سیدرضا حسینی لاهیجی، رئیس اداره نقاشی سازمان زیباسازی شهر تهران

رنگ آمیزی شهر با الگوبرداری از هنر و فرهنگ ایرانی

بار اولی نیست که در شهرداری تهران بر استفاده هرچه بیشتر از نور و رنگ در فضای شهری تاکید میشود. در طول 20 سال سابقه حضور در زیباسازی بارها و بارها استفاده از نور و رنگ در فضای شهری مورد بحث قرار گرفته و در این خصوص اقداماتی نیز صورت گرفته است، اما در این بین نکته قابل تاملی که همه، خصوصا مدیران و مسئولان سازمان، باید بدان توجه داشته باشند، این است که تاکید جناب شهردار بر استفاده از رنگ در شهر بدین معنا نیست که با یک سطل رنگ تمام دیوارهای شهر را نقاشی کنیم و منظور از استفاده از رنگ نیز نقاشی کردن دیوارهای شهر با قلم مو و یک سطل رنگ نیست، زیرا این کار عملا غیرممکن است. تصاویری هم که از طرف جناب شهردار برای ارائه نمونه همین طرح نشان داده شد، اکثرا مناطق حومه ای با سقف های برزنتی، یا حلبی آبادها با سقفها و دیوارهای فلزی، یا حتی خانه های چوبی بودند که رنگ آمیزی شده بودند، اما در تهران چنین فضاهایی مثل خانه های چوبی کالیفرنیا و... وجود ندارد. لذا طرح باید متناسب با شرایط خودمان مورد بررسی قرار گیرد.
از طرفی رنگ آمیزی شهر بستگی به عوامل بسیار متنوعی دارد. اولین عاملی که در این مسئله بسیار مهم است و میتواند جلوه شهر را دلپذیر کند، فضای سبز و استفاده از گونه های رنگی مختلف در کنار یکدیگر است. تمامی شهرهای بزرگ و مهم جهان نیز از این الگو بهره میبرند. در فرهنگ باستان ایران نیز چنین روشی استفاده میشده است. باغ ایرانی یکی از بهترین الگوها برای شاداب کردن چهره شهر و از زیباترین باغ های جهان است.حدود شش یا هفت جلد کتاب شاید هم بیشتر در مورد باغ ایرانی وجود دارد که این کتاب ها در دانشگاه های مهم جهان تدریس میشود. در این کتاب ها توضیح داده شده که چطور از گلها و گیاه های رنگی در کنار یکدیگر استفاده میکردند. اگر بتوانیم همین الگو را در سطح شهر اجرا کنیم، قدم بزرگی برای پرنشاط کردن چهره شهر برداشته ایم.
اولین قدم در راه اجرایی کردن این طرح، دوری از کپی برداری و الگوبرداری از هنر و فرهنگ ایرانی متناسب با شرایط خودمان است. تهران به چندین محله مختلف تقسیم بندی شده است که بافت درونی و بافت ساختار شهری هر یک از این محله ها یک به یک و با دقت بررسی شود و با توجه به همین بررسی ها و متناسب با شرایط این طرح اجرا شود. ما نباید منتظر بایستیم تا شهردار به ما دستور استفاده بیشتر از رنگ در فضاهای شهری را دهد و ما تصور کنیم باید با قلم مو و سطل رنگ به جان دیوارها افتاد. ما باید بتوانیم شهر را از حالت خمودگی و رخوت دربیاوریم، چراکه مردم نیاز به شادی و نشاط دارند. درست است که هوای پاک و ترافیک روان تاثیر به سزایی در بهبود روحیه شهروندان دارد، اما در کنار آن، نمایش آثار هنری ارزنده شهری نیز میتواند روحیه شهروندان را بانشاط کند و چهره شهر را از حالت افسردگی درآورد.
سازمان زیباسازی شهر تهران در تلاش است با استفاده از نقش برجسته و دیوارنگاه و مجسمه سعی کند آثار هنری در شهر به معرض دید عموم درآید و چهره شهر از حالت خاکستری رنگ خارج شود. در کنار آن رویداد بهارستان نیز هرساله نزدیک ایام عید در سطح شهر برگزار میشود. طی این رویداد، آثار هنری شهری متناسب با حال وهوای عید در سطح شهر گذاشته میشود. این رویداد مورد استقبال شهروندان قرار گرفته و ما از چند هفته قبل از عید شاهد پیگیری شهروندان در مورد این رویداد هستیم. این نشان میدهد شهروندان منتظر هستند تا شهر چهره رنگی جشنواره بهارستان را به خود بگیرد. تمام این اتفاقات برای این است که چهره شهر را از حالت افسرده دربیاوریم و چهرهای بانشاط به شهر ببخشیم. در کنار آن، حضور متخصصان ، طراحان، طراحان صنعتی، افراد مسلط به گرافیک محیطی و تمامی افرادی که به نحوه استفاده رنگ در شهر آگاه هستند، برای رنگ بخشیدن به چهره شهر و اجرایی کردن چنین طرحهایی لازم است و میتواند اتفاقات خوبی را در شهر رقم بزند.

تبلیغات فرهنگی

معرفی کتاب

  • ارتباط با نشریه: تهران خیابان سید جمال الدین اسدآبادی (یوسف آباد) خیابان هفتم شماره ۲۵ واحد ۵ / تلفن: 70-22421667 (021)
معرفی کتاب و انتشارات سازمانی

آمار و اطلاعات

نگارخانه