چاپ کردن این صفحه

.:کتاب "طرح جامع نورپردازی میادین"

کارفرما: معاونت برنامه‌ریزی و توسعه سازمان زیباسازی

مشاور: شرکت طراحان نورپردازان ایده

مطالعه شهرسازی از دوران گذشته، به ویژه شهرسازی در ایران بعد از اسلام، گویای آن است که همواره میدان مانند دیگر عناصر موثر و کاربردی شهری در زندگی شهر، حضوری موثر داشته‌ به طوری‌که میدان از دوره سلجوقیان به بعد شروع به تثبیت کرده و در دوره صفویه به مفاهیم عمیق و کارآمدی در معماری و شهرسازی رسیده‌‌است.

درک جدیدی که امروزه از میدان وجود دارد، همان چند خیابان که به فضایی در میانه آن برای تفکیک حرکت سواره با ترکیبی از پوشش گیاهی، آب‌نما و فواره است، محدود می‌شود.

تهران کنونی یکی از بزرگ‌ترین و مهم‌ترین شهرهای خاورمیانه است.عظمت و اهمیت آن طی بیش از دو قرن حاصل شده که تاریخ شاهد دوران مختلفی از آن بوده و ساکنین امروزی آن شاهد آثار به جای مانده در نقاط مختلف آن هستند. میدان‌های مختلف این شهر گویای تاریخ 200 ساله آن بوده و تاکنون تغییرات کالبدی فراوانی در معماری این میدان‌ها به وجود آمده‌است. به طور مثال میدان توپخانه در کمتر از 80 سال حدود 10 بار از نظر شکل و ابعاد  تغییر کرده و دارای گوناگونی‌های فراوانی شده است.

امروزه با رویکرد جدید به فضاهای شهری به ویژه نوگرایی در طراحی‌های جدید، تبیین و تعیین ضوابط شهرسازی با رعایت اصول انسان محور، توجه ویژه‌ای را می‌طلبد.

نورپردازی فضاهای شهری از موضوعاتی است که دست‌یابی به آن کمی مشکل به نظر می‌رسد. سازمان زیباسازی شهر تهران در زمینه نورپردازی شهری، جز نخستین سازمان‌هایی است که نسبت به تبیین ضوابط نورپردازی در شهر برای ایجاد فضای پر شور، معقول، سازنده و هویت‌دار شبانه اقدامات فراوانی کرده‌است.

تهیه "طرح جامع نورپردازی‌" یکی از این اقدامات است که در قالب انتشار کتاب، موضوعات مختلف المان‌های فضاهای شهری را مورد بررسی قرار داده است.

کتاب "طرح نورپردازی میادین" در دوجلد توسط سازمان زیباسازی برای بررسی وضعیت موجود و روش‌های نورپردازی در میادین تهران منتشر شده‌است.

معاونت برنامه‌ریزی و توسعه سازمان زیباسازی به عنوان کارفرما و شرکت طراحان نورپردازان ایده به عنوان مشاور در تهیه و تدوین این مجموعه مشارکت داشته‌اند. این کتاب در چهار فصل با عنوان‌های بررسی وضعیت موجود میادین (مطالعه و بررسی میدان‌های مناطق 22 گانه شهرداری، دسته‌بندی و تفکیک میادین بر اساس کاربری‌ها، مطالعه و بررسی هویت و مفاهیم و...) بررسی تجهیزات و روش‌های نورپردازی (انواع لامپ، تجهیزات نورپردازی و روشنایی، مطالعه و بررسی روش‌های نوین در نورپردازی...) بررسی مناسبت‌های نورپردازی موقت واعیاد و مناسبت‌های ملی و مذهبی (اعیاد ملی،اعیاد مذهبی، مطالعه و بررسی الگوهای مناسب برای نورپردازی اعیاد و ...) در پاییز سال 1387 توسط سازمان زیباسازی شهرتهران در دوجلد به چاپ رسیده است.

علاقه‌مندان می توانند برای استفاده از این کتاب به کتابخانه سازمان زیباسازی مراجه کنند.


زمان آخرین ویرایش: چهارشنبه, 07 تیر 1391 09:16