سهیل فراهانی:

آثار محیطی «بهارستان» فضای سنگین شهری را تلطیف می‌کند

یک هنرمند سومین سالانه هنرهای شهری «بهارستان توضیح داد که فضای شهری تهران بسیار سنگین و خشن است و می‌تواند با اجرای کارهای محیطی، از این سنگینی کاست و شهر را زیباتر کرد.
 

یک هنرمند سومین سالانه هنرهای شهری «بهارستان توضیح داد که فضای شهری تهران بسیار سنگین و خشن است و می‌تواند با اجرای کارهای محیطی، از این سنگینی کاست و شهر را زیباتر کرد.
به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان زیباسازی شهر تهران،سهیل فراهانی از هنرمندان بخش هنرهای محیطی درباره اثر خود در سومین سالانه «بهارستان» گفت: طرح امسالم شامل استیکر گلیم‌های قدیمی روی باکس‌های برق خیابان بود. گلیم‌هایی که از طرح آنها استفاده کردیم بیش از هشتاد سال قدمت داشتند.
وی افزود: ایده اولیه این طرح از آنجا به ذهنم رسید که دیدم در شهر تهران، فضای شهری سنگین است و به دلایلی مثل استحکام و مصالح و مسائل گوناگون دیگر، شهر ظاهری خشن دارد. می‌خواستم از این سنگینی کم کنم. یکی از مهم‌ترین عناصری که چهره خشنی به خیابان‌ها داده است همین باکس‌های برق هستند. این‌ها گویا اصلا از بافت شهری جدا هستند.
این هنرمند توضیح داد: ۶۰ تا از باکس‌های بلوار کشاورز، ۵۰ تا در خیابان ولی‌عصر و دو تا از باکس‌های جلوی سازمان زیباسازی را با استیکرهای سنتی پوشاندیم. روش کار به این شکل بود که از گلیم‌ها عکاسی کردیم و آن را چاپ کردیم. زیرا دیدیم که نمی‌توانیم ذهنیت سنتی موجود در آنها را با کار گرافیکی پیاده کنیم.
فراهانی گفت: گلیم و طرح‌های آن ریشه در فرهنگ ما دارد و به همین دلیل استفاده از آنها در شهر برای مخاطب خوشایند است. تجربه بسیار خوبی بود و همزمان با نصب واکنش مردم را می‌دیدیم که مسلما برای کارهای بعدی از آنها استفاده خواهیم کرد. در چنین کارهایی هنرمند مستقیم و بدون واسطه با سلیقه مخاطب آشنا می‌شود. در نهایت هم هدف چنین فستیوال‌هایی جلب پسند مردم است.
او ادامه داد: کار در فضای کارگاه بسیار بسته‌تر و محدودتر است. همین که حین کار محیطی، سر و صدای خیابان را می‌شنوی و مردم را می‌بینی روز ذهنت تاثیر متفاوت‌تری از وقتی دارد که در کارگاه به یک موسیقی گوش می‌دهی و در خلوت خودت کار می‌کنی. دوست دارم این تجربه را در سال‌های بعد تکرار کنم.
سهیل فراهانی گفت: باکس‌های برق درواقع نوعی بیلبورد شهری هستند. روی آنها جای تبلیغ نیست. بهتر است از آنها استفاده مفیدتری بشود. چون درواقع ظرفیت بسیار بزرگی را در شهر ایجاد می‌کنند که نباید از آن غافل شد. انگار داری روی برق اثر هنری خلق می‌کنی و این به نظرم از نظر بصری کاربردی است زیرا خشونت و خطر آن باکس را می‌گیرد. البته این کار مناسبتی بود ولی شهرداری می‌تواند برای بهبود فضای شهری کارهای ماندگارتری روی باکس‌های برق و مخابرات شهر انجام دهد.
سومین سالانه هنرهای شهری «بهارستان» به همت سازمان زیباسازی شهر تهران در بهار سال 1397 در سطح شهر تهران برگزار شده است.

تبلیغات فرهنگی

معرفی کتاب

  • تهیه و تالیف: سازمان زیباسازی شهر تهران ناظر: معاونت برنامه ریزی و توسعه منظور از فضای سبز شهری در واقع نوعی از سطوح کاربری زمین شهری با پوشش گیاهی انسان ساخت است که دارای بازدهی…
معرفی کتاب و انتشارات سازمانی

آمار و اطلاعات

نگارخانه