سر به هوایی در شبهای نورانی

مرجان حاجی رحیمی

روزهای تهران پر از شلوغی و راه‌بندان و آلودگی صوتی است. باید حواست کامل جمع باشد. روزها سر به هوایی در خیابان‌های شلوغ سخت است چرا که تا بخواهی درنگی کنی و جایی را ببینی ممکن است کسی که پشت سرت در حال راه رفتن است با تو برخورد کند و یا صدای بوق ماشین‌های پشت سری بلند شود. اما شب‌ها قصه فرق دارد. سر‌به‌هوایی راحت‌تر است. اصلا شب‌های تهران قشنگ‌ترند.آرام هستند و بی‌هیاهو. راحت می‌توان قدم زد، سر به هوا بود و از زیبایی‌های شهر لذت برد. بویژه از نورپردازی‌های شبانه که ساختمان‌ها را زیباتر می‌کنند.
نورپردازی ساختمان‌های قدیمی شهر به شرط رعایت اصول مرمتی و نگهداری سبب می‌شود این ساختمان‌ها زیبایی دو چندانی بگیرند و بیشتر دیده شوند. مثل ساختمان‌های هم‌شکل میدان حسن‌آباد که با نورپردازی‌هایی که صورت گرفته زیباتر شده یا نورپردازی مسجد سپهسالار (شهید مطهری) که گنبد و گلدسته‌هایش در شب چشمگیرتر می‌شوند. نور پردازی برج آزادی در شب نیز دیدنی بود، گاه آنقدر که حواس‌ها را حین رانندگی پرت می‌کرد. رنگارنگ شدن برج زیبایی خاصی به آن می‌داد که البته چند وقتی است به دلیل مرمت برج آزادی از نورپردازی هم خبری نیست. اما مهرماه پارسال که «فیلیپ گایست» هنرمند آلمانی به ایران سفر کرد و به مناسبت تاریخ اتحاد دو آلمان شرقی و غربی، برج آزادی، نماد تهران را به شکل متفاوت نورپردازی کرد تا ثابت کند نورپردازی برج آزادی همیشه زیبا می‌تواندباشد. نورپردازی برج میلاد هم زیباست فقط با برعکس ارتفاعی که دارد نباید زیاد سر به هوا بود چرا که نورپردازی برج میلاد از دوردست‌ها نیز قابل دیدن است و اگر در اتوبان همت سر به هوا شوید تا نورپردازی میلاد را ببینید ممکن است عواقب بدی در انتظارتان باشد.
اما غیر از ساختمان‌های قدیمی و جدیدی که نورپردازی‌های رنگارنگ دارند مدتی است که درختان نیز نورانی شده‌اند در شب. درختان بلوار کشاورز و همین طور ولیعصر از مهمترین درختانی هستند که نورپردازی شده‌اند گرچه درختان نورانی زیباترند اما نورپردازی درختان یک مشکل بزرگ دارد و آن بیداری همیشگی درخت و پرندگانی است که در لابلای شاخه‌های آن لانه کرده‌اند.
خلاصه اینکه تهران یک زندگی روزانه دارد یک زندگی شبانه. تهران در شب هم زنده است شاید زنده‌تر از روز. باید کمی سر به هوا باشید تا طنازی ساختمان‌های قدیمی را در روشنایی‌های شبانه ببینید و از تلالو رنگی درختان حض کنید.
حال اگر شانس بیاورید و تهرانگردی شبانه خود را در ایام جشن برنامه‌ریزی کنید بیشتر از شهر نورانی لذت خواهید برد. ایامی مثل دهه فجر یا نیمه شعبان که همه کوچه پس کوچه‌ها هم چراغانی است.

تبلیغات فرهنگی

معرفی کتاب

معرفی کتاب و انتشارات سازمانی

آمار و اطلاعات

نگارخانه