از تاریخ تا معماری دست به دست هم داده اند برای به نمایش گذاشتن میدان هایی زیبا

توانایی‌هایی در ظاهر میدان
هر چیزی برای به وجود آمدن دلیلی می‌خواهد، بهانه‌ای که باعث شود تا چیزی شکل بگیرد و فرقی نمی‌کند که آنچه درباره‌اش صحبت می‌کنیم یک کتاب داستان باشد یا جنگ میان دو کشور و حتی یک میدان. اتفاقی می‌افتد و آن اتفاق بهانه‌ای می شود برای به وجود آمدن چیزی دیگر. جنگی رخ می‌دهد و سرداری جانش را از دست می‌دهد و به یادش میدانی ساخته می‌شود. سربازان زیادی در راه دفاع از وطن می‌میرند، طاق نصرتی در میانه میدانی برپا می‌شود و قرن‌ها به یاد آن سربازان پا بر جا می‌ماند. امروز می‌خواهیم داستان 5 میدانی را بگوییم که برخی از آنها قرن‌هاست پا برجا هستند و به نمادی از کشور خویش و محلی برای جذب گردشگران تبدیل شده‌اند. از میدان شارل دوگل پاریس و طاق نصرتش و میدان تیان آنمن در کشور جادویی و پر راز و مرز چین.
شارل دوگل- پاریس- فرانسه
امکان ندارد کسی به پاریس سفر کند اما گذرش به میدان شارل دوگل نیفتد. این میدان زیبا را که می‌شود قلب پاریس به حساب آورد. دهه‌هاست به یکی از جاذبه‌های گردشگری کشور فرانسه تبدیل شده‌است. این میدان زیبا که در شرق پاریس قرار دارد در سال 1670 میلادی در وسعتی به طول 240 متر و عرض 240 متر احداث شد. تا پیش از سال 1970 میلادی و مرگ ژنرال شارل دوگل که به این نام تغییر کرد پاریسی‌ها این میدان زیبا را که محل اتصال 12 خیابان از جمله خیابان شانزه لیزه است به نام میدان ستاره می‌شناختند.
بنایی که در میانه این میدان بیشتر از همه چیز خود را به نمایش می‌گذارد طاق پیروزی است. این طاق در سال 1836 میلادی و به افتخار سربازانی طراحی و ساخته شد که در طول تاریخ این کشور جان خود را در راه وطن فدا کرده و از دست داده‌اند. در بدنه داخلی این طاق که با ارتفاع 51 متر بلندترین طاق نصرت جهان است تصویری از زنان و مردانی دیده می‌شود که با دست خالی در مقابل سربازان آلمانی از فرانسه دفاع کرده‌اند. همچنین در زیر این طاق مقبره سرباز گمنامی قراردارد که در جنگ جهانی اول جانش را از دست داده‌است.
تیان آنمن،پکن، چین
کشور چین و شهر پکن یکی از بزرگترین میدان‌های جهان را در خود جای داده‌است، میدان تیان آنمن. این میدان که سنگ بنای اولیه آن را در قرن پانزدهم میلادی گذاشته‌اند در ابتدای ساخت تنها به عنوان دروازه قدیمی شهر ممنوعه شناخته می‌شد اما به مرور زمان تغییرات زیادی را به خود دید. میدان تیان آنمن که در زبان چینی به معنی "میدان آرامش آسمانی" است در سال 1989 میلادی بزرگترین خشونت تاریخ چین را به خود دید. 15 آوریل آن سال تظاهراتی در این میدان صورت‌گرفت که در آن بیش از صد هزار دانشجوی چینی به سیاست‌های اقتصادی کشور خود اعتراض داشتند. این اعتراضات که تا 4 ژوئن آن سال ادامه پیداکرد در نهایت با سرکوب شدید دولت و قتل 2600 نفر در این میدان به پایان رسید.
به این ترتیب میدان تیان آنمن که هم اکنون ساختمان‌های قدیمی بسیاری از جمله مجموعه کاخ‌های ممنوعه، پل جین شوی، دیوار سرخ و مجلس چین را در اطراف خود دارد به یکی از مشهورترین میدان‌های جهان بدل شده‌است.
