میثم باقریان، عضو ستاد برگزاری جشنواره دایره خلاق

برگزاری کارگاه برای همگرایی و زبان مشترک

پس از تشکیل نخستین جلسه شورای سیاستگذاری چهارمین دوره جشنواره دایره خلاق در مهرماه سال جاری و انتخاب ارکان جشنواره، شعار: «دایره خلاق، مبلمان شهری برای همه» در راستای سیاستهای کلان مدیریت شهری جدید شهرداری تهران و شعار: «تهران، شهری برای همه» انتخاب شد.
چشم انداز طراحی این دوره که عمدتا حول محورهای ذیل بود، تدقیق گردید: خلاقیت منجر به نوآوری و به آوری در طراحی مبلمان شهری، طراحی مبلمان شهری بر اساس فاکتورهای هنری، دارا بودن قابلیت تولید طرحها، خوشایندی و ایجاد حس لذت در استفاده (علاوه بر شکل دهی منطقی به محیط و روح بخشی به فضا) و هماهنگی مبلمان شهری با نیاز شهروندان
و جشنواره چهارم رسما آغاز به کار کرد.
در این دوره به غیر از طراحان، معماران و متخصصان، از تمامی شهروندان مرتبط با مبلمان شهری در قالب فراخوان جهت مشارکت در برگزاری جشنواره دعوت عمومی به عمل آمد و علاوه بر این، با پیمانکاران فعال در حوزه مبلمان شهری، اقشار دانشجویی و... مکاتبه انجام گرفت.
با توجه به گستردگی و اهمیت مبحث طراحی مبلمان شهری در شاخه های حرکت، سکون، تفریح، اضطراب و هویت شهری، جلسات متعدد همفکری کمیته علمی، هیئت داوران و کارگاه های توجیهی بابت هماهنگی های شرکت کنندگان از سوی سازمان متولی جشنواره یعنی سازمان زیباسازی شهر تهران برگزار شد، که نقش کارگاه ها با توجه به ارائه توضیحات دبیر جشنواره و همفکری و تبادل نظر مسئولان و دست اندرکاران و شرکت کنندگان در راستای کسب انتظارات سازمان و نیز پاسخگویی به ابهامات و سوالات مطرح شده بسیار مفید بود که از آن جمله میتوان به کارگاه های تشریح: انتخاب موضوع جشنواره، انتخاب محل مورد نظر جهت طراحی مبلمان شهری (پهنه فرهنگی هنری رودکی) و... اشاره کرد.
یک جلسه نیز برای توضیح و تشریح مفهوم مبلمان تعاملی که از شاخص های مورد نظر داوری در این دوره بود، تشکیل شد.
با تشکیل این کارگاه ها، زبان مشترک بین متقاضیان شرکت کننده در جشنواره و سازمان زیباسازی به همگرایی حداکثری رسید. برگزاری این کارگاه ها به دلیل فراهم آوردن فضای ارتباط مستقیم بین متقاضیان و متولیان بسیار موثر بود. این فضای ارتباط رو در اغلب موارد بسیار تاثیرگذارتر از فراخوان و آگهی در فضای مجازی است. پس از برگزاری و اتمام جلسات توجیهی، مراحل اولیه داوری انتخاب 40 طرح برگزار و طرحهای منتخب از میان طرحهای ارسال شده در روز 22 دی ماه به مرحله بعد راه یافتند. از میان این 40 طرح، 10 طرح منتخب در روز 10 بهمن ماه، طی فرایند چالشی انتخاب شدند تا نهایتا در روز 21 اسفند ماه طی مراسم اختتامیه 5 طرح منتخب نهایی که نمونه های واقعیشان تولید شده اند، به نمایش گذاشته شوند و متعاقبا برنامه ریزی برای تولید انبوه آثار منتخب انجام شود.

تبلیغات فرهنگی

معرفی کتاب

  • تهیه و تالیف: سازمان زیباسازی شهر تهران ناظر: معاونت برنامه ریزی و توسعه منظور از فضای سبز شهری در واقع نوعی از سطوح کاربری زمین شهری با پوشش گیاهی انسان ساخت است که دارای بازدهی…
معرفی کتاب و انتشارات سازمانی

آمار و اطلاعات

نگارخانه