لاله مقدم‌ کوهی:

بهارستان پدر مهربان هنرمندان است

یک هنرمند محیطی گفت: تجربه کار در بهارستان و مشاهده اعتماد و حمایت مسئولان شهری در مقابل هنرمندان، برای‌ام تازه و شگفت‌انگیز بود.
 

یک هنرمند محیطی گفت: تجربه کار در بهارستان و مشاهده اعتماد و حمایت مسئولان شهری در مقابل هنرمندان، برای‌ام تازه و شگفت‌انگیز بود.
به گزارش روابط عمومی سازمان زیباسازی شهرتهران، لاله مقدم کوهی از هنرمندان بخش هنرهای محیطی سومین سالانه «بهارستان» درباره اثر خود گفت: برای دومین بار بود که در بهارستان شرکت می‌کردم و امسال کارم «نوروزگلی» نام داشت که برگرفته از المان‌های فرهنگی ایران بود. در کار هنری همیشه دغدغه‌ام این بود که بگردم و از چیزهایی که در اطرافم هست استفاده کنم. نوروزگلی، گیاهی است که در بهار گل می‌دهد و به‌نوعی پیام نوروز را ابلاغ می‌کند.
وی افزود: برای این کار فرش‌های کهنه‌ای با گل‌‌های قرمز بهاری را انتخاب کردم و آنها را اشل برداری کردم و در قسمت‌های شکسته و قدیمی آسفالت خیابان جاسازی کردم. همچنین روی آنها را رزین‌کاری کردم تا هم شیشه‌ای و شفاف شود و هم فرش‌ها پا نخورد و بر اثر باد و باران کثیف نشود. می‌خواستم قرمزی و زیبایی فرش‌ها را در تقابل آسفالت خاکستری نشان دهم.
این هنرمند گفت: بار اول نبود که در بهارستان شرکت می‌کردم. پارسال هم تجربه بی‌نظیری داشتم که مرا راغب کرد دوباره به این رویداد هنری طرح بدهم. برایم به عنوان یک دانشجوی هنر فضای بسیار شگفت‌انگیزی است و انتظار این همه اعتماد به هنرمندان و استقبال و حمایت از ایده آنها را نداشتم. هرکجا هم ایرادی بود، از سوی مسئولان تذکر داده می‌شد و حال و هوای ایراد گرفتن نداشت. درواقع فکر می‌کنم بهارستان نقش یک پدر مهربان را برای هنرمندان دارد و تکیه‌گاه ماست.
مقدم کوهی گفت: سال گذشته زمان‌بندی‌ها خیلی خوب بود. حدود دو ماه فرصت داشتیم کارمان را محک بزنیم و آزمون و خطا کنیم. اما امسال زمان کم بود و به همین دلیل با وجود اینکه اتود کارم را برای چهار خیابان زده بودم، در نهایت زمان اجرا فقط برای یک خیابان فراهم شد و حدود دویست تکه فرش را جاسازی کردم.
او گفت: کار محیطی خیلی متفاوت‌تر و هیجان‌انگیزتر از کار خصوصی است. وقتی برای مخاطب خاص و هنری کار می‌کنی فقط خودت را ارائه می‌دهی. ولی در مقیاس مخاطب عمومی و یا شهروندان، کار لذت‌بخش‌ی ویژه‌ای دارد و می‌دانی که اثرت با تمام دیدگاه‌ها و اندیشه‌ها سنجیده می‌شود. بزرگ و کوچک درباره آن نظر می‌دهند و بازخوردهای متفاوتی می‌گیری.
لاله مقدم کوهی با بیان اینکه هر هنرمندی باید یک بار حضور در این رویداد را تجربه کند گفت: بسیار جالب است که مردم حین انجام کار تو را نقد می‌کنند. ممکن است برخی از مردم از اثر تو خوششان نیاید و این را بدون تعارف می‌گویند. چون این کار در خیابان انجام می‌شود و قطعا به آنها هم مربوط است. مردم در ابراز نظر، بی‌پروا هستند و لزومی نمی‌بینند مثلا آوانگارد باشند.
سومین سالانه هنرهای شهری «بهارستان» به همت سازمان زیباسازی شهر تهران در بهار سال 1397 در سطح شهر تهران برگزار شده است.

تبلیغات فرهنگی

معرفی کتاب

  • زیباسازی و منظر شهری (مقالات و آرای نشست های تخصصی 1390) به کوشش: معاونت برنامه ریزی و توسعه سازمان زیباسازی شهر تهران سال چاپ: 1391   در عصر حاضر پیشرفت های فناوری، نقش غیرقابل انکاری…
معرفی کتاب و انتشارات سازمانی

آمار و اطلاعات

نگارخانه