نگار مبارک‌زاده:

روند برگزاری سالانه بهارستان رو به جلو است

نگار مبارک‌زاده گفت: ایده برگزاری بخش درختستان در سالانه بهارستان بسیار خوب است و این ایده به مرور پخته‌تر شده است. اگر درختستان با این روند پیش برود ما می‌توانیم درسال‌های آینده آن را بهتر برگزار کنیم.
 

نگار مبارک‌زاده گفت: ایده برگزاری بخش درختستان در سالانه بهارستان بسیار خوب است و این ایده به مرور پخته‌تر شده است. اگر درختستان با این روند پیش برود ما می‌توانیم درسال‌های آینده آن را بهتر برگزار کنیم.
به گزارش روابط عمومی سازمان زیباسازی تهران، نگار مبارک‌زاده یکی از هنرمندان شرکت‌کننده در بخش درختستان سومین سالانه هنرهای شهری بهارستان گفت: ایده درختستان از نخستین دوره‌ای که آغاز شد٬ برای من باتوجه به دغدغه‌های محیط‌زیستی که دارم و به واسطه نگرانی‌هایی که برای درختان شهر دارم، کشش خاصی داشت.
او افزود: این که بتوانم درختی را که دیگر زنده نیست و نفس نمی‌کشد و در گذشته نه چندان دور به شهر جلوه سرزندگی و شادابی‌اش را بخشیده بود را به یک اثر هنری تبدیل کنم، جذاب است. اثری که حامل پیامی برای مردم شهرم باشد یا این که زیبایی راهمزمان با نو شدن سال به شهر هدیه دهد تا مردم از دیدنش لذت بصری ببرند. به نظرم همان قدر که درخت زنده و سرسبز جذابیت دارد به همان اندازه یک درخت خشک که تبدیل به یک اثر هنری شده، می‌تواند مورد توجه قرار گیرد.
این مجسمه‌ساز ادامه داد: من دومین بار است که در بخش درختستان شرکت می‌کنم. دوره اول من جزو کمیته نمایشگاهی انجمن هنرمندان مجسمه‌ساز بودم و با همکاری اعضای کمیته ایده درختستان را توانستیم با همکاری اعضای انجمن در محله باغ فردوس اجرا کنیم. البته آن دوره با دوره‌های بعدی درختستان تفاوت داشت. ایده درختستان در دوره‌های بعد پرورش پیدا کرد و به نظرم هرسال بهتر و بهتر اجرا شد.
او افزود: به مرور ایده‌هایی که از سوی هنرمندانی که در فراخوان شرکت کردند جذاب‌تر شدند و آثار از لذت بصری صرف به سمت مفهومی بودن و پیام‌های محیط زیستی هم پیش رفتند که این خود گامی رو به جلو است.
مبارک زاده درباره اثری که در این دوره خلق کرده گفت: نام اثری که من ارائه کردم سلحشور است و این اثر باجوشن بافته شده با حلقه‌های مفتول استیل و ورق استیل برروی تن درخت پوشانده شده است.
او افزود: همه روزه درختان بسیاری در دنیا به منظور اهداف سودجویانه قطع می‌شوند و یا به علل معضلات محیط زیستی محکوم به خشک شدن هستند. من با پوشاندن جوشن بر تن درخت به صورت نمادین خواستم همانند جنگاوری که در جنگ‌ها زره برتن می‌کند تا در برابر تیغ دشمن از خود حفاظت کند، از درخت در برابر آسیب‌ها و زخم‌هایی که برتنش وارد می‌کنند، محافظت کنم.
این مجسمه‌ساز درباره قابلیت ماندگاری اثرش گفت: فکر می‌کنم اثرم با توجه به متریال ماندگاری که در خلق آن استفاده کردم٬ قابلیت ماندگاری در شهر را دارد. البته اگر با این جوشن بافته شده کل درخت را بپوشانیم مردم با این اثر ارتباط بهتری برقرار می‌کنند.
او درخصوص برگزاری بهتر بخش درختستان سالانه بهارستان در دوره‌های آتی گفت: دراین دوره تیم برگزارکننده٬ چه هیات داوری، چه تیم اجرایی بسیار خوب بودند و فکر می‌کنم اگر درختستان با این روند پیش برود ما می‌توانیم در سال‌های آینده درختستان را بهتر برگزار کنیم.
طرح درختستان یکی از بخش‌های سومین سالانه هنرهای شهری «بهارستان» است که با هدف زیباسازی شهر در آستانه بهار با تبدیل درخت‌های خشکیده و آسیب دیده سطح خیابان ولیعصر به آثار هنری می پردازد.
سومین سالانه هنرهای شهری «بهارستان» به همت سازمان زیباسازی شهر تهران در بهار سال 1397 در سطح شهر تهران برگزار شده است.

تبلیغات فرهنگی

معرفی کتاب

  • زیباسازی و منظر شهری (مقالات و آرای نشست های تخصصی 1390) به کوشش: معاونت برنامه ریزی و توسعه سازمان زیباسازی شهر تهران سال چاپ: 1391   در عصر حاضر پیشرفت های فناوری، نقش غیرقابل انکاری…
معرفی کتاب و انتشارات سازمانی

آمار و اطلاعات

نگارخانه