پرستو آقایی:

کار هنری محیطی آموزنده‌تر از کلاس دانشگاه است

یک هنرمند محیطی توضیح داد، تجربه عملی درس‌هایی که در دانشگاه آموخته می‌شود، هنرمند را با چالش‌های جدی و واقعی روبه‌رو می‌کند.
 

یک هنرمند محیطی توضیح داد، تجربه عملی درس‌هایی که در دانشگاه آموخته می‌شود، هنرمند را با چالش‌های جدی و واقعی روبه‌رو می‌کند.
به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان زیباسازی شهر تهران، پرستو آقایی درباره اثر خود در سومین سالانه «بهارستان» گفت: کارم استیکر روی پله‌های حماسی خیابان ولی‌عصر بود و به خاطر علاقه شخصی‌ام به کاشی‌های ایرانی، از طرح آنها استفاده کردم.
وی افزود: طرح‌های سنتی را تغییر دادم و مدرن کردم. علاوه بر آن تلاش کردم برای همراهی با حال و هوای بهاری، از فضای رنگی استفاده کنم. یک ردیف پله‌ها را با رنگ‌های گرم تزئین کردم و یکی را با رنگ‌های گرم. چون دلم می‌خواست مردم با روحیات و احساس متفاوت بتوانند از نظر بصری از آن لذت ببرند.
این هنرمند توضیح داد: این کار یک سال ماندگاری دارد و می‌تواند در پله‌ها بماند. بعد از یک سال می‌توان طرح‌های آن را جایگزین کرد.
این هنرمند تحصیل‌کرده رشته نقاشی، درباره جزئیات طرحش گفت: این مدل کاشی، این روزها بیشتر در رستوران‌ها و فضاهای مدرن که قصد بازسازی فضای سنتی را دارند پیدا می‌شود. نقش‌های آن جدید است اما حال و هوای سنتی هم دارد. دلیل استفاده از آنها هم این است که هنرمند می‌خواهد هم کارش ایرانی باشد و هم از المان‌های مدرن و جدید استفاده کند.
آقایی توضیح داد: فضای تهران بسیار خاکستری است و به همین دلیل مردم از دیدن رنگ در شهر واقعا خوشحال می‌شوند. حقیقت این است که رنگ و لعاب باعث می‌شود شهروندان برای مدتی از ناراحتی فاصله بگیرند. بنابراین بهارستان فرصت خوبی برای استفاده از ظرفیت رنگ است.
او ادامه داد: کار روی بوم، شما را در مقابل سطحی آماده و صاف قرار می‌دهد که شما از قبل می‌دانی چطور می‌خواهی به آن شکل بدهی. اما کار محیطی این حسن را دارد که باید کارت را با محیط همانگ کنی و با توجه به فضا اتود بزنی. به عنوان مثال ممکن است از گوشه سطحی که روی آن کار می‌کنی، یک لوله رد شده باشد. در نظر گرفتن این لوله و طراحی بر اساس آن نیازمند خلاقیت است.
آقایی گفت: از طرفی مواد مصرفی و میزان مقاومت آنها در کار محیطی بسیار متفاوت است. مهم است که برای دیوار اتوبان کار کنی یا پیاده رو. این نکاتی است که در دانشگاه هم آموزش می‌دهند ولی وقتی عملا با آنها روبه‌رو می‌شوی، با چالشی روبه‌رو هستی که بیشتر از کلاس دانشگاه آموزنده است.
وی افزود: این چالش برایم بسیار جذاب است چون در خیابان با مخاطبان زیادی روبه‌رو هستی. شاید چند میلیون نفر کار تو را ببینند ولی در نمایشگاه مخاطبان بسیار محدودتر هستند. باید کاری ارائه دهی که مخاطب هم بپسندد و هم سلیقه‌اش ارتقا یابد.

تبلیغات فرهنگی

معرفی کتاب

  • نام کتاب:کارنامه طرح­های مطالعاتی سازمان زیباسازی شهر تهران-89-1368 ناشر:پژوهشکده فرهنگ، هنر و معماری جهاد دانشگاهی تهیه شده در: معاونت برنامه­ریزی و توسعه سازمان زیباسازی شهر تهران- مدیریت مطالعات و آموزش-واحد آموزش با همکاری پژوهشکده فرهنگ،…
معرفی کتاب و انتشارات سازمانی

آمار و اطلاعات

نگارخانه