نرگس دلاوری:

کودکان بیش از بزرگسالان در شهر متوجه بهارستان می‌شوند

یک هنرمند محیطی گفت: کودکان با رنگ و تصویر بهتر ارتباط برقرار می‌کنند و در تجربه بهارستان امسال متوجه شدم که در بسیاری موارد آنها هستند که حواس پدر و مادرشان را به این آثار جلب می‌کنند.
 

یک هنرمند محیطی گفت: کودکان با رنگ و تصویر بهتر ارتباط برقرار می‌کنند و در تجربه بهارستان امسال متوجه شدم که در بسیاری موارد آنها هستند که حواس پدر و مادرشان را به این آثار جلب می‌کنند.
به گزارش روابط عمومی سازمان زیباسازی شهر تهران، نرگس دلاوری از هنرمندان بخش هنرهای محیطی سومین سالانه «بهارستان» درباره اثر خود گفت: با توجه به فراخوان سالانه که با موضوع بهار و طبیعت و با هدف ایجاد نشاط و پویایی در شهر بود، تصمیم گرفتم از ترکیب المان‌های گل و پرنده استفاده کنم. درواقع کار یک پرنده است که از نوکش تعداد زیادی گل بیرون آمده است.
وی افزود: شیوه کارم به این صورت بود که ابتدا روی مقوا تصویرگری کردم و سپس از آن اسکن گرفتم و در ابعاد یک و نیم در دو متر روی کارتن پلاست اسکن گرفتم. در تمام مراحل تلاش کردم اثرم فضای شاد و رنگی مناسب فصل بهار را حفظ کند. روی هم رفته تعداد ۲۵۰ عدد طرح نصب شد که البته بیشتر از پیشنهاد اولیه‌ام بود.
این هنرمند با بیان اینکه تلاش کرده کارش را روی دیوارهای کهنه نصب کند، گفت: در زمان نصب محدودیت‌هایی وجود داشت. مثل اینکه گاهی با دیوار نامناسبی روبه‌رو می‌شدیم و یا این‌که مالک دیوار علی‌رغم مجوز شهرداری اجازه نمی‌داد اثر را نصب کنیم. ارزیابی اولیه این بود که کار در فاصله‌های پانصد متری نصب شود. تقریبا این اتفاق افتاد اما همان‌طور که گفتم بعضی جاها ناچار به تغییر فاصله شدیم.
دلاوری گفت: از سوی دیگر برآورد اولیه‌ام برای اجرا 10 روزه بود اما با توجه به مشکلات امسال بهارستان مجبور شدیم چهار روزه کار را به پایان برسانیم. از آنجایی که برایم مهم بود که حتما خودم در زمان نصب تک‌تک المان‌ها حضور داشته باشم، بیشتر ساعت‌های روز درگیر کار بودم.
این هنرمند که در زمینه تصویرگری کتاب کودک فعالیت می‌کند، درباره تاثیر رنگ و نقش بر روی شهروندان گفت: این یک واقعیت است که هرچه سن کودک پایین‌تر می‌رود بیشتر به رنگ و تصویر نیاز دارد. حضور یک چنین آثاری در سطح شهر، مسلما به افزایش روحیه کودکان کمک می‌کند. چون وقتی با این گروه سنی کار می‌کنی، هرچه از نوشته کم کنی و برایشان تصویر بسازی راحت‌تر توجه‌شان جلب می‌شود. در این طرح نیز متوجه شدم که بیشتر بچه‌ها هستند که متوجه کارم می‌شوند و بزرگ‌ترهای‌شان را هم متوقف می‌کردند و در واقع حواس آنها را به اثر جلب می‌کردند.
دلاوری، رنگی کردن فضای خاکستری شهر را مهم‌ترین دستاورد سالانه بهارستان دانست و گفت: به‌خصوص نقاشی دیواری بسیار روحیه مردم را تغییر می‌دهد. البته تعداد آثار حجمی و تصویری در مناطق پایین شهر تهران کمتر است. اما به عنوان کسی که در مناطقی مثل ۱۷ و ۲۰ کار کرده‌ام، با اطمینان می‌گویم که استقبال مردم در این مناطق به اندازه سایر مناطق شهر است و باید شهرداری در زمینه ارائه آثار هنری در این مناطق نیز به اندازه باقی مناطق سرمایه‌گذاری کند.
سومین سالانه هنرهای شهری «بهارستان» به همت سازمان زیباسازی شهر تهران بهار سال 1397 در سطح شهر تهران برگزار شده است.

تبلیغات فرهنگی

معرفی کتاب

  • نام کتاب: گرافیتی- رویکردی انتقادی نویسنده: مسعود کوثری ناشر: دریچه نو تهیه شده در: معاونت برنامه­ریزی و توسعه سازمان زیباسازی شهر تهران- مدیریت مطالعات و آموزش-واحد آموزش شمارگان: 1500 جلد قیمت: 120.000 ریال نوبتو سال…
معرفی کتاب و انتشارات سازمانی

آمار و اطلاعات

نگارخانه