خلاقیت در مبلمان های شهری می تواند صورت شهر را زیبا و دیدنی کند

شهرها هم مبله می شوند
شاید یکی از خواسته های ساکنان شهرها به خصوص شهرهای بزرگ و پر رفت و آمد زیبایی آنها باشد، زیبایی در کنار راحتی و ظاهری جذاب و لذت بخش. یکی از کارهایی که شهرداری شهرهای مختلف می توانند برای برآورده کردن خواسته های ساکنان در این زمینه انجام دهند مبلمان شهری است. شهری مبله که در کنار راحتی جذابیت، خلاقیت و زیبایی داشته باشد. شاید همین موضوع باعث شد تا در این شماره به بحث مبلمان های شهری بپردازیم و به گوشه و کنار دنیا سرک بکشیم تا زیباترین و خلاقانه ترین مبلمان های شهری را به شما معرفی کنیم، ایده هایی چشم نواز که دید بصری بیننده را به چالش می کشد و ثابت می کند که می توان در دنیای مدرن امروزی زیبا و خلاق زندگی کرد.
صندلی یا ماهیچه
وقتی برای اولین بار الکساندر مورونوز این صندلی را طراحی کرد قصد داشت تا صندلی با ظاهری مدرن اما راحت برای کسانی طراحی کند که خسته از گشت و گذار در خیابان ها می خواهند کمی بنشینند و استراحت کنند و بعد از آن به راهشان ادامه دهند و به بقیه کارهای شان بپردازند. شاید همین طرز فکر دلیلی شد تا این طراح و معمار دست به طراحی این صندلی با ظاهری شبیه به ماهیچه بدن انسان بزند. به این ترتیب این صندلی که برای نصب در گوشه خیابان تعبیه شده به گونه ای ساخته‌شد که هر فردی می تواند بر روی آن بشیند و یا به راحتی بر روی این صندلی سینوسی شکل دراز بکشد. به این ترتیب این صندلی فلزی که با فیلتر کردن نور خورشید هیچ وقت گرم نمی‌شود توانسته به یکی از جالب ترین و جذاب ترین مبلمان های شهری تبدیل شود.
صندلی سرسره‌ای
بر روی صندلی های معمولی که در پارک ها و فضاهای عمومی وجود دارد نمی توان دو یا سه صندلی را به راحتی در کار هم قرار داد و چند دوست در کنار هم بنشینند یا اگر یک نفر بخواهد به تنهایی بنشیند این امکان وجود ندارد تا صندلی را جدا‌کند و باید در کنار دو یا سه نفر دیگر بنشیند. صندلی که در شکل می بینید اما این مشکل را برای شهروندان در خیابان ها و پارک ها حل کرده است. به نظر جالب نیست که اگر بخواهید حالا و با وجود این صندلی در یک فضای عمومی تنها بنشینید این صندلی مشکل شما را حل می کند؟ تنها کافیست که صندلی خودتان را کمی به چپ یا به راست بکشید و آن را تنها کنید. ایده اصلی این صندلی که طراح آن مولتو کیلینسر است برای دادن حق انتخاب و آزادی به مردم در استفاده از فضای عمومی است. به این ترتیب این صندلی مدرن با چهره ای کلاسیک توانسته، خواسته بسیاری از شهروندان را در فضاهای عمومی و پارک ها برآورده کند.
حلقه لاستیک
طراحی متفاوت و حتی می توان گفت عجیب و غیرمعمول از گروه طراحی آسیدو که تلاش می کند تا طراحی و معنی جدیدی به بحث مبلمان های شهری بدهد. این صندلی از ایجاد حلقه های کوچک از جنس لاستیک و چوب افرا طراحی و ساخته شده‌است. کسانی که اولین بار طراحی این صندلی را دیدند ادعا کردند که بخش لاستیکی این صندلی آنها را یاد طناب بانجی جامپی می‌اندازد. این صندلی با نوع طراحی رویه آن برای نوعی ماساژ دادن به تن افراد خسته ای طراحی شده که خسته از کار روزانه برای چند دقیقه ای در کنار خیابان یا گوشه پارک روی آن می نشینند.
