هنر مجسمه سازی دیده‌بان فرهنگی تهران

رویدادهای هنری را به جرات می‌توان اتاق فکری پویا دانست که راه را برای حضور هنر و هنرمندان در شهر همواره کرده است. درست زمانی که برای اولین بار برگزاری اولین سمپوزیوم مجسمه‌سازی در دستور کار سازمان زیباسازی قرار گرفت، سنگ بنای ایجاد این اتاق فکر شکل گرفت، موضوعی که با وجود ضرورت شکل‌گیری آن در دوره‌ه دوم روند کندی داشت و از سومین دوره برگزاری تاکنون به اوج خود رسیده است.
سمپوزیوم بین‌المللی مجسمه سازی تهران با توجه به اینکه عنوان بین المللی را با خود به همراه دارد؛ و تعداد قابل توجهی هنرمند خارجی را با خود همراه کرده، توانست جای خالی هنر مجسمه‌سازی را در فضاهای شهری تا حدی پر کند، این موضوع با حضور هنرمندان بین المللی در پنج دوره اخیر سمپوزیوم مجسمه‌سازی به اوج خود رسیده است.
در حقیقت باید گفت هنرهای تجسمی برای شهر تهران به همان اندازه که فضای سبز، روگذرها و زیرگذرها و مهار ترافیک مهم است، با اهمیت هستند. شهر تهران به عنوان یک کلانشهر به چیزی جز استفاده از هنر در فضاهای بین‌المللی برای آرام سازی محیط و فضاهای شهری نیاز ندارد. حضور هنر در شهر یک فضای مکث و ایستادن برای شهروندان فراهم کرده که احساسی آرامش بخش به آنها می دهد.
هنرهای تجسمی هنر اصیل ایرانیان است که هنرمندان این مرز و بوم همواره با آن عجین بوده‌اند و آثار متنوع، چشمگیر و قابل توجه‌ای را نیز به جامعه ارائه کرده‌اند. افتخار ایرانیان این است که از چند هزار سال پیش با هنرهای مختلف به ویژه تجسمی آشنا بوده‌اند و هنرمندان فراوان و صاحب نامی را در تاریخ این هنر داشته است که همگان به آنها افتخار می‌کنند بنابراین اینکه تهران برای بهبود فضاهای شهری خود در یکی دو سال اخیر دست به دامن هنرهای تجسمی شده، چندان عجیب نیست.
از سوی دیگر با توجه به جریان‌های هنری دنیا و دستاوردهای روز این رویدادها، برگزاری سمپوزیوم‌های مجسمه‌سازی می‌تواند جایگاه هنرمندان ایرانی را در این جریان‌های جهانی تثبیت کند.
برگزاری هشتمین سمپوزیوم بین المللی مجسمه‌سازی تهران نشان داد پتانسیل‌ها و امکانات فراهم شده در حوزه فرهنگی و هنری شهر بسیار خوب و سازنده شده است و حضور هنر در شهر یک فضای مکث و ایستادن برای شهروندان فراهم کرده تا در میان شلوغی‌های شهر، احساس بهتری داشته باشند.
از سویی دیگر تاکنون کارکردهای مجسمه در فضای شهری تجربه شده است زیرا مجسمه به عنوان اثر هنری می‌تواند هویت بخش باشد و خشکی زندگی ماشینی را از فضای شهر بگیرد و موجب تلطیف آن شود به همین خاطر حضور مجسمه در فضاهای شهری علاوه بر کارکرد زیبایی می‌تواند در هویت بخشی، فرهنگ‌سازی و ایجاد خاطره مشترک بین شهروندان موثر باشد. کما اینکه آثاری که ما در نقاط مختلف شهر نصب کردیم، جزء جذابیت‌های گردشگری شهر به شمار می‌رود.
در حقیقت باید گفت هنر مجسمه سازی باید به عنوان دیده‌بان فرهنگی تهران نقش آفرینی کرده و پایتخت را به سمت هویت شهری ایرانی _ اسلامی با پیشینه تاریخی قوی سوق دهد.

تبلیغات فرهنگی

معرفی کتاب

  • مفهوم زیبایی شناسی، موضوعی است که در گذر زمان همواره دستخوش دگرگونی ها و تحولات فراوانی بوده است. این مفهوم دارای وجوه و ابعاد مختلفی است که شناسایی آن برای مدیران در سطوح مختلف مدیریتی…
معرفی کتاب و انتشارات سازمانی

آمار و اطلاعات

نگارخانه