عیسی علیزاده؛ مدیر عامل سازمان زیباسازی شهر تهران

اعتماد حاصل حضور هنرمندان بین المللی در سمپوزیوم است

دسترسی به آثار هنری مجسمه‌سازان ایرانی و مجسمه‌سازانی از دیگر کشورهای جهان از آن فرصت‌های غنیمتی است که سازمان زیباسازی شهر تهران به راحتی از کنار آن نگذشته و به خوبی به نکات مثبت و مواهب این امر آگاه است.
همینکه سمپوزیومی در ابعاد بین‌المللی برای هشتمین بار در پایتخت جمهوری اسلامی ایران برگزار می‌شود، نشان از آن دارد که در بزنگاه‌های سیاسی و مجادلات جهانی برای نمایش چهره‌ای تیره از ایران، این هنر است که به کمک تولید و ترویج صلح آمده و توانسته نقشی موثر در این زمینه ایفا کند.
اخبار منتشر شده در رسانه‏های جهان را که مطالعه کنید، تحلیل‌های درستی از ایران ارائه نمی‌شود و سطح بین‌المللی بدون توجه به روحیه هنر دوستی و هنرخیزی کشورمان، تحلیل‌های نادرستی از وضعیت کشور عزیزمان در برهه کنونی دارد که نمی‌خواهم بیش از این وارد این بحث شوم اما نکته اساسی اینکه هنر توانسته در این وضعیت تولید اعتماد کرده و تصویر به وجود آمده را تغییر دهد.
شاید مصداق این سخن، هم‌نشینی و گفت و گو با مجسمه‌سازانی است که برخی زندگی در کشورهای آمریکای لاتین، برخی تجربه زیستن در کشورهای اروپایی و برخی هم زندگی در کشورهای آسیایی را تجربه کرده‌اند و با حضورشان در ایران از هنر ماندگار هنرمندان ایرانی به وجد آمده‌اند. این را به آسانی می‌توان از کلام هر کدام‌شان شنید، اینکه پیش از سفر به ایران چه مسائلی برای‌شان بازگو شده و حالا پیام آور واقعیتی از وضعیت جامعه ایرانی هستند.
"اعتماد "، حاصل حضور هنرمندانی از گوشه و کنار جهان در این سمپوزیوم است و هنر به همین خاطر رسالتی جهانی دارد. به همین خاطر ما به عنوان برگزار کنندگان این سمپوزیوم اعتماد بین‌المللی به وجود آمده را قدر نهاده و از اعتماد مجسمه‌سازان ایرانی به ما نیز تقدیر و تشکر داریم.
همینکه هنر و هنرمندی‌شان را با سازمان زیباسازی تقسیم کرده‌اند و آثارشان را برای نمایش در شهر نزد ما امانت گذاشته‌اند، نشانه محکمی است از همین اعتماد.
در این راستا بر آنیم تا این نگاه مثبت را قدر نهاده و در سال‌های بعدی برای برگزاری هرچه منسجم‌تر و متعالی‌تر این سمپوزیوم اقدام کنیم. از سوی دیگر امیدواریم که فرصتی دست دهد تا بتوانیم در همکاری با شهرداران دیگر شهرها، شاهد برگزاری سمپوزیوم‌هایی در این سطح در گوشه و کنار ایران باشیم.
خرسندم از اینکه آثار هنری ارزشمند به جای مانده از سمپوزیوم هشتم نیز تا چندی دیگر در فضاهای عمومی و شهری به یادگار می‏ماند و فرصتی می‏شود برای توجه به اثر هنری در شهر.
پاسخ ما به اعتماد ملی و بین‏المللی هنرمندان، همراهی هر چه بیشتر با این عزیران است. اینکه بتوانیم بیش از گذشته با دغدغه‌ها و مسائل‌شان آشنا شده و در راستای حل آن گام برداریم. هر چند که حل مشکلات جامعه هنری ایران با وجود برخی محدودیت‌ها و نگاه‌های بازدارنده شاید ادعای بزرگی باشد اما امیدواریم که در حد وسع و توان خود بتوانیم در این زمینه گام‏های موثری برداریم.

تبلیغات فرهنگی

معرفی کتاب

  • عنوان کتاب: «بهسازی و نوسازی بافتهای کهن شهری» نویسنده:دکتر کیومرث حبیبی، دکتراحمد پوراحمد و دکترابوالفضل مشکینی   بازسازی بافت های فرسوده را حفظ هویت یک شهر می دانند. چرا که معماری بخشی از تفکر خلاق…
معرفی کتاب و انتشارات سازمانی

آمار و اطلاعات

نگارخانه