حسین زینالپور:

امیدوارم آثار «بهارستان» حفظ شود

یک هنرمند درباره حضورش در سومین سالانه «بهارستان» توضیح داد که سعی کرده با بازسازی کیوسک‌های قدیمی تلفن، چیزی به نوستالژی مردم بیافزاید.
 

یک هنرمند درباره حضورش در سومین سالانه «بهارستان» توضیح داد که سعی کرده با بازسازی کیوسک‌های قدیمی تلفن، چیزی به نوستالژی مردم بیافزاید.
به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان زیباسازی شهر تهران، حسین زینالپور درباره اثر خود در سومین سالانه «بهارستان» گفت: سه کیوسک تلفن را دور سه درخت در مناطق مختلف تهران نصب کردم. ایده این کار از مطالعات یک سال گذشته‌ام درباره کیوسک‌های تلفن که نه کاربرد آن‌چنانی دارند و نه قابل حذف هستند گرفتم. با فراگیر شدن تلفن همراه، امروز دیگر تلفن همگانی کاربردی ندارد اما هیچ‌کجای دنیا آن را کاملا از شهرها حذف نکرده‌اند زیرا هنوز ممکن است عده‌ای به آن نیاز پیدا کنند.
وی افزود: بنابراین با استفاده از نوستالژی کیوسک‌های قدیمی که شبیه قفس بودند، این طرح را اجرا کردم. کیوسک‌ها را از روی تصاویر موجود دقیقا شبیه مدل سنتی آن طراحی کردم.
این هنرمند توضیح داد: یکی از این سازه‌ها روبه‌روی موزه پست و مخابرات است و دو تای دیگر رویه‌روی موزه هنرهای معاصر و پارک‌وی نصب شده‌اند. رئیس موزه پست و مخابرات بسیار این طرح را پسندید و امیدوارم با رایزنی این مجموعه، کیوسک جلوی موزه باقی بماند.
زینالپور درباره جزئیات طرح خود گفت: کیوسک‌ها طوری طراحی شده که انگار به جای آدم‌هایی که در گذشته نه‌چندان دور داخل آن بودند، در آنها درخت روییده است. درواقع به نوستالژی مردم چیزی اضافه کردم. اطراف تنه درخت هم گل‌های رونده کاشته‌ام که فضا را زنده‌تر کند. نکته مهم این بود که ترجیح دادم به جای استفاده از درخت‌های خشک شهر، از درخت زنده استفاده کنم تا اشاره‌ای هم به محیط زیست و درختی که در قفس گرفتار شده داشته باشم. درواقع خواستم به درختی اشاره کنم که هم هست و هم نیست.
او ادامه داد: حس مردم به کارم بسیار مثبت بود ولی شبی که آن را نصب می‌کردم از فضای سبز آمدند و گفتند که به درخت آسیب می‌زنم. برای آنها توضیح دادم که سازه من هیچ برخوردی با درخت ندارد. این کیوسک‌ها نه صدمه‌ای به جایی می‌زند و نه سر راه است. امیدوارم نظر مدیران در حفظ آنها باشد چون در رنگ‌آمیزی آن هم از رنگ ماندگار استفاده کردم.
سومین سالانه هنرهای شهری «بهارستان» به همت سازمان زیباسازی شهر تهران در بهار سال 1397 در سطح شهر تهران برگزار شده است.

تبلیغات فرهنگی

معرفی کتاب

معرفی کتاب و انتشارات سازمانی

آمار و اطلاعات

نگارخانه