مریم عزیز محمدی:

بهارستان تجربه‌ای هیجان‌انگیز برای شهروندان است

یک هنرمند محیطی توضیح داد مردم از دیدن آثار محیطی بهارستان هیجان‌زده می‌شوند چون احساس می‌کنند در یک نمایشگاه قدم می‌زنند.
 

یک هنرمند محیطی توضیح داد مردم از دیدن آثار محیطی بهارستان هیجان‌زده می‌شوند چون احساس می‌کنند در یک نمایشگاه قدم می‌زنند.
به گزارش روابط عمومی سازمان زیباسازی شهر تهران، مریم عزیزمحمدی از هنرمندان بخش هنرهای محیطی سومین سالانه «بهارستان» درباره اثر خود گفت: ایده طرح از گبه و نقش‌های سنتی آن است. می‌خواستم روی طرحی کار کنم که هم ایرانی باشد و هم حال و هوای بهاری داشته باشد.
وی افزود: برای این کار از قوطی‌های فلزی استفاده کردم. قوطی‌ها را پلان‌بندی کردم و هر پلان را مانند نخ‌های رنگی به هم وصل کردم. هر پلان رنگ‌بندی خاص خود را دارد و با دیگری متفاوت است. قبلا هم تجربه این کار را داشتم. البته چون ابعاد این کار بزرگ بود، در کارگاه آن را آماده کردم.
این هنرمند توضیح داد: یکی از کارهایم در بزرگراه امام علی (ع)، ورودی ازگل نصب شده و دیگری در بزرگراه تهران-کرج. این اولین تجربه محیطی‌ام نبود، ولی تجربه بسیار خوبی بود و توانستم با مردم در ارتباط قرار بگیرم.
عزیزمحمدی گفت: البته اولین سالانه بهارستان کمی متفاوت بود و هنرمندان بیشتر کار محیطی می‌کردند و حین کار بیشتر با مردم در ارتباط بودند. اما امسال بخشی از کار بسیاری از هنرمندان در کارگاه انجام شد. به هر حال خیلی خوب است که بهارستان برگزار می‌شود چون مردم با هنر درگیر می‌شوند و بدون شک دید هنری آنها به مرور بیشتر و بهتر می‌شود.
او ادامه داد: مردم با آثار مختلفی ارتباط برقرار می‌کنند و به همین دلیل تنوع آثار مهم است. یک عده به دنبال کارهای فیگوراتیو و رئال هستند و برخی هم از دیدن کارهای فرمیک لذت می‌برند. به هر حال این تجربه برای شهروندان هیجان‌انگیز است. ارتباط میان هنرمند و مردم در این رویداد شکل می‌گیرد که بسیار مهم است.
عزیزمحمدی گفت: وقتی کار به سطح شهر می‌رود، هنرمند با نگاه مخاطب خودش آشنا می‌شود. متوجه می‌شود که مخاطب درباره مفهوم اثر مثل او فکر می‌کند یا برداشت متفاوتی دارد. این باعث پیشرفت کار هنری است.
او گفت: وقتی هنر از گالری بیرون می‌آید، مردم از دیدن آن هیجان‌زده می‌شوند. خیلی از آثار هنری تجسمی از قدیم در شهر بودند اما نمایش آثار تازه آن هم در این سطح توجه مردم را بیشتر جلب می‌کند و شهر ناگهان زنده می‌شود. خیلی از آثاری که مثلا سال اول در همت نمایش داده شدند هنوز در اتوبان هستند و این نشان می‌دهد که مردم ارتباطشان را با آثار حفظ کرده‌اند.
این هنرمند تصریح کرد: البته به نظرم امسال تعداد آثار کم بود. در سال‌های قبل وقتی در مناطق مختلف شهر راه می‌رفتی فکر می‌کردی داری در یک نمایشگاه قدم می‌زنی. این چهره شهر را بسیار متفاوت می‌کند و از حالت خمودگی بیرون می‌آورد.
سومین سالانه هنرهای شهری «بهارستان» به همت سازمان زیباسازی شهر تهران در بهار سال 1397 در سطح شهر تهران برگزار شده است.

تبلیغات فرهنگی

معرفی کتاب

  • ماه نامه "همشهری ماه" شماره 84 که در مهر 90  انتشار یافت صفحاتی را به موضوع "زیبایی شهر، عینیت عدالت برای شهروندان" اختصاص داد برای بارگزاری این مطلب اینجا را کلیک کنید دو ماه نامه…
معرفی کتاب و انتشارات سازمانی

آمار و اطلاعات

نگارخانه