سیداحسن علوی:

ضرورت اقدام فرادولتی برای زیبایی شهر/ هر شهروند همچون یک شهردار

سیداحسن علوی، عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی گفت: در حوزه زیباسازی مناظر عمومی و شهری نباید نگاهمان فقط به دولت و شهرداری باشد بلکه هرکدام از مردم می‌توانند همچون یک شهردار عمل کنند و در حد یک نهاد حاکمیتی به توسعه مظاهر شهری بپردازند.
به گزارش روابط عمومی سازمان زیباسازی شهر تهران، سید احسن علوی، عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی درباره نقش مردم در ایجاد مناظر عمومی و گسترش نشاط در جامعه شهری گفت: مردم در ایجاد فضای با نشاط فرهنگی در جامعه شهری تأثیر به‌سزایی دارند؛ منتها این مهم در شرایطی رقم می‌خورد که همه مردم با هم همکاری کنند و به این باور برسند که شهر همانند منزل خودمان از ارزش و اهمیت والایی برخوردار است.
وی با بیان اینکه تمیزی شهر و رعایت آن از سوی شهروندان، می‌تواند به زیبا‌ترشدن منظره شهری کمک کند، ادامه داد: در بسیاری از کشورهای توسعه یافته اگر یک شی و یا نخاله‌ای در جایی وجود داشته باشد، فوراً آن‌ کسی‌که از آن‌جا رد می‌شود، آن شی را بر می‌دارد و به سطل زباله می‌اندازد.
به گفته احسن علوی این نشان دهنده فرهنگ بالای آن جامعه است و این امر ارتبط مستقیمی با زیبا جلوه دادن چشم‌اندازهای شهری دارد. همین رفتار اگر در جامعه ما به عادت تبدیل شود، همین عملکرد به صورت تسلسل به نسل‌های بعد منتقل می‌شود و نگهداری از آثار هنری و فرهنگی و حفظ زیرساخت‌ها به عرف تبدیل خواهد شد و اثربخشی شدیدی برای آیندگان دارد.
عضو کمیسیون عمران آثار هنری و مظاهر هنری را ثروت بین نسلی می‌داند و در این‌باره تصریح کرد: باید همه تلاش کنیم تا این مظاهر را حفظ کنیم اما متأسفانه در برخی ازکشورها که ایران هم جزء آن‌ها است، فقط برای امروزمان فکر می‌کنیم و خیلی برای آینده برنامه‌ریزی مدونی نداریم که چگونه باید مظاهر هنری و شهری را حفظ کنیم و برای آیندگان آن‌ها را همچون میراثی باقی بگذاریم.
وی در ادامه با تأکید بر اقدام همگانی برای برخورداری از مناظر عمومی گفت: ما نباید نگاهمان فقط به دولت و شهرداری باشد بلکه هرکدام از ما یک شهردار باید باشیم و در حد یک نهاد حاکمیتی عمل کنیم؛ چون در هیچ کشوری تنها یک شهردار و یا دولت نمی‌تواند تمام امور مربوط به توسعه مظاهر شهری را انجام دهد بلکه تمامی شهروندان در این حوزه دخیل هستند.
علوی در ادامه به نقش مهم سازمان‌های هنری و فرهنگی به ویژه سازمان زیباسازی شهرداری در ترویج نشاط و مظاهر مرتبط با آن در شهرها اشاره کرد و گفت: یکی از وظایفی که سازمان‌های هنری و فرهنگی به‌ویژه سازمان زیباسازی دارند، ترسیع فرآیند نشاط سازی درون جامعه است و دوم اینکه باید نحوه استفاده از نهادهای هنری و فرهنگی شهری که جزء مظاهر هنری آن شهر محسوب می‌شوند را میان مردم فرهنگ سازی کند که البته در این خصوص از نقش اعتبارات و بودجه‌ای نباید غافل ماند.
وی ادامه داد: همچنین باید افراد دلسوز، عهده‌دار هدایت چنین بخش‌هایی باشند تا با مدیریت صحیح توسعه مظاهر هنری و فرهنگی در شهر، نشاط حاکم شود.
عضو کمیسیون عمران معتقد است که میان زیبایی مناظر شهری با آرامش روانی شهروندان ارتباط مستقیمی وجود دارد و در این باره تصریح کرد: زیبایی شهرها بر جذابیت آن شهر می‌افزاید و علاوه بر این، آرامش روانی را با جذاب کردن مظاهر هنری می‌توانیم به ارمغان آوریم. در این حوزه من پیشنهاد می‌دهم که از شهرهای کشورهای دیگر که در این امر موفق شده‌اند، الگوبرداری کنیم و با آن‌ها به تعامل و تبادلات فرهنگی - هنری بپردازیم.
وی افزود: من اعتقاد دارم که متأسفانه ما کمتر از شهرهای کشورهای موفق اعتبارات خرج نمی‌کنیم بلکه در برخی مواقع هزینه‌های بیشتری را هم متحمل می‌شویم اما خروجی مثبتی نداریم و با استفاده از دستاوردهای مثبت آن‌ها شاید در هزینه‌هایمان هم صرفه‌جویی شود و با هزینه اندکی بتوانیم یک زیبایی را برای شهر به وجود آوریم.
علوی در پایان افزود: با توجه به نقش مردم در زیباتر شدن مظاهر شهری، بهتر است که مشارکت مردم بیشتر شود تا آن وظیفه‌ای را که نسبت به شهرشان دارند، به خوبی انجام دهند. مثلاً در مدارس ژاپن بخشی از نظافت مدارس را بر عهده دانش‌آموزان گذاشته شده است تا آن‌ها را نسبت به حفظ زیبایی شهر، امکان فرهنگی و مظاهر شهری مسئولیت‌پذیر تربیت کنند. لذا در این مراکز آموزشی و در سن و سال کم این‌گونه تربیت شوند در اجتماع و زیبایی شهر هم همین‌گونه عمل می‌کنند.

تبلیغات فرهنگی

معرفی کتاب

  • فصلنامه "تبلیغات" شماره هجدهم که در تیر ماه نود انتشار یافت صفحاتی را به موضوع "نگاه زیباسازی، نگاهی مردمی" اختصاص داد       برای بارگزاری این مطلب اینجا را کلیک کنید
معرفی کتاب و انتشارات سازمانی

آمار و اطلاعات

نگارخانه