معاون خدمات شهری منطقه یک در گفت و گو با نشریه چلچراغ:

باید غرفه های تهرانگردی و شبگردی راه بیندازیم

پررونق ترین و زیباترین بخش خیابان ولیعصر به باور بسیاری، شمالی ترین بخش آن است؛ جایی زیرمجموعه منطقه یک شهرداری تهران.
مجید نوربخش، معاون خدمات شهری این منطقه، بزرگترین مشکل خیابان ولیعصر در منطقه یک را مسائل مربوط به درختان میداند و میگوید: بلندمرتبه سازی در این منطقه باعث عدم نورگیری مناسب و کج شدن درختان به مرکز خیابان شده است. درنتیجه وقتی کامیون یا کامیونتی از این خیابان رد میشود، با شاخه های درختان برخورد میکند که موجب کنده شدن آنها میگردد. از طرفی، دیگر شاخه های درختان مانع دید تابلوهای تبلیغاتی مراکز تجاری هستند؛ درنتیجه این مراکز تجاری برای دیده شدن اقدام به حذف این شاخه ها میکنند. گودبرداری هایی که برای ساخت وساز انجام میشود نیز موجب به هم ریختن زهکش درختان میگردد و به ریشه درختان آسیب وارد میکند. دیگر مشکل این منطقه، نورپردازی های در شب است که تهیه و گردش هورمونهای درختان را به وقفه انداخته است و این آسیب فیزیولوژیکی، انزوال این درختان را به همراه دارد. همچنین این نورپردازی در شب باعث خروج پرندگانی شده است که روی چنارها مستقر بودند که از نظر زیست محیطی تخریب حساب میشود. دیگر مشکلی که زوال زودهنگام درختان را به دنبال دارد، شیشه های رفلکسی کنسول های ایجادشده در طبقات بالای ساختمانهاست که موجب عدم هم خوانی تاج در قسمتهای مختلف میشود. درختانی که در نهرها هستند، در فصل زمستان نیز مانع از کشش آب میشوند، درنتیجه آب نهرها به داخل خیابان جاری میشود و مشکلاتی را در این منطقه رقم میزند.»
نوربخش در خصوص مسدود شدن آبهای سطحی خیابان ولیعصر در این منطقه میگوید: «چون در این محدوده برای آبیاری درختان از قنات و آب چاه سوزان قصر استفاده میشود، این مسئله برای ما چالش برانگیز نبوده است.»
مجید نوربخش مهمترین برنامه شهرداری منطقه یک را ارتقای کیفی این منطقه برای عبور و مرور شهروندان میداند. از بین بردن موانع فیزیکی پیاده راهها برای شهروندانِ با کالسکه و ویلچر، نصب پل و رمپ های مخصوص معلولان از جمله این برنامه هاست. همچنین ملزم کردن مراکز تجاری برای تامین پارکینگ جهت راحتی شهروندان، از دیگر برنامه های ارتقای کیفی این منطقه است.
معاون خدمات شهری منطقه یک در خصوص معرفی اماکن تاریخی واقع در محدوده ولیعصر میگوید: «برای این کار میتوان غرفه های تهرانگردی و شبگردی را ایجاد کرد و در طول مسیر پیاده راهها، بروشور و کتابچه و نقشه هایی در جهت معرفی این اماکن تاریخی و فرهنگی به شهروندان داد. همچنین با ایجاد این غرفه ها به رونق کسب وکار این منطقه نیز کمک خواهد شد.»
نوربخش مشارکت شهروندان در امور شهرداری را امر مهمی می داند؛ مسئله ای که شهرداری منطقه یک برای آن برنامه ریزی ویژه کرده است. «برای این همکاری و مشارکت، به هر واحد تجاری و مسکونی تعدادی درخت تحویل داده میشود که شهروندان در صورت هرگونه مشکل در رشد این درختان، میتوانند به ناحیه مربوط خبر دهند و از آنها کمک بگیرند. اما در مقابل اگر مالکان مرتکب کوتاهی و قصوری شوند، مانند ریختن مواد شست وشو به داخل نهرها، جریمه نیز خواهند شد.»

تبلیغات فرهنگی

معرفی کتاب

  • فصلنامه "تبلیغات" شماره هجدهم که در تیر ماه نود انتشار یافت صفحاتی را به موضوع "نگاه زیباسازی، نگاهی مردمی" اختصاص داد       برای بارگزاری این مطلب اینجا را کلیک کنید
معرفی کتاب و انتشارات سازمانی

آمار و اطلاعات

نگارخانه