ترافالگار- لندن- انگلیس
در 21 اکتبر 1805 میلادی و در غرب دماغه ترافالگار جنگی بزرگ بین نیروهای دریایی انگلیس، اسپانیا و فرانسه رخ داد که در این جنگ هر دو کشور فرانسه و اسپانیا 22 کشتی از دست دادند در حالی که هیچ کشتی انگلیسی از بین نرفت اما انگلیس یکی از بزرگترین قهرمانان دریایی خود را از دست داد، لرد ترافالگار. در سال 1845 میلادی و پس از پیروزی و مرگ لرد نلسون این میدان در مرکز شهر لندن و به یاد او ساخته شد. در اطراف این میدان تعداد زیادی از ساختمان ها و بناهای معروف شهر لندن از جمله، کلیسای سنت مارتین، نگارخانه ملی لندن و ستون نلسون قرار دارد. به این ترتیب میدان ترافالگار در کنار ذات اصلیش یعنی میدان بودن به یکی از جاذبه های گردشگری شهر لندن تبدیل شده و در هیچ روزی از سال نمی توانید آن را خالی از بازید کنندگان و توریست ها ببینید.
در کنار برپایی بسیاری از اعتراضات، راهپیمایی ها و جشن هایی که در این میدان برگزار می شود وجود حوض ها و فواره هایی که در میانه میدان مکانی برای استراحت و آرامش بازید کنندگان به وجود آوره اند و کبوترهایی که برای خوردن دانه به آنجا می آیند بر زیبایی و جذابیت این میدان افزوده شده است.
پلازا دی مایو- بوینس آیرس- آرژانتین
میدان پلازا دی مایو در سال 1580 میلادی حیات خود را آغازکرد اما از 25 می 1810 میلادی که انقلاب مردم آرژانتین برای کسب استقلال در این میدان شکل گرفت، مردم این کشور این میدان را نقطه حیات زندگی سیاسی خود و نمادی از آزادی و استقلال می‌دانند. البته در کنار نگاه سیاسی و انقلابی که مردم آرژانتین در تمام دو قرن گذشته به آن داشته‌اند این میدان زیبایی‌های خاص خود را در معماری و جذب توریست دارد. در مرکز این میدان مجسمه هرمی شکلی به نام "می" به عنوان نمادی از انقلاب می 1810 و نمادی برای مردم آرژانتین قرار دارد و پشت سر آن کاخ صورتی و در جهت دیگر کلیسای جامع واقع شده‌است تا ترکیبی از سیاست، معماری و خواسته‌های مردمی را به نمایش بگذارد.
میدان جادویی- سویندون- انگلیس
شاید در نگاه اول این میدان گیج کننده‌ترین میدان دنیا باشد اما برای رانندگانی که در شهر سویندون رانندگی می‌کردند و در ترافیک‌های وحشتناک این منطقه گیر می‌افتادند طراحی جدید که در سال 1972 میلادی میدانی جدید را در این شهر به وجود آورد یک موهبت محسوب می‌شود. این میدان که مردم به آن لقب "میدان جادویی" را داده‌اند از 5 میدان کوچک در دل میدان اصلی تشکیل شده‌است. در نگاه اول حرکت در این میدان بسیار گیج‌کننده و حتی اشتباه است اما کارکرد میدان جادویی سویندون به این صورت است که حرکت در میدان اول به صورت جهت حرکت عقربه‌های ساعت است و در میدان‌های کوچک درونی برخلاف عقربه‌های ساعت. به این ترتیب راننده می‌تواند به راحتی از یک سو وارد میدان شده و از سوی دیگر خارج شود. همچنین در این میدان تابلوهای راهنمایی زیادی وجود دارد که رانندگان به کمک آنها می‌توانند به راحتی مسیر خود را پیداکنند.
به هر ترتیب میدان جادویی سویندون بیش از 40 سال است که فعال است و بار عظیم ترافیکی این منطقه را با موفقیت به دوش می‌کشد.

تبلیغات فرهنگی

آمار و اطلاعات

نگارخانه