پیاده راه ها قلب های تپنده شهرهای بزرگ

بافت های قدیمی هر شهر نشان دهنده تاریخ و هویت گذشته ملموس آن است و به همین جهت باید برای حفظ و نگهداری این بافتها، برنامه ریزی های ویژه ای توسط نهادهای مسئول انجام شود. یکی از اقداماتی که سازمان زیباسازی شهر تهران برای حفظ بافت های قدیمی شهر و آراستن آنها جهت جذب گردشگران انجام داده، تبدیل معابر قدیمی و اصیل، به پیاده راه های زیبایی است که فقط معبر نیست، بلکه میتواند مقصدی جذاب برای وقت گذرانی و پیاده روی باشد.
معابر و فضاهای خاص پیاده یا همان پیاده راه ها از جمله فضاهای شهری هستند که ورود و تردد اتومبیل در آنها محدود یا ممنوع است. این پیاده راه ها بنا بر موقعیت قرارگیری شان، عملکرد و نوع ترافیک، به انواع مختلفی تقسیم میشوند؛ از قبیل معابری برای گذران اوقات فراغت، زندگی اقتصادی، مراودات اجتماعی، تبادلات فرهنگی و... این پیاده راهها از اجزایی مثل کف، جوی، ابنیه محوطه باز، اثاثه شهری، آبنما و آبراهه تشکیل میشوند.
در پیاده راه هایی مثل پیاده راه خیابان سپهسالار یا همان خیابان صف، اولویت تردد با پیاده هاست و حرکت سواره در درجه دوم، بسته به ضرورت و زمان های خاص عبور در نظر گرفته شده است. بنابراین بستری با فعالیت طبیعی عابران پیاده در فضایی با کارکردهای تجاری، فراغتی- فرهنگی در اختیار مراجعان قرار گرفته است. در این پیاده راهها نورپردازی و پوشش گیاهی اهمیت خاصی پیدا میکند؛ موضوعی که سازمان زیباسازی شهر تهران برای بهبود آن، اقدامات خاصی انجام داده است. به علت نیاز به گشایش فضای باز در خیابان صف، از کاشت درختان بیشتر در این خیابان خودداری شده و نورپردازی خیابان از طریق چراغ های رفلکسی دیوارکوب و در میان معبر، زیبایی خاصی به این خیابان اصیل داده است؛ به شکلی که فضای زیبا و بازی برای پیاده گردی فراهم شود.
در محلهای گشایش تقاطع با کوچه ها در خیابان صف، ساعت هایی در پیاده راه نصب شده است. برای ایجاد سایه هم از سایبان های چتری در مقابل فروشگاه های مواد غذایی و رستوران هایی که پاتوق پیاده گردها هستند، استفاده شده است. یک آلاچیق با سقف چادری هم در این پیاده راه قرار دارد که سایه مورد نیاز عابران را فراهم میکند. برای نشستن مراجعان، نیمکت هایی با پایه بتنی و نشیمن گاه چوبی قرار داده شده؛ همچنین سکوهای بتنی برای استفاده اقشار سنی خاص. تلاش سازمان زیباسازی بر این بوده که همه فرمها و اشکال به کارگرفته شده در تمامی عناصر دخیل در پیاده راه، از فرش کف تا اثاثه شهری، همه دارای شکل و رنگ خنثی باشد و هیچ خودنمایی را به بیننده القا نکند. به این ترتیب، ویترین ها و فروشگاه ها جلوه بیشتری پیدا میکند و بستری بسیار خنثی و آرام در اختیار مراجعان قرار میگیرد تا در آن به گذران اوقات فراغت، استراحت، خرید و برپایی مراسم در مواقع خاص بپردازند.

