استاندار تهران: آماده همکاری و مشارکت هستیم

بر اساس آمار اعلام شده از سوی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی، سرانه فضای فرهنگی باید به ازای هر نفر یک‌مترمربع باشد که این روزها برای هر نفر فقط 15 سانتیمترمربع آن فراهم شده است. ساخت و بهره‌برداری از کتابخانه، نمونه‌ای است که می‌تواند به افزایش سرانه فرهنگی کمک کند. برای هر فرد 8 سانتیمترمربع کتابخانه نیاز است که در کشور فقط یک سانتیمترمربع وجود دارد که بدین معناست این سرانه یک هشتم استاندارد تعریف شده است. اجرای هر طرحی در راستای افزایش سرانه فضای فرهنگی این روزها با اقبال عمومی مواجه می‌شود و پهنه رودکی که این روزها سخن از اجرایی شدن آن توسط مدیریت شهری به گوش می‌رسد، نمونه بارز و عینی چنین طرح‌هایی است. حمایت استانداری تهران از این طرح نقطه قوتی است که نشان از ملی بودن پهنه رودکی می‌دهد. «انوشیروان محسنی بندپی» استاندار تهران در گفت‌وگو با خبرنگار ما توضیحات بیشتری درباره این طرح و برنامه‌های پیش‌بینی شده آن ارائه می‌دهد.
مردم در تهران علاوه بر فضاهای ورزشی، تفریحی و فضای سبز بدون شک نیاز به فضاهای فرهنگی مانند سینما، کتابخانه و سالن‌های اجرای نمایش و موسیقی دارند. کمبود فضا برای ساخت چنین امکاناتی موجب شده کلانشهر تهران با سرانه پایین فضای فرهنگی مواجه شود که انوشیروان محسنی بندپی با تأیید این موضوع می‌گوید: «در تحقیقات انجام شده آمارهایی که از سرانه فضای فرهنگی شهر تهران به دست آمده، بسیار پایین‌تر از حد استاندارد است و متولیان فرهنگی برای رفع این کمبود باید تلاش کنند.» این کمبود فقط به تهران محدود نمی‌شود و شهرها و استان‌های دیگر کشور نیز با پایین بودن سرانه فرهنگی مواجه هستند و شاید همین موضوع متولیان وزرات فرهنگ و ارشاد اسلامی را بر آن داشته تا طرح «اجرای 10 گذر فرهنگی» را در همه کشور اجرا کنند. در پایتخت هم قرار است با اجرای «پهنه رودکی» کمبود فضای فرهنگی جبران و سرانه فضای فرهنگی افزایش یابد. استاندار تهران با حمایت از این طرح و هر طرح فرهنگی که به افزایش سرانه فرهنگی کمک کند، می‌گوید: «استانداری به‌عنوان نماینده عالی دولت، تمام قد از این طرح حمایت می‌کند اما به شرطی که درخواستی به استانداری ارائه شود. تا امروز که با شما صحبت می‌کنم از هیچ نهاد و ارگان و به‌طور کلی متولیان این طرح درخواستی مبنی بر حمایت در توسعه موضوع‌های فرهنگی و مسائل امنیتی و انتظامی ارائه نشده است. بنابراین در چنین شرایطی اظهارنظر کردن و قول دادن درست و منطقی نیست.» با اجرایی شدن طرح پهنه رودکی در هسته مرکزی تهران یعنی مناطق 6 و 11 و با محوریت و مرکزیت تئاترشهر و چهارراه ولی‌عصر(عج)، شب‌مردگی این محور از بین می‌رود و پایتخت‌نشینان می‌توانند شاهد شب‌های زنده و پویایی باشند. بندپی با اعلام آمادگی برای حمایت از طرح رودکی می‌گوید: «پهنه رودکی به‌طور کلی طرح خوبی است و در گسترش فضاهای فرهنگی شهر تهران تأثیر دارد. از آنجا که این طرح برای احیای شب‌های تهران و رهایی برخی محدوده‌ها از شب‌مردگی اجرا می‌شود، بی‌شک نیاز به امنیت و نظم در ساعت‌های پایانی و حتی نیمه‌های شب دارد که اعلام می‌کنم در این زمینه و حتی ارائه برخی از امکانات، از همکاری و مشارکت در اجرای طرح استقبال می‌کنیم.»

تبلیغات فرهنگی

معرفی کتاب

  • ماه نامه "همشهری ماه" شماره 84 که در مهر 90  انتشار یافت صفحاتی را به موضوع "زیبایی شهر، عینیت عدالت برای شهروندان" اختصاص داد برای بارگزاری این مطلب اینجا را کلیک کنید دو ماه نامه…
معرفی کتاب و انتشارات سازمانی

آمار و اطلاعات

نگارخانه