نازگل حقی:

مفهوم اثر محیطی بهارستان در مکان ارائه شکل می‌گیرد

یک هنرمند محیطی توضیح داد ایده اولیه کارش برای خودش نبوده اما، بخشی از هویت هر اثر هنری در فضا شکل می‌گیرد.
 

یک هنرمند محیطی توضیح داد ایده اولیه کارش برای خودش نبوده اما، بخشی از هویت هر اثر هنری در فضا شکل می‌گیرد.
به گزارش روابط عمومی سازمان زیباسازی شهر تهران، نازگل حقی از هنرمندان بخش هنرهای محیطی سومین سالانه «بهارستان» درباره اثر خود گفت: کار امسالم صندلی‌های رنگی بود که در حاشیه خیابان ولی‌عصر، روبه‌روی خیابان فاطمی نصب شد. این کار شامل هفت چیدمان صندلی است که یادآور عدد هفت در سفره هفت‌سین ایرانی است.
وی افزود: دوست داشتم کاری ارائه کنم که مردم حین عبور از آن بتوانند چند دقیقه‌ای بنشینند و با اثر عکس بگیرند و یا استراحت کنند. خوشبختانه این اتفاق افتاد و هربار از کنار آن عبور می‌کنم مردمی را می‌بینم که در این مکان توقف کرده‌اند. حین نصب نیز مردم بسیار از این اثر خوششان می‌آمد. زیرا بخشی از رنگ‌آمیزی کار در کارگاه و بخش زیادی در خیابان بود.
او توضیح داد: برای این کار وسایل دست دومی را خریدم و رنگ کردم. می‌خواستم کارم نئوکلاسیک باشد. بنابراین فرم‌ها را پیدا کردم و برخی از آنها را با رنگ‌آمیزی به بازه زمانی که می‌خواستم نزدیک کردم. البته از نظر زمانی در مضیقه بودیم و ناچار شدیم با سرعت زیادی کار را آماده کنیم و تحویل بدهیم ولی روی هم رفته تجربه خوبی بود.
این هنرمند درباره ایده اثرش توضیح داد: این ایده برای بنده نبود و صرفا آن را جانمایی کردم. معتقد هستم بخشی از هویت اثر در مکان آن مفهوم پیدا می‌کند. طیف زیادی از مردم چنین کارهایی را می‌بینند با آن به روش خود ارتباط برقرار می‌کنند. مثلا پسر نوجوانی را دیدم که روی صندلی نشسته بود و از گوشی تلفنش موسیقی گوش می‌داد.
حقی گفت: نکته دیگری که برایم بسیار ارزشمند است این بود که اعتمادی بین مردم و اثر به وجود آمد. حین نصب همه می‌گفتند که صندلی‌ها خیلی زود کنده می‌شود و مردم نمی‌گذارند که اثرت سالم بماند. اما حقیقت این است که مردم به‌هیچ‌وجه کارم را از بین نبردند. حتی با وجود اینکه محل نصب کار جلوی یک دیوار خرابه بود. تهران واقعا به مبلمان نیاز دارد و مردم این نیاز را درک می‌کنند.
این تحصیل‌کرده طراحی صنعتی گفت: همه صندلی‌های شهر نباید شبیه هم باشند و تنوع در مبلمان شهری تاثیر مستقیم روی روحیه مردم دارد. البته برای داشتن یک مبلمان شهری زیبا، در شهر تهران نیاز به زیرسازی اساسی وجود دارد. مثلا درباره کار خودم، دیوار بسیار کثیف بود و زمین هم پر از پستی و بلندی. اما نتوانستم برای اصلاح زمینه کار هزینه کنم. یک دوره پیاده‌روهای خیابان ولی‌عصر اصلاح شد ولی همچنان پر از چاله است. از طرفی باید مدام به مبلمان شهری رسیدگی کرد تا خراب و کثیف به نظر نیاید.
سومین سالانه هنرهای شهری «بهارستان» به همت سازمان زیباسازی شهر تهران بهار سال 1397 در سطح شهر تهران برگزار شده است.

تبلیغات فرهنگی

معرفی کتاب

معرفی کتاب و انتشارات سازمانی

آمار و اطلاعات

نگارخانه