زیباسازی با ابزار مبلمان شهری
مبلمان شهری جزء لاینفک محیط زیست یک شهر است که هویت و شناخت شهر را امکان پذیر میکند. مبلمان شهری به کاررفته در پیاده راه صف این موارد را شامل میشود: نیمکت و سکو، کیوسک، آلاچیق، صندوق پست، ظرف زباله، شبکه و حصار دور درخت، گلدان، آبخوری، باجه تلفن، چراغهای روشنایی، سایبان، ساعت، تابلوهای تبلیغاتی، تابلوی راهنمای ورودی به معبر، تابلوی راهنما در داخل معبر، میله پرچم، راه بند و تجهیزات ایمنی و پارکینگ موتورسیکلت.
نیمکت ها و سکوهای نشیمن خیابان صف که برای دو نفر یا بیشتر ساخته شده، برای رفع خستگی و گذران اوقات فراغت و لذت بردن از چشم انداز، مفید است. با گشت وگذار در خیابان، کودکان، سالمندان و بزرگسالانی را میبینید که روی این نیمکت ها نشسته اند و از فضای خاص این خیابان اصیل لذت میبرند.
چون تهران هوایی گرم و خشک دارد و مردم در خارج از خانه به دفعات اقدام به نوشیدن آب، آبمیوه و انواع نوشیدنی ها میکنند، پیاده راهها حتما باید آبخوری داشته باشد. همچنین با توجه به موقعیت پیاده راه هایی مثل خیابان صف و تردد انبوه قشر کارگری در آن، تردد موتورسیکلت در آنها زیاد میشود و برای حفظ کیفیت بصری خیابان، این موتورسیکلتها باید در پارکینگ هایی ساماندهی شوند. با توجه به ازدحام جمعیت پیاده گردها در پیاده راهها، وجود کیوسک پلیس محلی در آنها ضروری است؛ اقدامی که سازمان زیباسازی در خیابان صف به انجام رسانده است.

اینجا شهروندان حرف اول را میزنند
در پیاده راه ها حضور تمامی فعالیت ها و کاربری هایی که مشوق حضور، مکث، تامل و فعالیت افراد پیاده باشد، تشویق میشود؛ مثلا خرده فروشیها، فعالیت های خودجوش مردمی، نمایشگاه های خیابانی، دستفروشی و... همچنین گسترش فضای درونی کاربری هایی که مردم بهره بران اصلی آنها هستند، به فضای داخلی پیاده راه ها بلامانع است؛ مثل تریاها و قهوه خانه ها. همچنین فعالیتهایی مثل مراسم مذهبی، ملی، اعیاد، عزاداری ها و... در داخل پیاده راه ها مجاز است و تشویق میشود. این همان اتفاقی است که در ایام عزاداری ماه محرم، در خیابانهای اصیلی مثل کوچه مروی تهران اتفاق میافتد و جمعیت زیادی را دور هم جمع میکند.
پیاده راه ها پر است از واکسی های سیار، قهوه چی های سیار، موزیک سیار، شهر فرنگ، گلفروشی های سیار، عکاس سیار و چرخ دستی میوه فروشی و لبوفروشی و... چراکه باعث صمیمیت و خودمانی شدن فضا میشود. به بیان دیگر، هر فعالیت دیگری که ممکن است در خیابانهای اصلی شهر سد معبر تلقی شود، در پیاده راه ها مجاز است. در پیاده راه ها زندگی جریان دارد. اینجا شادی مردم حرف اول را میزند. پیاده راه ها مال کسانی است که هنوز حوصله قدم زدن در شهر را دارند؛ نه فقط به قصد عبور، بلکه برای لذت بردن از فضاهای شهری و غرق شدن در شهر.

تبلیغات فرهنگی

معرفی کتاب

  • تهیه و تالیف: سازمان زیباسازی شهر تهران ناظر: معاونت برنامه ریزی و توسعه منظور از فضای سبز شهری در واقع نوعی از سطوح کاربری زمین شهری با پوشش گیاهی انسان ساخت است که دارای بازدهی…
معرفی کتاب و انتشارات سازمانی

آمار و اطلاعات

نگارخانه