هزینه های زیادی برای ساخت سرویس بهداشتی صرف می شود/ امنیت در سرویس های بهداشتی نباید نادیده گرفته شود

مجری پروژه مکانیکی سرویس های بهداشتی شهر تهران گفت: دسترسی به خدمات، زیر ساخت ها و همچنین توجه به موضوع امنیت باید به خوبی مد نظر قرار گیرد. امنیت در سرویس های بهداشتی موضوعی است که نباید آن را نادیده گرفت.
 

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان زیباسازی شهر تهران؛ عبدالله زارعی در نشست تخصصی «تحلیلی بر جایگاه سازمان زیباسازی شهری در طراحی و نگهداشت سرویس بهداشتی عمومی» با بیان اینکه ساخت سرویس های بهداشتی در مکان های مناسب باعث افزایش رضایت مندی شهروندان می شود، گفت: باید به سه اصل کلی طراحی و ساخت و نگهداشت توجه جدی داشت.
وی با اشاره به اینکه در بحث اصول مکان یابی مقیاس کلان مطرح می شود، افزود: سرویس های باید در مکانی نصب یا ساخته شوند که همه شهروندان در شعاع مشخص به آنها دسترس داشته باشند.
مجری پروژه مکانیکی سرویس های بهداشتی شهر تهران با تاکید بر اینکه تامین دسترسی بهینه برای کل شهر مورد نیاز نیست، تصریح کرد: همه شهروندان در فضای شهری به یک میزان به سرویس بهداشتی نیاز ندارند به همین دلیل سرویس ها باید در مکان هایی که بیشتر مورد نیاز است ساخته شوند.
زارعی ادامه داد: در مرحله اول باید به موقعیت کلی سرویس دقت کرد چراکه سرویس بهداشتی باید در مکانی ساخته شود که از سوی شهروندان قابلیت دید مناسب داشته باشد. هر سرویس بهداشتی باید بر اساس شرایط محیطی با یک سری الزامات محیطی همراه باشد.
وی اضافه کرد: دسترسی به خدمات، زیر ساخت ها و همچنین توجه به موضوع امنیت باید به خوبی مد نظر قرار گیرد. امنیت در سرویس های بهداشتی موضوعی است که نباید آن را نادیده گرفت.
به گفته این مجری پروژه سرویس ها باید در مکانی ساخته شوند که صرفه اقتصادی داشته باشند چراکه تقاضا در شهر متفاوت است.
زارعی اضافه کرد: هزینه های زیادی برای ساخت سرویس بهداشتی صرف می شود به همین دلیل باید بر اساس برنامه ریزی در سطوح مختلف نسبت به ساخت سرویس بهداشتی اقدام کرد.
وی با بیان اینکه بر اساس شاخص ها هر شهروند باید در شعاع ۵۰۰ متری و بر اساس پیاده روی ۶ دقیقه ای به یک سرویس بهداشتی دسترسی داشته باشد، افزود: هرچند این میزان را نمی شود برای همه شهر یکسان‌ در نظر گرفت.
مجری پروژه مکانیکی سرویس های بهداشتی شهر تهران تاکید کرد: سرویس ها باید در مکان هایی ساخته شوند که از نظر اثرگذاری درست و مناسب باشند چراکه برخی مناطق نیاز کمتری به ساخت سرویس بهداشتی دارند.
زارعی تصریح کرد: بر اساس بررسی های انجام شده در شهر تهران مشخص شد که سرویس ها در پایانه ها، پارک ها و میادین میوه و تره بار واقع شده است.1367 مرکز شناسایی شده و برای هر کدام شناسنامه صادر شده است.
وی با بیان اینکه کیفیت ساخت و موضوع دسترسی به سرویس ها نیز مورد بررسی قرار گرفت، گفت: بر اساس بررسی های انجام شده 11 درصد از مکان های مورد نیاز شهروندان مانند منطقه 21، 22، 9، 18 و 19 فاقد دسترسی به سرویس بهداشتی است.
مجری پروژه مکانیکی سرویس های بهداشتی شهر تهران ادامه داد: باید به جمعیت شناور در شهر دقت شود نه جمعیت ساکن. برنامه ریزی برای حاشیه تهران از حالت بهینه خارج است. باید مکان هایی را شناسایی کنیم که شهروندان بیشتری در مکان ها تردد می کنند.
زارعی عنوان کرد: راهکارهایی برای تامین سرویس بهداشتی وجود دارد که از مهمترین آن می توان به تملک زمین در محله های مختلف اشاره کرد. تاکنون 113 نقطه برای ساخت سرویس بهداشتی با شرایط ایده ال مشاهده و بررسی شده است.

تبلیغات فرهنگی

معرفی کتاب

  • نویسنده: غلامرضا مقصودی در طراحی شهری کوشش شهرسازان و معماران همواره برای خلق فضاهای مطلوب و سودمند برای استفاده بهتر انسان‌ها بوده‌است که برای رسیدن به این هدف، اطلاع از نحوه‌ی برخورد و رفتار انسان…
معرفی کتاب و انتشارات سازمانی

آمار و اطلاعات

نگارخانه