سیروس آقاخانی:

ما برای مردم کار می‌کنیم تا آنها آثار هنری ببینند و لذت ببرند

سیروس آقاخانی از هنرمندان بخش دیوارنگاری سومین سالانه هنرهای شهری بهارستان گفت: مثبت بودن این رویداد هنری را می‌توان ازبازخوردهایی که از مردم می‌گیرد، دریافت.
 

سیروس آقاخانی از هنرمندان بخش دیوارنگاری سومین سالانه هنرهای شهری بهارستان گفت: مثبت بودن این رویداد هنری را می‌توان ازبازخوردهایی که از مردم می‌گیرد، دریافت.
به گزارش روابط عمومی سازمان زیباسازی شهر تهران، سیروس آقاخانی هنرمند نقاش با یک اثر در بخش "دیوارهای کوچک شهر من" سومین سالانه بهارستان حضور دارد. او درباره این اثر که روی دیواری 50 متری در منطقه قیطریه کار شده است گفت: طرح من روی دیواری پایین‌تر از متروی قیطریه با تکنیک اکرلیک و رنگ‌های طلایی کار شده است.
وی درباره نحوه شکل‌گیری ایده این طرح بیان کرد: طراحی من برای جوی خیابان شریعتی بود و می‌خواستم برکه‌های قدیمی را تداعی کنم که همان برکه‌های دیروزهستند که امروز تبدیل به جوی‌‌های شهری شده‌اند و دیگر در این جوی‌ها خبری از ماهی‌ها، قورباغه‌ها و به طور کلی آن زندگی که در برکه‌ها وجود داشت، دیده نمی‌شود. در واقع می‌خواستم آن خاطرات گذشته زنده شود، اما با آن طرح موافقت نشد و همان فضا را روی دیوار آوردم. البته با تغییر ابعاد، کمی آن فضا متفاوت شد، اما تلاش کردم همان حال و هوا ایجاد شود، هرچند دیگر آن فضا را تداعی نمی‌کند.
آقاخانی در ادامه درباره همخوانی این طرح با محیط اطرافش عنوان کرد: ارتباط اثر با مردم مهم‌تر است و فکر می‌کنم این اثر با محیط نیز همخوانی دارد. زمانی که این طرح را انتخاب کردم، روی خود دیوار لکه‌هایی بود بنابراین از آنها استفاده کردم و فضای کارم را با همان‌ها ساختم و روی همان لکه‌ها طرح‌هایم را زدم که باعث ایجاد عمق شد. خود جنسیت سیمانی که روی دیوار بود به کار عمق داد و باعث شد که طرح واقعی به نظر برسد، اتفاقی که رنگ هیچ وقت نمی‌تواند آن را انجام دهد.
وی ادامه داد: از سوی دیگر خودم یکسری لکه‌های رنگی به کار افزودم که باعث می‌شود این لکه‌ها در فضا شناور به نظر برسند. با موضوعی که داشتم و نمایش ماهی و تنگ به نظر می‌رسد این لکه‌ها خود زندگی هستند و در لابه لای این موجودات در حال حرکتند. رنگ‌ها همگی شارپ هستند اما از رنگ خاکستری و طلایی هم استفاده کردم.
آقاخانی گفت: در آثار قدیمی طلایی رنگی تزئینی بود و این رنگ در زندگی روزانه کمتر دیده می‌شود چرا که رنگ خشکی است و حرکت درآن کمتر است. تلاش کردم جنبه تزئینی آن کمتر شود و آن حالت توهمی که در نقاشی ایجاد می‌کند و نمونه آن در طبیعت دیده نمی‌شود در کار به وجود آید تا حالت ذهنی و توهمی پیدا کند. در واقع استفاده از رنگ طلایی در کار حالت تزئینی را از کار گرفته و حالت زنده نما بودن را نشان می‌دهد.
این هنرمند که از دوره اول سالانه بهارستان حضور داشته است، درباره ارزیابی خود از این رویداد توضیح داد: مثبت بودن این رویداد همین بازخوردهایی است که از مردم دریافت می‌شود. ما برای مردم کار می‌کنیم و می‌خواهیم مردم کار را ببینند. در گذشته نقاشی دیواری را کسانی کار می‌کردند که شاید خیلی چهره شاخص هنری نبودند و بیشتر پیمانکار بودند و کارها خشک و بی روح بود و بیشتر جنبه دستوری داشت. اما الان چند سالی است که هنرمندان وارد میدان شده‌اند. مردم خیلی اهل گالری رفتن نیستند و آمدن هنرمندان به فضای شهری، باعث شده مردم با این هنر خلاق، امروزی و متفکرانه بیشتر آشنا شوند. بهارستان این فرصت را پیش آورده و آثاری که در گالری‌ها به نمایش در می‌آمدند و بسیاری از مردم هم تمایلی به دیدن این آثار نداشتند حالا به صورتی محدود در فضای شهری آنها را می‌توانند، ببینند.
وی درخاتمه گفت: پیشنهاد می‌کنم سفارشی که به هنرمندان داده می‌شود کمتر حالت دستوری داشته باشد تا آثار کیفیت بهتری پیدا کنند. یک هنرمند هم کار خوب و هم کار بد دارد و مجموع آنها هویت هنرمند را می‌سازد. اگر بخواهیم زیادی از هنرمندان انتظار داشته باشیم و از آنها بخواهیم بر مبنای سیاست سازمان کار کنند هویت او را گرفته‌ایم. به همین دلیل بهتر است اجازه دهیم هنرمند کار خود را انجام دهد تا از دل آن کارهای خوبی بیرون آید، در این صورت کار با اصالت‌تری از هنرمندان خواهیم دید.
سومین سالانه هنرهای شهری «بهارستان» به همت سازمان زیباسازی شهر تهران در بهار سال 1397 در سطح شهر تهران برگزار شده است.

تبلیغات فرهنگی

معرفی کتاب

  • تهیه و تالیف: سازمان زیباسازی شهر تهران ناظر: معاونت برنامه ریزی و توسعه منظور از فضای سبز شهری در واقع نوعی از سطوح کاربری زمین شهری با پوشش گیاهی انسان ساخت است که دارای بازدهی…
معرفی کتاب و انتشارات سازمانی

آمار و اطلاعات

نگارخانه