لیلا اسلامی:

شهرداری برای افزایش سواد بصری هنرمندان ریسک کند

یک هنرمند محیطی گفت که ممکن است خوانش برخی آثار حجم برای مردم ساده نباشد، اما شهرداری نباید به این دلیل این آثار را از نمایش در سطح شهر محروم کند، زیرا چنین آثاری به افزایش سواد بصری مخاطب کمک می‌کند.
 

یک هنرمند محیطی گفت که ممکن است خوانش برخی آثار حجم برای مردم ساده نباشد، اما شهرداری نباید به این دلیل این آثار را از نمایش در سطح شهر محروم کند، زیرا چنین آثاری به افزایش سواد بصری مخاطب کمک می‌کند.
به گزارش روابط عمومی سازمان زیباسازی شهر تهران، لیلا اسلامی از هنرمندان بخش هنرهای محیطی سومین سالانه «بهارستان» درباره اثر خود گفت: کار امسالم «صدای عید» نام داشت و در قسمت حجم شرکت کرد. درواقع یک تلفن سبز قدیمی در ابعاد بزرگ است که نوستالژی تلفن‌هایی با شماره‌گیر قدیمی را در ذهن مخاطب نداعی می‌کند.
وی افزود: در این اثر با المان‌های نوشتاری عید نوروز را تبریک گفته‌ایم. این سازه در تقاطع پاسداران و خیابان دولت نصب شده و با نوشته‌های نوستالژیکی همچون «سال نو مبارک» و «آمدیم نبودید» تزئین شده است.
این هنرمند با بیان اینکه سال‌هاست کار شهری و محیطی انجام می‌دهد گفت: فضای این اثر بسیار خوب است و مردم و هنرمندان از آن لذت می‌برند. امیدوارم این اتفاق سال‌های طولانی ادامه داشته باشد و ارتباط متقابل مردم و هنرمندان تداوم پیدا کند. بهارستان نگاهی نو به هنرهای تجسمی ایجاد کرد و باعث شد مردم با هنر شهری درگیر شوند.
اسلامی گفت: اگر فستیوال‌های دیگری به شکل ورکشاپ با موضوع هنرهای محیطی برگزار شود جذابیت شهر تهران بیشتر می‌شود. حتی می‌توان به جای سالانه، هر شش ماه این رویداد را تکرار کرد تا ایده‌های بیشتری فرصت ارائه در شهر پیدا کنند. زیرا تهران یک شهر خاکستری است و به چنین رویدادهایی نیاز دارد.
او ادامه داد: بهارستان همچنین آگاهی هنری مردم را بالا برده و سواد بصری مخاطبان عمومی را افزوده است که این اتفاق بسیار خوبی است زیرا لازم است المان‌های ایرانی و اسلامی برای مردم بازسازی شود.
لیلا اسلامی گفت: وقتی برای عموم شهروندان کار می‌کنم، رویکرد اصلی‌ام این است که خوانش اثر برای همه مخاطبان ممکن باشد. البته مهم است که کار در عین سادگی باعث ایجاد تفکر در مخاطب شود. درواقع ارزش کار به همین است. برای همین سادگی نباید باعث تولید آثار کپی و تکراری شود.
این هنرمند همچنین گفت: شاید بعضی المان‌ها برای مردم آشنا نباشد و در مقابل آن گارد بگیرند اما به نظرم مدیریت شهری باید ریسک کند و به‌خاطر بالا بردن سواد بصری مردم، به آنها امکان حضور بدهد. نباید برخی آثار به این بهانه که مردم آن‌ها را نمی‌فهمند حذف شود بلکه باید به هنرمند فرصت داد تا با مخاطب روبه‌رو شود.
سومین سالانه هنرهای شهری «بهارستان» به همت سازمان زیباسازی شهر تهران در بهار سال 1397 در سطح شهر تهران برگزار شده است.

تبلیغات فرهنگی

آمار و اطلاعات

نگارخانه