به دنبال نیمکتهای ناب

مرجان حاجی رحیمی
در پارک‌های لندن نیمکت‌های چوبی وجود دارد که اسم افرادی که از دنیا رفته‌اند روی آنها حک شده. قضیه از این قرار است که بازماندگان افراد متوفی به نیت زنده نگه‌داشتن عزیزانشان نیمکت‌های پارک را می‌سازند تا مردم با نشستن روی آنها یادی از درگذشتگان کنند. در ایران اما اینطور نیست. نیمکت پارک‌ها را مردم عادی نمی‌سازند شاید برای همین هم هست که دلسوزی برای نگهداری اش ندارند. برای همین اگر این بار به جای سر به هوایی کمی سر به زیر باشید حتی می‌توانید نامه‌های عاشقانه و قلب‌هایی را ببینید که روی نیمکت‌ها و حتی میز و صندلی‌های سیمایی شطرنج حکاکی شده‌اند. نیمکت پارک‌ها هم داستان‌هایی دارند. آنها که آهنی‌اند سرد و غیرقابل استفاده در زمستان، چوبی‌ها هم که کافی است کمی باران ببارد تا خشک شود شما را از نشستن منصرف می‌کند. ولی بعضی از نیمکت‌ها خلاقیت دارند مثلا در پارک ملت از این دست نیمکت‌ها زیاد دیده می‌شود. آنهایی که ماکت بادبادک به آن وصل است یا مثلا نیمکتی نزدیک دانشکده هنر و معماری نبش خیابان فلسطین که ماکت هدفون دارد. این نیمکت‌های خلاقانه علاوه بر آنکه محلی است برای لختی آسایش، عابر پیاده را هم بر سر ذوق می‌آورد و گاه حتی لبخندی گوشه لبش می‌نشاند.
اما نشستن روی نیمکت برخی از پارک‌ها نیز دلبری‌ها دارد. مثلا تعدادی از نیمکت پارک هنرمندان که زیر طاق نصرتی با گیاهان رونده قرار گرفته و در بهار و تابستان باید دنبال سرقفلی‌اش بود‌. کاش نیمکت همه پارک‌ها اینقدر سبز بود. نیکمت‌ها بعضی جاهای دیگر نیز طرفدار پیدا می‌کنند. وقتی یک خرید خسته‌کننده یا یک پیاده‌روی مفصل در طولانی‌ترین خیابان خاورمیانه یعنی خیابان ولیعصر داشته‌باشید، هیچ چیز نمی‌تواند جایگزین لذت لختی آسایش روی این نیمکت‌ها داشته‌باشد تا آنجا که این نیمکت‌های سیمانی را به مبل مخملی سلطنتی شبیه می‌کند. تازه از همه مهمتر اینکه می‌توان کمی سر به هوا بود و درختان چنار ولیعصر را نگاه‌کرد که چطور مامن کلاغ‌های بی‌خبر شده‌اند. اما نیکمت‌های نجات بخش فقط منوط به نشستن‌های خیابانی نمی‌شود. آنها یک‌جای دیگر هم نجات‌بخش‌اند و آن هم جایی نیست جز دست‌نخورده‌ترین محوطه تاریخی تهران، میدان مشق. همانجا که سربازان قاجاری مشق نظامی می‌کردند. ورود به میدان مشق ورود به تاریخ است و آنقدر ساختمان‌هایش زیباست که حتما باید نیمکتی داشته‌باشد تا نفسی تازه‌شود. اما اگر بخواهید از این ساختمان‌های زیبا عکس بگیرید کمی کارتان سخت است چرا که تیرهای چراغ برقی که در آنجا علم شده جانمایی مناسبی ندارد و مانع ایجاد تصویر کامل در دوربین یا گوشی تلفن همراهتان می‌شود. حال هرچه هست هروقت روی یکی از این نیمکت‌ها نشستید کمی چشمتان را ببندید و تصور کنید که این نیمکت‌ها چطور می‌توانست بهتر طراحی شود. خدا را چه دیدید شاید طرحتان عملی شد.

تبلیغات فرهنگی

معرفی کتاب

  • نام کتاب:زیباسازی و منظر شهری (مقالات و آراء نشست¬های تخصصی)- زمستان 1389 ناشر:نشر پیکره تهیه شده در: معاونت برنامه¬ریزی و توسعه سازمان زیباسازی شهر تهران- مدیریت مطالعات و آموزش-واحد آموزش شمارگان: 1500 جلد نوبتو سال…
معرفی کتاب و انتشارات سازمانی

آمار و اطلاعات

نگارخانه