چاپ کردن این صفحه
میترا حامدی‌پور:

آثار محیطی باید بیشتر سلیقه مخاطب را در نظر بگیرد

یک هنرمند محیطی توضیح داد: در آثار حجمی ارائه شده در شهر تهران، گاهی کارهایی ارائه می‌شود که درک آن برای مخاطب عمومی دشوار است و بیشتر نمایشگاهی است.
 

یک هنرمند محیطی توضیح داد: در آثار حجمی ارائه شده در شهر تهران، گاهی کارهایی ارائه می‌شود که درک آن برای مخاطب عمومی دشوار است و بیشتر نمایشگاهی است.
به گزارش روابط عمومی سازمان زیباسازی شهر تهران، میترا حامدی‌پور از هنرمندان بخش هنرهای محیطی سومین سالانه «بهارستان» درباره اثر خود گفت: خیلی پیش‌تر از انتشار فراخوان جشنواره، به این موضوع فکر می‌کردم که چطور می‌توان نگاه تازه‌ای به موضوع بهار و طبیعت داشت. از طرفی اوریگامی را همیشه دوست داشتم. هنر تا زدن کاغذهای رنگی برای رسیدن به شکل‌های مختلف از علایق من است.
وی افزود: به این فکر کردم با متریال مناسب، می‌توان از این هنر در ابعاد شهری استفاده کرد و مفهوم مورد نظر، یعنی بهار را به مخاطب منتقل کرد. برای این منظور گل را انتخاب کردم که نماد فصل بهار و رویش طبیعت است. این شکل همچنین دید بصری خوبی هم دارد. زیرا بسیاری از شکل‌های اوریگامی، در این سطح قابل اجرا نیست و دید خوبی به مخاطب نمی‌دهد.
این هنرمند توضیح داد: ورقه‌های آهن را تهیه کردم و با فرم‌ مربعی، با استفاده از تا و برش شکل گل را ایجاد کردم. در نهایت یک مجموعه گل درست شد.
حامدی‌پور، جانمایی اثرش را زیاد مناسب ندانست و گفت: این کار سطحی است و نیاز به یک دیوار برای اجرا داشتم. ولی تصمیم گرفته شد آن را روی پل اجرا کنم که به خاطر خطوط شکسته پل، بسیاری از جزئیات اوریگامی دیده نشد. مثلا دم‌های باریک کار نمایش داده نشد.
او گفت: تجربه زیادی در المان‌سازی شهری دارم. به عنوان مثال در اصفهان، مشهد، سبزوار و نیشابور کار کرده‌ام. تهران از نظر امکانات بهتر از همه این شهر‌هاست ولی مشکلاتی نیز وجود دارد. مثلا مشهد به خاطر توریستی بودن، در سال‌های گذشته تخصصی‌تر روی المان‌های نوروزی کار کرده است. کارهایی که در تهران ارائه می‌شود، به اندازه مشهد تخصصی بهار نیست.
وی افزود: از طرفی در تهران با آثار مفهومی‌تری مواجه می‌شویم. در شهرهای دیگر، سلیقه مخاطب اولویت است ولی در تهران گاهی کارهایی ارائه می‌شود که درک آن برای مخاطب عام دشوار است و به اصطلاح کار نمایشگاهی است. درصورتی که کار شهری باید هم مخاطب خاص را در نظر بگیرد و هم مخاطب عام.
این هنرمند گرافیست گفت: شخصا وقتی سفارش کاری را می‌گیرم، بیشتر سلیقه مخاطب را در نظر می‌گیرم و کمتر دلی کار می‌کنم. درواقع تلاش می‌کنم سلیقه شخصی خودم را در راستای نیاز و سلیقه مخاطب به کار بگیرم.
حامدی‌پور گفت: بهارستان در تهران باید بسیار وسیع‌تر از آن چیزی که الان هست باشد. چون شهر بزرگ است و فضاهای بسیاری برای کار دارد. لازم است فراخوان‌ آثار شهری بیشتر شود و موضوع‌ها و کارهای بیشتری سفارش داده شود.
سومین سالانه هنرهای شهری «بهارستان» به همت سازمان زیباسازی شهر تهران بهار سال 1397 در سطح شهر تهران برگزار شده است.