.:کتاب "ساخت شهر بر اساس مبانی هنری"


بنظر می رسد شهرسازی مدرن بطور وحشتناک و نگران کننده ای عاری از انگیزه های هنری شده است. این شهرسازی تنها توانسته احجام مکعب شکلی را بعنوان ساختمان با یکنواختی ملال آورشان، جایگزین غنای شهرسازی قدیم نماید.
چه بسا کلیه امکانات هنرآفرینی شهرسازان در بحبوحه مدیریت های شتابزده و توسعه افسار گسیخته شهر یعنی فضاهای شهری و بخصوص فضاهای عمومی در اختیار مهندسان ترافیک و اولویت حرکت های سواره قرار می گیرد.
نتیجه آن فضاهای مغشوش و کسل کننده ای است که هیچ خاطره ای را در ذهن متبادر ننموده و ازفضاهای شهری محلی برای گذر و عبور و نه زندگی اجتماعی ساخته و پرداخته است.
کتاب " ساخت شهر" بر اساس مبانی هنری" نوشته کامیلو زیته شهر ساز و معمار اتریشی در سال 1889 انتشار یافت. اگرچه بیش از یک قرن از تالیف این کتاب می گذرد، از آنجائی که دیدگاه های شهرساز مورد اقبال کامل عده زیادی از متخصصان قرار گرفت و با بازتاب گسترده بین المللی مواجه شد، امروز و بخصوص در بحبوحه گسترش بی رویه شهرها در ایران، نظریه های مطرح شده در این کتاب می تواند راهگشای بسیاری از مشکلات در طراحی های شهری گردد.
ترجمه این کتاب در 223 صفحه توسط انتشارات دانشگاه تهران بچاپ رسیده است و برخی فصل های آن به شرح ذیل عبارتند از:

  • رابطه بین بناها، یادمان ها و میدان ها
  • بی انگیزگی و کسالت بار بودن میادین شهری
  • محدودیت های هنری در فضاهای شهری مدرن
  • نمونه یک ساماندهی شهری بر اساس مبانی هنری

کامیلو زیته " میدان" را بعنوان یک فضای شهری ملزوم و مورد نیاز شهروندان در طول تاریخ برای مصداق نظرات خود انتخاب کرده است. این در حالی است که میادینی که در دوران های قبل مایه غرور و مباهات یکایک شهروندان محسوب می شدند و انواع فعالیت های اجتماعی در هم ادغام شده و اجرای انواع مراسم و انتشار و اشاعه رسمی قوانین و اخبار در آنها اتفاق می افتاد، امروزه مفهوم و جایگاه خود را به گره های ترافیکی و یا گشایشی برای تامین نور و هوای بیشتر در دل بافتهای متراکم و خسته کننده شهری داده است.
نویسنده با ذکر مثال های عینی از فضاهایی شناخته شده در شهرهای مختلف و اسکیس ها و طرح هایی که بخوبی نشان دهنده جسارت و خوش اندیشی وی درمقوله نگرش های طراحانه در فضاهای شهری است، در بخش دوازدهم کتاب یک میدان شهری معروف در وین را مورد نقد و بررسی قرار داده است.
از آنجائی که لزوم اتخاذ دیدگاه ها و بینش های شهرسازانه در بخش هنرهای شهری بدیهی است و امروزه کلیه گروه های هنرمندان در رشته های مختلف هنرهای تجسمی می باید در کنار سایر گروه های شهرساز و طراح منظر در کیفیت بصری و غنای بصری شهرها فعالیت کنند، مطالعه این کتاب علاوه بر علاقمندان طراح شهری به دست اندرکاران هنرهای شهری توصیه می شود.

زمان آخرین ویرایش: شنبه, 02 ارديبهشت 1391 17:23

تبلیغات فرهنگی

معرفی کتاب

معرفی کتاب و انتشارات سازمانی

آمار و اطلاعات

نگارخانه