.:کتاب "روانشناسی کاربرد رنگ ها (پنتون)"

نویسنده: لئاتریس آیزمن

مترجم: روح الله زمزمه

وانشناسی محیطی، جدیدترین شاخه از این رشته است که در آن متخصصان با بررسی فضای بصری در محیط های شهری تاثیر آن را بر کنش ها و واکنش های انسان در زیست شهر می سنجند. آنچه بیش از همه در این زمینه مورد تاکید و توجه است گرافیک محیط است که دریافت ها و ادراک های بیشماری را برای ناظران در فضای شهر در بر دارد. رنگ در گرافیک اصلی ترین ابزار برای بیان احساسات و انتقال پیام است به گونه ای که امروزه قوانین و مقررات اجتماعی در فضای شهری از طریق رنگ به شهروندان ابلاغ می شود.

«روانشناسی کاربرد رنگ ها (پنتون)»، کتابی با همین نگاه است و سعی دارد ضمن بررسی علمی رنگ های مختلف کاربرد آن را در فضای شهر مورد توجه قرار دهد. این کتاب در مقدمه خود عنوان می کند که « در تمامی اشکال و ارتباطات غیر کلامی، رنگ یکی از سریعترین روش های انتقال پیام ها و معانی است.... در میان انواع پیام ها، رنگ به شدت با تمام احساسات آدمی در ارتباط است و ضمن تحریک آن، نماد ذهنیات انتزاعی و افکار گوناگون است.»

این کتاب ادعا می کند که «... نه تنها معانی حسی هر خانواده رنگی را توضیح می دهد بلکه بیش از صدها ترکیب تاثیر گذار رنگی برای استفاده و دریافت پیام به شما معرفی می کند.»

قباد شیوا، گرافیست با سابقه کشورمان برای این کتاب مقدمه ای نوشته و در آن تاکید می کند: «به تحقیق می توان گفت که این کتاب به لحاظ تنوع مطلب، اولین کتاب در نوع خود است که مطالعه آن به کلیه علاقمندان به دنیای گرافیک و رنگ توصیه می شود.»

کتاب «روانشناسی کاربرد رنگ ها (پنتون)»، موضوع های مختلفی چون رنگ های گویا، رنگ های حسی، رنگ های مرئی، خانواده رنگ ها، مراحل انتخاب رنگ ترکیب رنگ ها، نشانه شناسی (سمبولیسم) رنگ و گرایش ها و تبدیل رنگ ها را در خود دارد و موشکافانه به بررسی آن ها می پردازد.

امتیاز بسیار جذاب این کتاب، جدول تبدیل رنگ های آن است که در آن فرمول رنگ جوهری در چاپ را با کد بازگو می کند.

لئاتریس آیزمن این کتاب را نوشته و از سوی انتشارات بیهق کتاب در 140 صفحه و در سال 1388 منتشر شده است. ترجمه این کتا ب توسط روح الله زمزمه صورت گرفته است. کتاب حاوی تصاویر جذاب در حوزه رنگ است و نویسنده تلاش کرده است تا با استفاده از تصویر هر رنک که درباره آن صحبت می شود فهم مطلب را بیشتر کند. به خصوص که از تصاویر گرافیکی در نشان دادن تاثیر رنگ بر مخاطب در فصای شهر استفاده کرده است.

زمان آخرین ویرایش: شنبه, 02 ارديبهشت 1391 17:17

تبلیغات فرهنگی

معرفی کتاب

  • نویسنده: غلامرضا مقصودی در طراحی شهری کوشش شهرسازان و معماران همواره برای خلق فضاهای مطلوب و سودمند برای استفاده بهتر انسان‌ها بوده‌است که برای رسیدن به این هدف، اطلاع از نحوه‌ی برخورد و رفتار انسان…
معرفی کتاب و انتشارات سازمانی

آمار و اطلاعات

نگارخانه