در مراسم رونمایی از مجموعه کتاب‌های "دانشنامه نهضت هنرهای مردمی ایران" عنوان شد

شرایط خوبی برای انتشار کتاب در کشور فراهم نیست/ جامعه دانشگاهی بدهی بزرگی در زمینه هنرهای مردمی دارند

بهمن نامورمطلق رئیس دانشگاه هنرهای اسلامی-ایرانی استاد فرشچیان با بیان اینکه بعضی از فعالیت های هنری نشان می دهد که ما در اغتشاش معنایی به سر می بریم، تصریح کرد: باید در این خصوص کارهایی انجام شود چراکه جامعه دانشگاهی و مدیریتی کشور نسبت به هنرهای مردمی ما بدهی بزرگی دارند که باید آن را جبران کنند.
 

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان زیباسازی شهر تهران؛ بهمن نامور مطلق در مراسم رونمایی از مجموعه کتاب‌های "دانشنامه نهضت هنرهای مردمی ایران" که به تازگی توسط انتشارات سازمان زیباسازی شهر تهران منتشر شده است، گفت: امروزه شرایطی خوبی برای انتشار کتاب در کشور فراهم نیست به همین دلیل باید از همه کسانی که با وجود همه مشکلات توانستند مجموعه کتاب های نفیس استاد سیف را منتشر کنند، تشکر کرد.
وی با بیان اینکه امروز کتاب های فاخری به مراجع هنری ما اضافه شده است، افزود: امیدواریم شاهد تکثیر این کتاب ها در حوزه مطالعات باشیم. آثار استاد سیف در این دوره توانست با نجات فرهنگ اصیل کشور یک فاجعه را تبدیل به حماسه ای بزرگ کند.
رئیس دانشگاه هنرهای اسلامی-ایرانی استاد فرشچیان در ادامه با تاکید بر اینکه در زمینه هنرهای مردمی در کشور اقدامات خوبی صورت نگرفته است، بیان کرد: هنرهای مردمی کشور نشان دهنده تشتت مطالعه فکری و علمی ما است. هنر هر کشوری بیان کننده فرهنگ آن کشور است اما در کشور ما در این‌ زمینه کاریی صورت نگرفته است.
نامور مطلق با بیان اینکه بعضی از فعالیت های هنری نشان می دهد که در ما اغتشاش معنایی به سر می بریم، تصریح کرد: باید در این خصوص کارهایی انجام شود چراکه جامعه دانشگاهی و مدیریتی کشور نسبت به هنرهای مردمی ما بدهی بزرگی دارند که باید آن را جبران کنند.
‌وی با اشاره به اینکه ایران بهشت هنرهای مردمی است، افزود: تنوع قومی، جغرافیایی و زبانی ما بسیار زیاد است و همین موضوع نیز باعث شده در هنرهای مردمی و فرهنگ های عامیانه وضعیت استثنایی داشته باشیم.
رئیس دانشگاه هنرهای اسلامی-ایرانی استاد فرشچیان اضافه کرد: بر اساس گزارش هایی که جامعه جهانی در خصوص صنایع دستی ارائه کرده ما در دنیا بیشترین تنوع را در حوزه صنایع داریم اما کارهایی که در این زمینه انجام شده بسیار نارسا بوده است.
به گفته نامورمطلق هنرهای مردمی برگرفته از باورها و آرزوهای مردم جزو هنرهای ناب این مملکت هستند و این هنرها به صورت کاربردی با زندگی مردم عجین شده است.
وی در ادامه با تاکید بر اینکه نگاه زیبایی شناختی به جهان سلیقه مردم ما را در زمینه هنر کاهش داده است، گفت: هنرهای مردمی ضعیف شده و تغییر سبک زندگی نیز در گذشته جا مانده است در صورتی که باید هنرهای مردمی را رو به آینده و فردایی بهتر احیا کنیم.
رئیس دانشگاه هنرهای اسلامی-ایرانی استاد فرشچیان یادآور شد: با دستاوردهای خلاقانه مردم شاهد رشد فرهنگ مردمی در زمینه هنر و ادبیات خواهیم بود. ما باید بی توجهی هایی که در زمینه هنرهای مردمی صورت گرفته را جبران کنیم.

نامور مطلق تاکید کرد: با رشد هنرهای مردمی می توانیم در مقابل تهاجم هنری ایستادگی کنیم چراکه روش های هنری ما تقلیدی نیست.
وی با بیان اینکه در تالیف کتاب های استاد سیف ترکیب زیبایی از موضوع و نگارش به وجود آمده است، گفت: در زمینه هنرهای فاخر اصیل و متنوع بدهی های زیادی داریم که باید نسبت به جبران آن اقدام کنیم
به گفته رئیس دانشگاه هنرهای اسلامی-ایرانی استاد فرشچیان دنیا به شهرهای شیراز، کردستان و ... در زمینه هنرهای فاخر و صنایع دستی افتخار می کند به همین دلیل باید هنرهای مردمی را به روز کنیم تا مردم بتوانند با هنرها زندگی کنند.

تبلیغات فرهنگی

معرفی کتاب

معرفی کتاب و انتشارات سازمانی

آمار و اطلاعات

نگارخانه