آزاده بیک‌دلی:

المان‌های بهارستان می‌توانند تبدیل به مبلمان شهری شوند

یک هنرمند محیطی توضیح داد: آثار سومین سالانه بهارستان می‌توانند با تغییرات اندک، به عنوان مبلمان شهری استفاده شوند و شهرداری از این طریق در منابع مالی خود صرفه‌جویی کند.
 

یک هنرمند محیطی توضیح داد: آثار سومین سالانه بهارستان می‌توانند با تغییرات اندک، به عنوان مبلمان شهری استفاده شوند و شهرداری از این طریق در منابع مالی خود صرفه‌جویی کند.
به گزارش روابط عمومی سازمان زیباسازی شهر تهران، آزاده بیک‌دلی از هنرمندان بخش هنرهای محیطی سومین سالانه «بهارستان» درباره اثر خود گفت: کار امسالم در سالانه بهارستان یک المان حجمی متشکل از هفت «سین» است و ایده آن از آنجا شکل گرفت که فکر کردم که استفاده از هفت‌سین در المان‌های شهری تکراری شده است.
وی افزود: این هفت حرف «سین» که در میدان صادقیه نصب شده‌اند در خط مستقیم قرار ندارند و به حالت یک کمان قوس برداشته‌اند. ایستایی کار برای من مهم بود اما اجازه نداشتم کار را به زمین پیچ کنم. برای همین تمهیدی یافتم که کار همین‌طور بدون اتصال به زمین محکم شود.
این هنرمند توضیح داد: در نهایت هفت «سین» روی هم قرار گرفتند و در فضای باز بین سین‌ها از ماهی قرمز استفاده کردم. این اثر همچنین نورپردازی دارد و در شب هم دید خوبی دارد.
بیک‌دلی توضیح داد: برای اینکه فضای آب را برای ماهی بازسازی کنیم از رنگ آبی استفاده کردیم. واکنش مردم و توجه آنها به جزئیات برایم بسیار جالب بود. مثلا می‌پرسیدند که چرا سین‌ها سبز نیستند و ما برای‌شان توضیح می‌دادیم قرار است از المان ماهی در کار استفاده شود. همچنین پس زمینه کار آسمان آبی بود و می‌خواستیم کار با آسمان هماهنگ باشد. چون اطراف کار ما خوشبختانه ساختمان بلندی وجود ندارد، خواستم از این ظرفیت بصری حتما در طراحی کار بهره ببرم.
وی ادامه داد: نصب اثر سه روز طول کشید. شهرداری هم اطراف سازه ما برای بهار گل کاشته بود و این ترکیب نمای بسیار زیبایی ایجاد کرد. در کل از جانمایی کار راضی هستم. البته از یک زاویه، پشت کار میله‌های پرچم وجود داشت که زیاد جالب نبود. هرچند بعدا متوجه شدیم تعداد پرچم‌ها هفت تاست و به‌نوعی با کار ما هماهنگی اتفاقی دارد.
این هنرمند درباره آثار هنری در شهر توضیح داد: کار ما کاملا ساده بود و از روبه‌رو جزئیات آن مشخص بود. این اتفاق عمدی بود چون نمی‌خواستم کار انتزاعی انجام دهم. سادگی کار شهری برایم مهم است. چون مثلا اگر قرار است یک المان انتزاعی باشد، مخاطب باید درک و پیش‌زمینه‌ای از مکاتب هنری انتزاعی داشته باشد، مثلا بداند ویژگی‌ها و ظرفیت‌های کوبیسم چیست.
بیک‌دلی گفت: بسیاری از مردم ما گالری نمی‌روند، بنابراین در اتفاق‌هایی مانند بهارستان، این هنرمندان هستند که گالری را به خیابان می‌آورند و برای مردم نمایش می‌دهند. این حرکت بسیار مهم و مفید است. مخصوصا که امسال هم تهران شلوغ بود و کارها دیده شدند.
وی با تاکید بر اینکه بهتر است قبل از طراحی المان‌های شهری جانمایی آن از سوی سازمان زیباسازی انجام شود توضیح داد: فضا بسیار مهم است. برای طراحی کار امسال، از ظرفیت محیطی استفاده زیادی کردم و رنگ‌ها را با توجه به منظره آسمانی میدان طراحی کردم.
آزاده بیک‌دلی در پایان گفت: وقتی سین‌ها را به میدان می‌آوردیم، قبل از مونتاژ متوجه شدم که این سازه‌ها چقدر قابلیت تبدیل شدن به مبلمان شهری را دارند. هرسال شهرداری تعداد زیادی از این المان‌ها را بعد از اتمام کار دپو می‌کند و یا به عنوان ضایعات آهن می‌فروشد. این در حالی است که بسیاری از آثار می‌توانند با تغییرات کوچک از سوی هنرمند، تبدیل به مبلمان شهری شوند و استفاده شوند. این کار باعث صرفه‌جویی در منابع شهرداری و زیباتر شدن نمای شهری می‌شود.
سومین سالانه هنرهای شهری «بهارستان» به همت سازمان زیباسازی شهر تهران در بهار سال 1397 در سطح شهر تهران برگزار شده است.

تبلیغات فرهنگی

معرفی کتاب

  • نام کتاب:کارنامه طرح­های مطالعاتی سازمان زیباسازی شهر تهران-89-1368 ناشر:پژوهشکده فرهنگ، هنر و معماری جهاد دانشگاهی تهیه شده در: معاونت برنامه­ریزی و توسعه سازمان زیباسازی شهر تهران- مدیریت مطالعات و آموزش-واحد آموزش با همکاری پژوهشکده فرهنگ،…
معرفی کتاب و انتشارات سازمانی

آمار و اطلاعات

نگارخانه