محمد آزرم، شاعر و منتقد ادبی در خصوص اقدامات شب یلدا:

امیدوارم اقداماتی نظیر شب یلدا گسترش یابد

محمد آزرم، شاعر و منتقد ادبی، اقدامات انجام شده در راستای برگزاری شب یلدا را مثبت خواند و گفت: این اقدام کار فرهنگی مثبتی است به همین خاطر امیدوارم بسیار بیش از این‌ها مورد توجه قرارگیرد زیرا باید درباره چنین مناسبت‌هایی تبلیغ و ترویج کرد.
 

به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان زیباسازی شهر تهران، محمد آزرم، شاعر و منتقد ادبی با بیان اینکه شب یلدا، شب تولد خورشید است، ادامه داد: در زمان‌های دور، مردم شب یلدا را تا سپیده دم در دامنه کوه‌ به انتظار تولد خورشید می‌نشستند و یا در نیایشگاه دعا می‌خواندند و از خداوند پیروزی خورشید و شکست اهریمن را می‌خواستند.
به گفته او به مرور در سده‌های بعد این دعاخوانی به شعرخوانی تبدیل شده و چون مردم با دیوان حافظ به علت تفأل زدن مأنوس بودنده‌اند، مجالستی بین شعر حافظ و شب یلدا شکل گرفته است.
شاعر مجموعه "الفبای راز"، با بیان اینکه در دیوان حافظ بارها به صورت استعاری به شب یلدا اشاره شده است، گفت: اگر این اشعار در شب یلدا خوانده شود، معناهایی جدید به خود می‌گیرد.
آزرم، چاپ اشعار شعرای کهن ایرانی در سطح شهر و بر روی بیلبوردها را کار ارزنده‌ای خواند و گفت: این اقدام کار فرهنگی مثبتی است به همین خاطر امیدوارم بسیار بیش از این‌ها مورد توجه قرار گیرد زیرا باید درباره چنین مناسبت‌هایی تبلیغ و ترویج کرد. چنین اقداماتی بسیار کار ارزنده است اما بیشتر نمادین و در جهت یادآوری است.
شاعر مجموعه "هیاکل"، درباره تاثیرگذاری این اقدام بر نوجوانان گفت: این اقدام برای جرقه زدن در ذهن نوجوانان مناسب است زیرا ممکن است برای نوجوانان باعث سوال شود لذا اگر جواب درستی به آنان ارائه شود و آنان پاسخ مناسب دریافت کنند این احتمال وجود دارد که برخی از آنان به خواندن تاریخ و ادبیات هم راغب شوند. با این همه اجرای صرفاً چنین اقداماتی کافی نیست.
آزرم یلدا را فرصت مناسبی برای جذب گردشگران خواند و ادامه داد: برای مناسبت‌هایی نظیر شب یلدا باید چنان فضاسازی و امکاناتی مهیا کرد که یلد هم به عنوان جشنی ملی دیده شود و هم باعث جذب گردشگران دیگر کشورها شود. در واقع باید طوری برنامه ریزی کرد که گردشگران خارجی این ایام را برای حضور در ایران در اولویت برنامه‌های خود قرار دهند و به هیچ نحو نتوانند از آن چشم‌پوشی کنند.
او تأکید کرد: یادمان باشد اگر زمانی در این سطح برای مراسم شب یلدا کاری انجام شود، گردشگران خارجی سفیر فرهنگی رسوم دیرینه سرزمین ما خواهند بود.

تبلیغات فرهنگی

معرفی کتاب

  • تلفیق هنر با معماری به عنوان دستاوردی بشری در طول تاریخ بزرگترین شاهکارهای ماندگار را برای انسان امروزی به یادگار گذاشته‌است. به عقیده بسیاری همین تلفیق است که معنایی خاص به زندگی و آثار برجا…
معرفی کتاب و انتشارات سازمانی

بنر لینک کتابخانه

نگارخانه