کوروش جدی: تایپوگرافی هنری نو در سطح شهر است

کوروش جدی هنرمند نقاش گفت: سالانه هنرهای شهری بهارستان برای تغییر فضا و ورود نشاط به سطح شهر لازم است، چرا که وقتی مردم با هنر روبه رو می‌شوند در روحیه و نحوه تفکرات‌شان تاثیر دارد.
 

به گزارش روابط عمومی سازمان زیباسازی شهر تهران، کوروش جدی هنرمندی است که روی سه دیوار 25 متر مربعی در حوالی خیابان شریعتی در بخش "دیوارهای کوچک شهر من" در سومین سالانه بهارستان کار کرده است. او در توضیح اثر خود در این بخش گفت: اثر من روی سه دیوار کار شده که در مجموع 80 متر مربع ابعاد کار بود و تکنیکی که به کار بردم نیز اکریلیک مات با طرح تایپوگرافی است. از آنجایی که در سطح شهر آثار عمدتا تصویرسازی انسانی، گل مرغ و نقش‌های گیاهی است قصدمان این بود تا طرح جدید و تازه‌ای را وارد این فضای شهری کنیم به همین جهت از تایپوگرافی استفاده کردیم. از ابتدا قرار بر این بود که تایپوگرافی‌ها روی فلز باشند، اما مجری طرح این بخش اعلام کرد که اگر الصاقی روی دیوارها صورت بگیرد باید طرح‌مان وارد بخش هنر محیطی شود، بنابراین تصمیم گرفتیم نقاشی کنیم.
وی در ادامه افزود: تایپوگرافی تجربه اول ما بود و با عنوان "عشق چیست" این کار را انجام دادیم. طرح کاملا قابل خواندن است و هرکسی برداشت خود را از این حروف دارد و خود مخاطب نیز قضاوت می‌کند.
این هنرمند درباره بازخورد مخاطبان نیز اظهار کرد: روزهایی که کار می‌کردیم مردم بسیار کنجکاو بودند و برخی انتظار تصاویر قدیمی را داشتند و برخی هم بسیار استقبال کردند از این که فضای جدیدی وارد شهر شده است و این کنجکاوی در ذهن مخاطب نشان از تاثیر این طرح دارد که تنها تزئینی نیست. در واقع می‌توان گفت تفاوت تایپوگرافی و کالیگرافی نیز در همین است. خطوط سنتی به دلیل این که زیاد دیده شده‌اند، خیلی به اندازه تایپوگرافی کنجکاوی برانگیز نیستند. ما تلاش کردیم از فرم‌های جوان و جدید که بیشتر جوانان شهر در آثارشان از آن بهره می‌گیرند استفاده کنیم که البته با تکنیک‌های بهتر و تنوع رنگ می‌توان کارهای بهتری را هم در این فضا ایجاد کرد و دید.
جدی همچنین با اشاره به این که باید ایده‌های نو را دور هم جمع کرد، عنوان کرد: رویداد "بهارستان" بسیار خوب است و حرکت بزرگی است. بطور کلی تغییر فضا در سطح شهر یک نیاز است حال اینکه شهرداری مسابقه‌ای برگزار می‌کند و حالت دعوت از هنرمند خاصی را ندارد خوب است. چرا که من معتقدم دعوت از هنرمندان باعث می‌شود تا کارها بعد از مدتی به تکرار بیفتند ولی وقتی ذهنیت‌های مختلف دور هم جمع می‌شوند از دل آن‌ها کارهای نو و تازه‌تری بیرون می‌آید و هنرمندان بیشتر جذب می‌شوند. این رویداد برای تغییر فضا و ورود نشاط به سطح شهر لازم است. مردم وقتی با هنر روبه رو می‌شوند در روحیه و نحوه تفکرات‌شان تاثیر دارد.
وی در خاتمه با اشاره به این که دست هنرمندان هرچقدر در انتخاب مواد و متریال بازتر باشد آثار با کیفیت‌تری را در سطح شهر می‌توان دید، پیشنهاد داد: من پیش از این در بهارستان حضور نداشتم اما در همین تجربه اول حس می‌کنم با اینکه سازمان زیباسازی برنامه‌ها را ارتقا می‌دهد، اما باید دست هنرمندان را برای انتخاب مواد و متریال بازتر بگذارد تا اتفاقات جدیدی رقم بخورد. وقتی 50 هنرمند در یک رویداد حضور دارند، یعنی 50 مطالعه و فکر پشت آن وجود دارد و اگر دست هنرمند باز باشد قطعا شاهد اتفاقات بهتری خواهیم بود و به کیفیت آثار منجر می‌شود. به لحاظ مالی هم سازمان زیباسازی و شهرداری باید محاسبات‌شان دقیق‌تر انجام شود تا انگیزه هنرمند برای وقت گذاشتن روی آثار بیشتر شود و وقتش را صرف زیباسازی کند و به شکل حرفه‌ای این کار را دنبال کند.
سومین سالانه هنرهای شهری «بهارستان» به همت سازمان زیباسازی شهر تهران در بهار سال 1397 در سطح شهر تهران برگزار شده است.

تبلیغات فرهنگی

معرفی کتاب

  • نام کتاب: گرافیتی- رویکردی انتقادی نویسنده: مسعود کوثری ناشر: دریچه نو تهیه شده در: معاونت برنامه­ریزی و توسعه سازمان زیباسازی شهر تهران- مدیریت مطالعات و آموزش-واحد آموزش شمارگان: 1500 جلد قیمت: 120.000 ریال نوبتو سال…
معرفی کتاب و انتشارات سازمانی

آمار و اطلاعات

نگارخانه