پیانوی خیابانی
علاوه بر زیبایی در طراحی، یکی از المان های طراحی این صندلی حفظ فضا در خیابان ها است. این صندلی که ایده اصلی اش را از دکمه های پیانو گرفته است، به گونه ای طراحی شده است تا علاوه بر این که به صورت صندلی در گوشه خیابان برای استراحت و نشستن افراد خسته باشد برای گذاشتن و قفل کردن دوچرخه های افرادی است که برای کمک به محیط زیست و کاهش آلودگی هوا از دوچرخه برای رفت و آمد در شهر استفاده می کنند. به دلیل داشتن زاویه های 90 درجه گوشه های این صندلی مناسب برای هر فضایی است و هر زمان که متناسب با فصل های مختلف سال چهره و طراحی شهر تغییر کند این صندلی حضورش را حفظ می‌کند و خود را با هر فضا و طراحی انعطاف می دهد.
صندلی چرخشی
بعضی افراد باران را دوست دارند از راه رفتن زیر باران یا نشستن زیر آن لذت می برند اما در هر حال چه کسی باران را دوست داشته‌باشد چه نداشته‌باشد به طور حتم هیچکس از نشستن بر روی یک نیمکت خیس یا نیمه خیس پس از باران لذت نمی برد. همین دلیل باعث شد تا صندلی چرخشی برای فضاهای باز و عمومی طراحی شود. طراحی این صندلی به این گونه است که رویه صندلی قابلیت چرخیدن و جا به جا شدن دارد. به این ترتیب اگر کسی بخواهد بعد از باران بر روی این نیمکت بنشیند و از فضای دلنواز پس از باران لذت ببرد کافیست تنها با چرخاندن اهرمی که در کنار صندلی وجود دارد زیر صندلی را که خشک است به رو بیاورد و بخش خیس را به زیر بفرستد. به همین راحتی می تواند پس از یک باران دل انگیز بر روی یک صندلی خشک بنشیند و از هوای خوب لذت ببرد.
انتخاب آزاد برای نشستن
طراح این صندلی به عنوان مبلمان شهری فردی به نام جهانگیر مددی است. ایده اصلی این صندلی که از جنس چوب ساخته‌شده‌است، دادن انتخابی آزاد به عابریست که از سر خستگی از کار های روزانه نیاز دارد تا چند دقیقه ای بر روی آن بنشیند. عابری که بر روی این صندلی می نشیند می تواند در هر گوشه ای که نشست دیدی 360 درجه به تمام اطراف خود داشته باشد. به این ترتیب این صندلی در هر جایی که قرار داده شود می تواند صندلی عالی برای تمام عابرانی باشد که بر روی آن می نشینند.
البته طراح این نیمکت آن را در دو مدل مختلف طراحی و تولید کرده است. یکی برای فضاهای داخلی مانند موزه‌ها که از جنس فایبرگلاس است و با کوسن هایی نرم پوشیده شده‌است و طراحی دوم برای فضاهای باز شهری و از جنس چوب. به هر صورت این نیمکت از هر نوع و طراحی که باشد می تواند فضایی زیبا در اطراف خود ایجاد کند و به عابران این اجازه را بدهد که در هر گوشه‌ای از نیمکت که نشستند بتوانند به تمام اطرافشان نگاه کنند.

تبلیغات فرهنگی

معرفی کتاب

  • تهیه شده در: معاونت برنامه¬ریزی و توسعه سازمان زیباسازی شهر تهران- مدیریت مطالعات و آموزش-واحد آموزش نوبتو سال انتشار:1391 مباحث کتاب: در این کتاب سعی شده تا به معرفی چشم انداز، سیاست و اقدامات شهرهای…
معرفی کتاب و انتشارات سازمانی

آمار و اطلاعات

نگارخانه