فاطمه حیدری:مشارکت مردم در بهارستان برایم آموزنده بود

یک هنرمند محیطی توضیح داد حین کار برای بهارستان، حضور و مشارکت مردم برایش بسیار جذاب بوده و از واکنش شهروندان به اثرش نکات تازه‌ای آموخته است.
 

به گزارش روابط عمومی سازمان زیباسازی شهر تهران، فاطمه حیدری از هنرمندان بخش هنرهای محیطی سومین سالانه «بهارستان» درباره اثر خود گفت: امسال برای سالانه بهارستان، روی بخشی از پیاده‌روی تخریب شده اطراف میدان امام‌خمینی کار کردم. درواقع کاشی‌های هفت‌رنگ سنتی را جایگزین بخش‌های تخریب‌شده سنگ فرش کردم.
وی افزود: در واقع در نگاه اول طوری است که انگار سنگ‌فرش خیابان را کنار زده‌ایم و زیر آن که طرح‌های کاشی است، مشخص شده است. این طرح‌ها هنوز در بناهای تاریخی وجود دارند و مردم با آنها آشنا هستند. بنابراین حس خوبی به آن داشتند.
این هنرمند گفت: تاکنون کار محیطی به این شکل انجام نداده بودم ولی همکاری مردم برایم بسیار جالب بود. از آنجایی که در پیاده‌رو و محل عبور مردم کار می‌کردم، بسیاری از مردم مشارکت می‌کردند، مثلا مراقب بودند کسی پا روی کار نگذارد یا می‌نشستند و درباره کارم صحبت می‌کردند. حتی بعضی‌ها هم مدتی توقف می‌کردند و روی کار متمرکز می شدند.
حیدری گفت: مشارکت مردم فضایی بسیار متفاوت‌تر از کار در کارگاه ایجاد کرده بود که به عنوان تجربه محیطی بسیار برایم آموزنده بود. البته کار کردن برای عموم مردم کمی دشوار است. مردم می‌توانند مفهوم موردنظر هنرمند را بسط دهند و به نتایج تازه برسند. به هر حال هنرمند یک مفهوم در ذهن دارد که مایل به نشان دادن آن است. اما برداشت مخاطب ممکن است متفاوت و یا حتی کامل‌تر باشد.
او گفت: تهران همزمان یک شهر سنتی و مدرن است. اثر من به بخش قدیمی شهر می‌آمد و با بافت سنتی همخوانی داشت. برای همین ترجیح دادم که ساده باشد. به نظرم کارهای مدرن و مفهومی را باید در بخش‌های مدرن شهر ارائه داد. برای پیدا کردن جای مناسب مدتی در شهر راه می‌رفتم و ایده‌ام را با توجه به فضاهای مختلف پرورش می‌داد.
فاطمه حیدری در پایان گفت: به‌طور کلی هنرمند وقتی می‌خواهد چنین کارهایی انجام دهد لازم است در طول سال در رفت‌وآمد در شهر به آن فکر کند و اجازه دهد که ایده‌اش قبل از اجرا کاملا پخته شود. به همین دلیل است که به نظرم جانمایی مناسب نقش مهمی در افزایش کیفیت کار محیطی دارد.
سومین سالانه هنرهای شهری «بهارستان» به همت سازمان زیباسازی شهر تهران در بهار سال 1397 در سطح شهر تهران برگزار شده است.

تبلیغات فرهنگی

معرفی کتاب

  • نام کتاب : مبلمان خیابان عنوان اصلی :  Street Furniture نویسنده: جاکوبو کراول  Jacobo Krauel انتشارات: LINKS سال چاپ : 2007 معرفی کتاب: از بدو شروع تمدن مدرن، مدنیت-بخشی به فضاهای عمومی شهر به موضوعی…
معرفی کتاب و انتشارات سازمانی

آمار و اطلاعات

نگارخانه