رسول عباسی: نقاشی‌های دیواری‌ هرچقدر وسیع‌تر شوند رنگ بیشتری وارد شهر می‌شود

رسول عباسی هنرمند نقاش گفت: اگر سازمان زیباسازی ابتدا دیوار را پیدا کند و بعد براساس آن از هنرمند بخواهد تا طرح بزند قطعا اتفاق بهتری در این حوزه رقم می‌خورد.
 

به گزارش روابط عمومی سازمان زیباسازی شهر تهران، رسول عباسی هنرمند نقاش با یک اثر در بخش "دیوارهای کوچک شهر من " سومین سالانه بهارستان حضور دارد. او درتوضیح اثر خود گفت: اثری که من کار کردم روی دیواری در ابعاد 70 مترمربع در خیابان سعادت آباد بین میدان کاج، بلوار شهرداری، جنب مرکز مخابرات است و براساس معماری ایرانی و با استفاده از المان‌های معماری ایرانی ترسیم شده است.
وی در ادامه بیان کرد: در این طرح از طاغی‌ها و عناصری که در معماری داریم، بعلاوه یکسری گل مرغ که رسیدن بهار را تداعی می‌کنند، استفاده شده که هم استقبال از بهار باشد و هم اشاره به معماری سنتی ایرانی. تلاش کردم که فضای تخت یک دیوار شکسته شود و ایجاد بُعد داشته باشد.
عباسی درباره استفاده از رنگ‌ها نیز گفت: از رنگ‌های قدیمی، خاموش و خنثی معماری قدیم استفاده کردم تا تداعی‌گر فضای کاهگلی باشد البته با کمی آبی فیروزه‌ای برای شاد شدن فضای حاکم در اثر.
این هنرمند همچنین به همخوانی اثرش با محیط اطرافش اشاره کرد و افزود: تقریبا این همخوانی با محیط پیرامون وجود دارد، چرا که کنارش یک ساختمان آجری است و سعی شده تناسب رنگی هم برقرار شود. البته قرار نبود آثاری که در این بخش حضور دارند خیلی همخوانی با محیط پیرامون خود داشته باشند.
وی بیان کرد: امسال چون دیوارهای کوتاه شهر انتخاب شدند، دیده شوندگی آثار برای بیننده، مهم بود و این که مخاطب با آثار ارتباط نزدیک داشته باشد. برخلاف سال‌های گذشته که مخاطبان برای ارتباط برقرار کردن با آثار سختی داشتند و آثار در ارتفاع بودند امسال آثار به دیوارهای کوتاه شهر آمدند و این اتفاق خیلی خوب رقم خورد که حسن خوب سومین سالانه بهارستان است.
عباسی در خاتمه با پیشنهاد این که دیوارها از سوی سازمان زیباسازی ابتدا مشخص شوند و بعد به هنرمند معرفی شوند، گفت: اگر دیوارها توسط مجموعه سازمان زیباسازی شناسایی شود و به هنرمند معرفی شود بهتر است تا این که هنرمندان ابتدا طرح را زده و بعد برای آن طرح سازمان بدنبال دیوار باشد. به نظرم نقطه ضعف این رویداد همین ماجراست؛ چرا که اگر ابتدا دیوارها مشخص شوند هنرمند می‌تواند متناسب با محیط و حتی فرهنگ محله طرح بزند و در نهایت هم اتفاق بهتری رقم بخورد. از سوی دیگر دیوارها خیلی کوچک هستند و همین اعتراض هنرمندان را در پی دارد. در حالی که طرح‌های بزرگ‌تر و وسیع‌تر دیده شوندگی بهتری دارند و رنگ را بهتر وارد شهر می‌کنند.
سومین سالانه هنرهای شهری «بهارستان» به همت سازمان زیباسازی شهر تهران در بهار سال 1397 در سطح شهر تهران برگزار شده است.

تبلیغات فرهنگی

معرفی کتاب

معرفی کتاب و انتشارات سازمانی

آمار و اطلاعات

نگارخانه