حجت الاسلام مازنی؛ عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی:

ساختار زیباسازی مطابق با فرهنگ اسلامی- ایرانی و هویت شهروندی مردم باشد

حجت الاسلام احمد مازنی، عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه زیباسازی در تهران باید به شکلی کار شود که یک هویت شهروندی را در ذهن مردم القا کند به شکلی که افراد با ورود به تهران احساس آن هویت شهری را داشته باشند؛ گفت: ساختار زیباسازی مطابق با فرهنگ اسلامی- ایرانی و هویت شهروندی مردم باشد.
 

حجت الاسلام احمد مازنی، عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه زیباسازی در تهران باید به شکلی کار شود که یک هویت شهروندی را در ذهن مردم القا کند به شکلی که افراد با ورود به تهران احساس آن هویت شهری را داشته باشند؛ گفت: ساختار زیباسازی مطابق با فرهنگ اسلامی- ایرانی و هویت شهروندی مردم باشد.
به گزارش روابط عمومی سازمان زیباسازی شهرداری تهران حجت الاسلام احمد مازنی، عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه ساختار زیباسازی شهر تهران باید مطابق با فرهنگ اسلامی- ایرانی و هویت مردم باشد گفت: زیبایی و زیباسازی شهر تهران امروز اگر خوب مدیریت شود می‌تواند در مجموعه کشور تأثیرگذار باشد.
نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی با اشاره به ساخت‌وساز نامناسب آپارتمان‌ها، مجتمع‌های مسکونی، اداره‌ها و موقعیت نامناسب مساجد و مراکز فرهنگی، در برخی مناطق تهران که موجب بدقواره کردن و نازیبا شدن چهره تهران شده‌اند، بیان کرد: اینگونه به نظر می‌رسد که در تهران هیچ مرکز و ساختمانی با شهرسازی استاندارد هماهنگی ندارد و متاسفانه مهندسی درستی در این زمینه صورت نگرفته است.
این نماینده مردم در مجلس با تاکید بر اینکه مدیریت شهری و اعضاء شورای شهر باید نگاه به مسائل فرهنگی و هویت شهروندی را در تمام زمینه‌ها و حوزه‌ها اولویت قرار دهند، گفت: هر مسئله‎ای نیاز به فرهنگ دارد و زیباسازی در تهران هم باید به شکلی کار شود که یک هویت شهروندی را در ذهن مردم القا کند به شکلی که افراد با ورود به تهران احساس آن هویت شهری را داشته باشند.
وی با اشاره به پیشینه تاریخی و فرهنگی تهران به عنوان یکی از شاخصه های مهم در زیباسازی، گفت: در زیبا سازی شما نمی‌توانید پیشنیه و سابقه تاریخی و روندهایی که در شهر رخ داده را نادیده بگیرید، باید این فضاسازی‌ها به شکلی انجام شود که بخشی از آن تاریخ و فضاسازی‌ها احیا شود و افراد احساس کنند که همچنان این پیوند بین گذشته و حالشان کاملا برقرار است.
مازنی با تاکید بر ضرورت توجه به نیازها و مطالبات شهروندان از فضا و منظر عمومی شهر گفت: بررسی نیازها و مطالبات شهروندان چه در قالب ساکنین و چه در قالب کسبه و بازار از این فضا شاخص دیگری است که فوق العاده اهمیت دارد؛ پس قطعا باید این نیازسنجی و مطالبات مردمی کاملا بررسی شود؛ البته زمانی که صحبت از مطالبات مردمی می کنیم یعنی به تفکیک سن و جنس، و گروه های سنی و جنسی و مشخص شدن خواسته های آنها در چارچوب آیتم نیازسنجی و مشخص شود.
عضو فراکسیون امید مجلس با تاکید بر نقش آثار هنری در زیبایی منظر شهری گفت: گاهی تأثیرگذاری برخی آثار هنری بسیار بیشتر از ساعت‌ها سخنرانی و کلاس درس است؛ البته تنوع بخشی به این فضا و میزان جذابیت، هم در طراحی و هم در بحث رنگ و نورپردازی در این آثار باید در آنها دیده شود.
وی درخصوص اثرات آلودگی بصری فضای شهر بر روی شهروندان، هم اظهار کرد: آلودگی بصری از جنس اثرگذاری تدریجی است، مثلا وقتی هوا شدیدا آلوده است کاملا آن را در طول یک روز حس می کنید و ممکن است تصمیم بگیرید که در آن مرکز نروید، ولی آلودگی بصری از آن جهت که کم کم در ذهن افراد، اثرات خود را می گذارد، قطعا اثرگذاری منفی بالاتری دارد.
حجت الاسلام مازنی گفت: اگر می خواهیم دچار آلودگی بصری نشویم، باید فضا را از نظر رفتارها و کنش های اجتماعی مردم مورد تحلیل قرار دهیم و روانشناسی رنگ را در آن ببینیم؛ همچنین نیازها و مطالبات شهروندان در آن دیده شود و تناسب آن با کل محیط نیز مورد بررسی قرار گیرد.
وی ادامه داد: بسیاری مواقع ممکن است که یک اقدام بسیار زیبا و خوب باشد، ولی ممکن است که این اقدام بسیار زیبا در یک مجموعه‌ای قرار گیرد که با آن سخنیت ندارد، پس مانند وصله ای بر روی شلوارهای قدیمی می‌شود؛ جنس محیط هم اینطور است، اگر می خواهیم آلودگی بصری را در آن از بین ببریم باید آن قسمتی که این آلودگی دیده می شود، به ساختار کلی خود برگردد و آن ساختار کلی حذف شود.

تبلیغات فرهنگی

معرفی کتاب

معرفی کتاب و انتشارات سازمانی

آمار و اطلاعات

نگارخانه