. بهره برداری هوشمندانه از این آثار حجمی نیز می‌تواند در ارتقای کیفیت فضایی شهر موثر باشد از این منظر در هر دوره از سمپوزیوم مجسمه سازی تلاش شده تا آثاری که مرتبط با این اهداف است برای حضور در فضاهای شهری آماده شود، آثاری که می‌تواند علاوه بر روح بخشی به شهر نقش خاصی در عرصه فضاهای شهری بازی کند.

تبلیغات فرهنگی

معرفی کتاب

معرفی کتاب و انتشارات سازمانی

آمار و اطلاعات

نگارخانه