مریم احمدی:

پراکندگی آثار بهارستان در سطح شهر امسال مناسب بود

یک هنرمند محیطی توضیح داد امسال آثار سالانه بهارستان بیش از سال‌های گذشته در سطح شهر پراکنده بود و از متمرکز کردن این رویداد جلوگیری شده بود.
 

یک هنرمند محیطی توضیح داد امسال آثار سالانه بهارستان بیش از سال‌های گذشته در سطح شهر پراکنده بود و از متمرکز کردن این رویداد جلوگیری شده بود.
به گزارش روابط عمومی سازمان زیباسازی شهر تهران، مریم احمدی از هنرمندان بخش هنرهای محیطی سومین سالانه «بهارستان» درباره اثر خود گفت: ایده اولیه کارم از سبزه عید و روبان دور آن الهام گرفته شد. از طرفی می‌خواستم مفهوم هدیه دادن در سال نو را تداعی کنم.
وی افزود: به نظرم بزرگ‌ترین عیدی طبیعت به انسان در سال نو، درخت‌ها هستند. به همین دلیل دور درخت‌ها روبان پیچیدم و سعی کردم این روبان و حالت گره آن طبیعی باشد که بتواند روبانی که معمولا دور سبزه هفت‌سین گره می‌زنیم را با درخت‌ها تداعی کند. درخت‌ها جایگزین ساقه‌های سبزه هستند و مانند سنت قدیمی ایرانی که بزرگ‌ترها به جوان‌ترها عیدی می‌دهند، درواقع گویا خداوند هم دارد این سبزی و جوانه زدن درخت‌ها را به انسان هدیه می‌دهد.
این هنرمند توضیح داد: از پارچه، فوم و کارتن پلاست برای اثرم استفاده کردم. در واقع برای اینکه بتوانم به پارچه فرم گردی بدهم، داخل ساتن قرمز از فوم استفاده کردم. کارت تبریک سازه نیز با کارتن پلاست درست شده است. کارم با عنوان «عیدی» در خیابان میر داماد و خیابان ولی‌عصر اجرا شده است.
مریم احمدی، حضور در سومین سالانه بهارستان را نخستین تجربه شخصی‌اش دانست و گفت: قبلا به عنوان همکار در پروژه‌های شهری کار کردم ولی مسئولیت مدیریت چنین پروژه‌هایی سنگین است. ما در ساعت‌‌های اولیه صبح کار می‌کردیم و مردمی که برای پیاده‌روی از خانه بیرون می‌آمدند توجه‌شان بسیار جلب می‌شد. بخشی از این جلب توجه به خاطر رنگ قرمز تند پارچه بود.
او ادامه داد: مردم مفهوم کار را خیلی سریع می‌گرفتند و این موضوع برایم بسیار جالب بود. درک برخی کارهای شهری دشوار است ولی خوشبختانه اثر من خیلی سریع درک می‌شد.
وی همچنین گفت: در سطح شهر باید همه نوع اثر هنری باشد. هم آثار مفهومی و هم کارهای ساده. به هر حال هر کدام این‌ها مخاطب خاص خود را دارد. البته لازم است برای آثار مفهومی توضیح مکتوبی نوشته شود که مردم بتوانند از آن راهنمایی بگیرند. بنابراین معتقد نیستم که کارهای مفهومی در منطقه خاصی متمرکز شوند چون مردم در سطح شهر پخش هستند. بنابراین باید از همه نوع اثر در همه جای شهر استفاده کرد.
احمدی گفت: سال گذشته آثار سالانه بهارستان متمرکز‌تر بود ولی امسال پراکندگی آن بیشتر شد. این پراکندگی از این نظر که ممکن است حجم فعالیت شهرداری کمتر به چشم بیاید خوب نیست اما از این نظر که مردم مناطق مختلف می‌توانند از آن استفاده کنند اتفاق خوبی است.
مریم احمدی گفت: لذت کار کردن برای مردم در این است که باید راحت حرف بزنی. البته توجه داشته باشید که راحت حرف زدن به هیچ‌وجه کار ساده‌ای نیست و ارائه اثر را دشوارتر می‌کند. چون باید اثر را طوری ارائه دهی که همه از آن استفاده کنند.
سومین سالانه هنرهای شهری «بهارستان» به همت سازمان زیباسازی شهر تهران بهار سال 1397 در سطح شهر تهران برگزار شده است.

تبلیغات فرهنگی

معرفی کتاب

معرفی کتاب و انتشارات سازمانی

آمار و اطلاعات

نگارخانه