دکتر ضرغامی با اشاره به ا کران تبلیغات فرهنگی به مناسبت سالروز درگذشت جهان پهلوان تختی:

در همه جای شهر بخوانیم یک انسان با سخت‌کوشی و اخلاق قهرمان شد

دکتر برزین ضرغامی، مدیرعامل سازمان زیباسازی شهر تهران با اشاره به اینکه پنجاهمین سال روز درگذشت تختی بهانه خوبی است تا از این قهرمان یادی کنیم، گفت: تختی اگر زنده بود حالا پیر مردی هشتاد و شش- هفت ساله بود. به اعتقاد اطرافیانش، تا پیش از داستان مرگ‌اش، شناختن‌اش کار سختی نبود. وقتی پای مصدوم رقیب کشتی‌گیرش را نگرفت، از همان لحظه همه فتوت و جوانمردی او را دیدند اما کسی روحیه بسیار حساس، پسر خانی آباد را ندید.
 

به گزارش روابط عمومی و اموربین الملل سازمان زیباسازی شهر تهران، او با اشاره به اینکه همیشه یک نیمه از درون آدم باقی می‌ماند که کمتر کسی آن را می‌بیند، ادامه داد: دست بخشنده تختی را همه دیدند و داستان‌ها از آن شنیدند اما کسی فقر خودش در عین بخشندگی را ندید.
دکتر ضرغامی با اشاره به اینکه غلامرضا تختی بچه خانی ‌آباد بود؛ بچه جنوب شهر، افزود: بعضی‌ها تصور می‌کنند همین که در جنوب شهر تهران به دنیا بیایی واکسن معرفت تزریق می‌کنند اما اینطور نیست. جوانمردی، معرفت و دلسوزی برای دیگران، مثل کشتی با تمرین از انسان، یک قهرمان و شاید هم به تعبیری پهلوان می‌سازد.
به گفته مدیرعامل سازمان زیباسازی شهر تهران آن سال‌های آخر، وقتی غلامرضا تختی از دنیای کشتی خداحافظی کرد، وقتی درآمدهای اندکش قطع شد، وقتی به گلفروشی روی آورد، وقتی در آن شرایط هم کسی را از مقابل در خانه دست خالی نراند، دقیقا در همان روزها جهان‌پهلوان شد.
دکتر ضرغامی با طرح این سوال که اگر قرار بود تختی از زندگی‌اش بنویسد چه می‌نوشت؟ گفت: او یک‌بار در شماره 942 مجله اطلاعات هفتگی در این مورد نوشت: "زندگی من تا آنجا که یادم است آرام و ساکت بوده و حتی فراز و نشیب‌ها، شور و هیجان‌ها، زیر و بم‌های کشتی هم با همه صلابت و عظمتش نتوانسته دریای آرام و شفاف زندگی مرا طوفانی کند. غم و درد، شادی و نشاط هر دو اثری یکسان در چهره من باقی می‌گذارد. آرامش و خونسردی، صبر و تحمل در برابر مشکلات، بیش از هر چیز مرا در زندگی موفق و کامیاب ساخته است اما گمان نکنید زندگی من خالی از نگرانی و ناراحتی بوده است"
او با تاکید براینکه آدم‌ها را نیم قرن پس از رفتنشان باید قضاوت کرد، گفت: امروز این موعد فرا رسیده است. امروز دقیقا 50 سال از مرگ یک انسان می‌گذرد و به همین بهانه 50 سازه تبلیغات فرهنگی و 50 پرتابل در فضاهای شهری به این قهرمان اختصاص پیدا کرده تا در همه جای شهر بخوانیم یک انسان با تمرین و سخت‌کوشی قهرمان شد و با گذشت و تمرین انسان بودن، یک سر و گردن از همه بالاتر ایستاد و پهلوان نام گرفت.
به گفته مدیرعامل سازمان زیباسازی شهر تهران تختی نیم قرن پس از مرگش برای همیشه ماندگار شده است؛ مردی که در تمامی این 50 سال در خاطر مردم مانده است و امروز بهانه خوبی است تا در فضای شهری یادی از او کنیم.

تبلیغات فرهنگی

بنر لینک کتابخانه

نگارخانه