در مراسم رونمایی از مجموعه کتاب‌های "دانشنامه نهضت هنرهای مردمی ایران" عنوان شد

تمام زیبایی های هنری از مردم ایران گرفته شده است/هنرهای مردمی باید به کشور بازگردند

هادی سیف مولف کتاب دانشنامه نهضت هنرهای مردمی ایران گفت: هویت هنری ما بیکباره از ما گرفته شد به همین دلیل باید این هویت را به کشور بازگردانیم.
 

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان زیباسازی شهر تهران؛ هادی سیف در مراسم رونمایی از مجموعه کتاب‌های "دانشنامه نهضت هنرهای مردمی ایران" که به تازگی توسط انتشارات سازمان زیباسازی شهر تهران منتشر شده است، ضمن تشکر از بزرگانی که باری چنین گران‌ و صدق را بر دوش گرفتند، گفت: این دانشنامه، مجموعه‌ای چهار جلدی، شامل کتاب‌های «قلمکار نقاشی»، «نقاشی قالی»، «نقش‌آفرینی روی سنگ» و «نقاشی روی چوب» است.
وی افزود: در طول تاریخ هنر ایران آنچه ناشناخته مانده سهم هنرمندان غریب سرزمین ایران است. معتقدم هنرهای زیادی در خانه های پدری به امانت گذاشته شده وهنرمندان زیادی نیز در این خصوص ادای دین کردند و هنرشان در دنیا جاودانه ماند.
مولف کتاب دانشنامه نهضت هنرهای مردمی ایران با اشاره به اینکه در شیراز ۱۱ رنسانس نقاشی روی کاشی، نقاشی بر دیوار، پشت شیشه، قالی، خوشنویسی، مکتب گل و ... اتفاق افتاده است، تصریح کرد: بدون تردید من تنها یک نویسنده هستم، نقش را هنرمندان بزرگ سرزمینم اجرایی کردند.
سیف ادامه داد: این کتاب ها حکایتی از راویان صادق است.16 جلد کتاب پیرامون هنرهای رسمی از سهم خودم از هنرمندان گمنام برجای گذاشتم تا بتوانم سهم خود را در این زمینه ادا کنم.
وی با بیان اینکه ما سختکوش ترین سنگ نگارانمان توانستند با قلم‌ های آهنینشان بر سنگ نقش نگارند، تاکید کرد: امروزه تمام زیبایی های هنرهای مردمی از ما گرفته شده به همین دلیل باید هویت های کشور که به یکباره از یاد ما برده اند را به کشور بازگردانیم.
به گفته مولف کتاب دانشنامه نهضت هنرهای مردمی ایران پنجره های هنری ما را به غارت بردند به همین منظور چاره ای جز برگرداندن هنرهای مردمی به کشورمان نداریم. در حال نوشتن کتاب دیگری به نام "آنچه خود داشتیم "هستم تا بتوانم در آن نیز از هنرهای کشورم و همه آنچه از ما گرفته شد یاد کنم.
لازم به ذکر است؛ با همکاری فرهنگستان هنر، دانشگاه هنرهای اسلامی فرشچیان و کمیسیون ملی یونسکو از مجموعه کتاب‌های "دانشنامه نهضت هنرهای مردمی ایران" رونمایی شد.

تبلیغات فرهنگی

معرفی کتاب

معرفی کتاب و انتشارات سازمانی

آمار و اطلاعات

نگارخانه